Motori sa i bez turbine prednosti i razlike

bobo je u pravu što se tiče čađi na malim obrtajima se usisna grana začađavi ukoliko postoji egr ventil
pošto imam takav auto (turbo sa varij. geomtri. i egr vent.comonrail intercooler...i sva druga njesra) i sve sam to otvarao.

nemora se voziti stalno na većim obrtajima već s vremena na vreme ja u drugoj malo nagazim
izađe crni dim i posle ga više nema pri istom postupku.

egr kod mene se ne uključuje dok je motor hladan i on u praksi služi samo za ekologiju
auto bolje vuče kad je on blokiran jer uvek dobija čist vazduh ali se poveća malo potrošnja(zanemarljivo)

inače egr i turbina nemaju ništa jedno sa drugim
 
Ma, ne zacadi se samo usisna grana, nego cjeli sistem se zatusi... Ispuh se zaprlja i vise nema protoka plinova kao sto bi trebao biti, pa se cadja dulje moze zadrzavati i u cilindrima, i u ekstramnim slucajevima se mogu postopati brizgaljke...

Kako smo kupili renault megane diesel, on u sebi ima putno racunalo, pa smi stari i ja imali takmicenje koji ce napraviti manju potrosnju u voznji, pa smo tusili bas iz neznanja. Navikli na benzince, a to nam je prvi dizel auto koji imamo i cinio nam se bucan, pa smo ga u 5. brzini cesto puta vozili i 70km/h...

Brat nas je upozoravao jako cesto puta da to ne radimo, da ce izbit iz dzepa lijepe pare, ali "sta on zna" mi se natjecemo koji ce manje potrositi...

Stari odvezao auto na redovni servis i serviser je cuo da auto ne radi kako treba i odmah na dijagnostiku motora, Kompjuter je pokazao da je motor jako jako zatusen i pitao oca kako vozimo auto, jer je u losem stanju...

Kod nas je u naselju dozvoljeno voziti 50km/h s tolerancijom od 10km/h i vozi se 60. u 4. je to 1900 okretaja a mi ga vozimo u 3. pri nekih 2200-2300, nisam siguran. Putno racunalo pokazuje cak i manju potrosnju na relacijama duljim od 50km u "zivljem" nacinu voznje, nego kako smo ga tusili prije. Vodimo i evidenciju potrosnje u "dnevnik" i kroz godinu dana se pravi izracun koji je tocniji nego izracun putnog racunala i pokazalo se da auto zbilaj torsi u gradu jednako kako i tusenjem, a na otvorenoj cesti se potrosnja smanjuje jer se motor ne muci da odrzava brzinu, vec prede ko macka.

Kiraj, bolje je brzina nize, pa po gasu, iako se ne cini da je tako, ali eto... Da nismo sami vodili evidenciju, ne bi me nitko ziv uvjerio, ali sve imam an papiru i zbilaj je bolje.
 
Vidim da se ovdje fakat svašta priča...jedni tvrde da se mijenja geometrija krilaca na rotoru, a drugi da se mijenja geometrija krilaca na kućišti (to tvrdi Bobo i u pravu je).

Rotor turbine ima veoma, veoma slozenu geometriju, radi pod ogromnom temperaturom u vrlo agresivnoj atmosferi i pri više od 100.000 obrtaja u minuti (čak i mnogo više od toga). Rotori se, ako su metalni, obično izradjuju iz jednog komada na petoosnim CNC mašinama. Kako to izgleda mozete pogledati ovdje (doduše ovdje se izradjuje rotor kompresora, ali je jako slično).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Fjzhygzafr0[/youtube]

Proces zna biti jako dug, čak i na najmodernijim mašinama, a geometrija samog rotora je tako slozena da CNC program i ne pišu ljudi (jer je praktično nemoguće) več se CNC kod izradjuje direkto na osnovu 3D modela (npr u Catia V5R19).

Kod nekih motora se rotori izradjuju od keramike ili raznih kompozitnih materijala (npr kermeta) i tada se izradjuju od jednog komada, obično sinterovanjem ili iz monokristala. Takvi se koriste na sportskim automobilima zbog ekstremih uslova ekspolatacije.

Kako izgleda "promjena geometrije" vidi se ovdje:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QlO0MtuavUQ&NR=1[/youtube]

Obratite paznju na pokretna krilca na kućištu turbine. Ona su otvorena kada je motor u visokim obrtajima pošto je tada protok gasova jako veliki, pa je i brzina njihovog kretanja velika (zakon o protoku koji kaze da je zapremina koja prodje kroz odredjeni poprečni presjek jednaka proizvodu brzine kretanja fluida i površine poprečnog presjeka, V = A*v). Kada se broj obrtaja motora smanji, opadne i protok gasova. U tom trenutku, krilca se "zatvaraju", pa se poprečni presjek kuda gasovi mogu da prodju takodje smanjuje, što dovodi do porasta brzine gasova, a time i njihove kinetičke energije, kojom oni djeluju na rotor turbine što ima za posledicu porast broja obrtaja rotora turbine. Prema tome, vidi se da je cilj mijenjanja geometrije kućišta turbine odrzavanje što većeg broja obrtaja turbine a time i kompresora, pošto o tome zavisi protok i pritisak koji kompresor moze da potisne u cilindre motora.

Smisao ugradnje turbine je u tome da se uz priblizno istu potrošnju goriva dobije više snage i obrtnog momenta. Ista količina goriva uz veću količinu vazduha ( tačnije kiseonika u njemu) rezultira boljim sagorijevanjem, oslobadjanjem više energije, manjim zagadjenjem jer su ugljovodonici "spaljeni" u većoj mjeri. Prema tome, motor sa turbinom za istu zapreminu daje veću snagu i manju potrošnju (naravno, kada je sve ispravno), te omogućava izradu manjih motora, što je velika ušteda u materijalu.

Siguran sam da će sada biti nekih koji će tvrditi drugačije, ali pošto sam dipl. inzenjer mašinstva a za par mjeseci i magistar (specijalizacija na proizvodnji) mogu garantovati da je sve što sam napisao 100% istina. Lično sam gledao kako se izradjuju kućišta turbina, prsten koji nosi pokretna krilca, radio sam u toj firmi neko vrijeme skupljajući odredjene informacije potrebne za izradu magistarskog rad (radi se o TMD AI Gradačac ovdje u BiH koji izradjuje te prstenove TDI motora za VW, Audi i Skoda).

Što se tiče Bobine priče o potrebi za zivljom voznjom, u pravu je. Kao licencirani voditelj tehničkih pregleda (ne radim to više, srećom) prošao sam obiman kurs i polozio ispite u Banja Luci gdje sam stekao mnogo znanja u vozilima, njihovim dijelovima i motorima posebno. Činjenica je da previše "lagana" voznja moze naskoditi praktično bilo kojem motoru jer dovodi da stvaranja naslaga nesagorelih ostaka goriva i maziva koje svakako dospijeva svugdje, što je uzrokovano obično preniskom radnom temperaturom. Veliki motori (posebno dizeli) rade na velikim kompresijama i velikim temperaturama, pa su za njih nizi obrtaji prihvatljivi, dok mali motori (posebno benzinci) više "vole" malo veći broj obrtaja. Naravno da to ima za posledicu skraćivanje radnog vijeka motora (pogledajte koliko kilometra izdrzi kamionski motor od 10-15.000ccm a koliko neki mali benzinac ili dizelu autu od 1000-1600ccm). Veliki broj obrtaja dovodi de većeg trošenja dijelova, veće erozije lezajeva i hiljadu drugih stvari, ali ti motori su pravljeni da tako i toliko rade i mi tu nista ne mozemo.
 
Slažem se sa Bobom što se tiče toga da turbo dizel motor ne sme dugo da se vozi na malim obrtajima. Dopuniću ga da se kvarovi ne dešavaju na novim kolima, nego kad predju 100000km, onda svaki put sve kraće traje turbina i egr ventil jer motor dimi sve više, pa stvara naslage čadji.
Polovni Reno ne može ni toliko da predje bez ozbiljnije popravke.
Poznajem jednog čoveka koji ima Pasata b6 tdi sa 6 brzina, i ima bord kompjuter, kaže da kad vozi 6. brzinom 80-90 km/h (to je ispod 2000 obrtaja motora) troši mu skoro 2 litre više nego kad vozi 5. brzinom. A kad ide 6. brzinom preko 130 km/h onda mu se opet spušta potrošnja na onaj nivo kao 5. na 90 km/h.
Pitanje za razmišljanje: Šta se dešava sa te 2 litre goriva, ako motor ima male obrtaje?
 
zorancile je napisao(la):
Slažem se sa Bobom što se tiče toga da turbo dizel motor ne sme dugo da se vozi na malim obrtajima. Dopuniću ga da se kvarovi ne dešavaju na novim kolima, nego kad predju 100000km, onda svaki put sve kraće traje turbina i egr ventil jer motor dimi sve više, pa stvara naslage čadji.
Polovni Reno ne može ni toliko da predje bez ozbiljnije popravke.
Poznajem jednog čoveka koji ima Pasata b6 tdi sa 6 brzina, i ima bord kompjuter, kaže da kad vozi 6. brzinom 80-90 km/h (to je ispod 2000 obrtaja motora) troši mu skoro 2 litre više nego kad vozi 5. brzinom. A kad ide 6. brzinom preko 130 km/h onda mu se opet spušta potrošnja na onaj nivo kao 5. na 90 km/h.
Pitanje za razmišljanje: Šta se dešava sa te 2 litre goriva, ako motor ima male obrtaje?

Praktično ništa, motor ih izbaci nesagorele. Pri takvom rezimu rada, em je temperatura motora niska, em su moment i snaga jako mali (pri tim obrtajima motor je daleko ispod svojih performansi) pa elektronika "osjeća" da je motor opterećen pa ubrizgava još više goriva. Turbina ima niske obrtaje, djaba što se krilca pomjeraju i povećavaju joj brzinu - protok gasova je jednostavno premali. Pošto se turbina sporo okreće, i i kompresor se sporo okreće pa motor ne dobija onoliko vazduha koliko mu treba za gorivo koje je ubrizgao. Gorivo se ubrizgava, vazduha nema, gorivo ne sagori i ne oslobodi dovoljno energije pa elektronika ubrizga još al djaba kad nema vazduha i tako ukrug. Eto gdje odu ta dva litra - motor ne radi u svom definisanom opsegu opterećenja i broja obrtaja i bezveze baca neiskorišteno gorivo kroz auspuh.
 
Čadj se stvara kada nema dovoljno vazduha i kad je nedovoljna temperatura. Mislim da to zapušava turbinu i egr ventil.
 
@zombie

Aj mi reci de to ljudi još pišu (računaju) programe za CNC mašine, bile one i 2 osne. Pored tolikog parametarskog softvera !

Pošto vidim da si tehničko lice onda sigurno znaš šta znači kućište. Pa ta krilca (rekao bih čitav mehanizam) ne mogu biti deo kućišta. Već novi delovi koji usložnjavaju konstrukciju.Takođe ti je poznato da 1litar D2 i 1litar eurodizel goriva zasigurno nemaju istu energetsku vrednost. Pitanje je samo energetske efikasnosti motora. Takođe jedan od vrlo bitnih parametara je i elastičnost motora, tj. sposobnost da i pri niskim obrtajima isporučuje snagu i obrtni moment. Pa nećemo ga mi voziti na probnom stolu u idealnim uslovima. Smetaju mu niski obrtaji, a i visiki mi ne prijaju, pa nećemo samo gledati u obrtomer da bi tom tehničkom čedu ugodili.Postoje razne izvedbe turbina različitih proizvođača. Odavno vozim dizel auto sa turbinom, sledeći će verovatno biti benzinac.

" Prema tome, motor sa turbinom za istu zapreminu daje veću snagu i manju potrošnju (naravno, kada je sve ispravno), te omogućava izradu manjih motora, što je velika ušteda u materijalu."

Ovo je odlično sa stanovišta proizvođača, za korisnike nisam baš siguran. Bolji je biturdo od jednog turba i dva auta su bolja od jednog.Još malo pa će uspeti da nas ubede kako je jednocilindraš u svim uslovima i primenama bolji od četvorocilindričnog motora. U celoj ovoj turbo priči ima mnogo i marketinga. Meni ( a i mnogima koje znam) je potreban motor koji će biti pouzdan, jednostavan i jeftin za održavanje.Na žalost ovi novi motori CAD-CAM projektovani i optimizovani to poprilično nisu. Projektovani su i proizvedeni da traju onoliko koliko je proizvođač odredio.
:cao:
 
meeker je napisao(la):
@zombie

Aj mi reci de to ljudi još pišu (računaju) programe za CNC mašine, bile one i 2 osne. Pored tolikog parametriskog softvera !

Pošto vidim da si tehničko lice onda sigurno znaš šta znači kućište. Pa ta krilca (rekao bih čitav mehanizam) ne mogu biti deo kućišta. Već novi delovi koji usložnjavaju konstrukciju.Takođe ti je poznato da 1litar D2 i 1litar eurodizel goriva zasigurno nemaju istu energetsku vrednost. Pitanje je samo energetske efikasnosti motora. Takođe jedan od vrlo bitnih parametara je i elastičnost motora, tj. sposobnost da i pri niskim obrtajima isporučuje snagu i obrtni moment. Pa nećemo ga mi voziti na probnom stolu u idealnim uslovima. Smetaju mu niski obrtaji, a i visiki mi ne prijaju, pa nećemo samo gledati u obrtomer da bi tom tehničkom čedu ugodili.Postoje razne izvedbe turbina različitih proizvođača. Odavno vozim dizel auto sa turbinom, sledeći će verovatno biti benzinac.

" Prema tome, motor sa turbinom za istu zapreminu daje veću snagu i manju potrošnju (naravno, kada je sve ispravno), te omogućava izradu manjih motora, što je velika ušteda u materijalu."

Ovo je odlično sa stanovišta proizvođača, za korisnike nisam baš siguran. Bolji je biturdo od jednog turba i dva auta su bolja od jednog.Još malo pa će uspeti da nas ubede kako je jednocilindraš u svim uslovima i primenama bolji od četvorocilindričnog motora. U celoj ovoj turbo priči ima mnogo i marketinga. Meni ( a i mnogima koje znam) je potreban motor koji će biti pouzdan, jednostavan i jeftin za održavanje.Na žalost ovi novi motori CAD-CAM projektovani i optimizovani to poprilično nisu. Projektovani su i proizvedeni da traju onoliko koliko je proizvođač odredio.
:cao:

Vjeruj mi da se CNC i NC kod još uvijek u dosta slučajeva izradjuje ručno, posebno za jednostavne proizode kao i za one koji se izradjuju "ad hoc" (dodje lik i kaze, ej meni treba takva šajba tog prečnika i debljine, lik koji radi na mašini, u ovom slučaju plazma-rezaču, unese par potrebnih parametara i gotovo, tu se i ne isplati ganjati se sa Catia ili slično). Takodje, bio sam u dosta malih firmi ovdje u BiH koje imaju starije CNC i NC mašine i jako često radnici ili inzenjer ručno upisuju kod direktno na konzoli mašine, naravno ako je dio jednostavan (vratilo, osovinice i slično).

Znam dobro šta je kućište i da se pod tim smatra nepokretni dio, ali vidiš da sam naveo da se statorska krilca nalaze na prstenu sa mehanizmom koji im omogućava da se zakreću za odredjene uglove. Da ne bih sad duljio svaki put svu tu priču o prstenu i krilcima, objasnio sam i tekstualno a i pomoću onog videa kako to ide i dalje govorio o mijenjanju geometrije kučišta, pošto nikako drugačije ne mozemo nazvati statorska krilca, prsten, ulazni i izlazni vod, lezajeve, zaptivke, sistem za podmazivanje...Sve to nazivam ukratko kućište, a rotor nazivam turbina. Ako kome nije jasno šta je šta, slobodno moze da pita.

Smisao ugradnje turbine sa varijabilnom geometrijom i jeste u tome da se poveća elastičnost motora, pošto se i za manju količinu izduvnih gasova kojio je pogone dobijaju visoki obrtaji rotora turbine, a time i rotora kompresora. Sama turbine ne utiča na rad motora, to radi turbo-kompresor koji je sa pogonskom turbinom kruto spojen. Bitno je da napomenem da su turbina i turbo-kompresor u principu isto, samo im je smjer krilaca nasuprotan. Sama geometrija je jako slična.

Idealan motor je nemoguće napraviti, pa se svako trudi da dobije najbolje što zna. Npr, VW ima ponudi motor (ugradjivao se neku GTI verziju Golf 5) koji ima i turbinu (turbina i turbo-kompresor koji su kruto spojeni) i dodatno jedan mehanički kompresor (nisam siguran jel zavojni "screw" kompresor ili je Root-kompresor). Ovo "mehanički" znači da taj kompresor pogon dobija direktno od motora, obično preko remena. Smisao toga je da se i pri jako niskim obrtajima dobija maks. snaga i moment (gdje radi mehanički kompresor, kome je svejedno pri kojim obrtajima radi jer je pritisak koji on ostvaruje isti, samo se protok mijenja) dok pri višim obrtajima taj posao preuzima turbina i njen turbo-kompresor, koji su visoko-efikasni tek pri visokim obrtajima, gdje mehanički kompresor više nije pogodan radi pregrijavanja (gasovi se griju prilikom kompresije). Stoga pri niskim obrtajima radi mehanički kompresor, dajući potreban pritisak i količinu vazduha uz odrzavanje niskih temperatura vazduha (veoma je bitno da komprimirani vazduh bude što hladniji) i samog sebe, dok je turbina "isključena" preko baj-pasa. Isti scenario se dešava pri višim obrtajima, gdje se mehanički kompresor "isključuje" baj-pasom.

Jasno je da sve to ne pogoduje dugotrajnosti i pozdanosti motora. Jako mnogo dijelova, jako mnogo elektronike da svim time upravlja, jako visoka opterećenja usljed teznje da se iz male zapremine izvuče što više snage, sve to zajedno predstavlja recept za brzi otkaz.

Svako zna da npr oni stari, veliki dizeli koje je Mercedes nekada radio, sa velikom zapreminom i malo kilowata, mogu da izdrze citavu vječnost. Vlasnik jednog auto-servisa u mojoj okolini nedavno je kupio neki stari Mercedes (mislim da je 1968. godište) sa oko 800.000km. Limarija i sve ostalo se raspalo, pa treba na restauriranje, ali motor i dan danas pali i radi kao sat, iako auto praktično nije u voznom stanju zbog limarije. Nijedan današnji moderni turbo-dizel to ne moze. Kao što kazes, sve se danas projektuje da radi i izdrzi tačno definisan vremenski period i da potom rikne, kako bi kupili novi proizvod. Vjeruj da su me i na fakultetu a na postdiplomskom učili da tako radim.
 
Nameće se još jedno pitanje: da li je uopšte isplativo imati turbo dizel motor u autu ili je bolje imati običan dizel? (Ovo važi za ljude koji poštuju ograničenje brzine)
Turbo dizel ima manju specifičnu potrošnju, ali mu je ukupna snaga veća, pa se samim tim dešava da auto više troši ili bar isto kao onaj bez turbine. Posle nekog vremena kad treba da ode u servis popravka je toliko skupa da bi za te pare imao puno goriva da kupi, daleko više nego što je uštedeo...
 
Nema veze postivanje brzine... Samo ne treba tusiti motor i sve ce biti u redu. 60km/h se vozis u 3. brzini, a to ne da je samo dobro po motor, nego i po tvoj dzep, jer trosis manje goriva.

Ako nekoga treba obici, turbina je vec u okretajima, i ubrzanje je trenutno i obilazis bez problema. Turbo ili ne, motor ne treba tusiti voznjom ispod 2 000 okretaja...

Naravno, pricam o autima.
 
potpuno se slazem sa bobom netreba daviti motor ,ja naprimer vozim kamion uzbrdo izmedju zelenog i zutog polja na 1600 obrtaja i kad dam gas on prosto povlaci a cim spustim obrtaje pocinje da dize temperaturu, dimi i neradi kako treba.
 
ja sam primetio da kod mene ka vozim 70-80km/h 4 brzinom da manje trosi nego kad idem 5 .
 
@zombie_666

Jasno je da sve to ne pogoduje dugotrajnosti i pozdanosti motora. Jako mnogo dijelova, jako mnogo elektronike da svim time upravlja, jako visoka opterećenja usljed teznje da se iz male zapremine izvuče što više snage, sve to zajedno predstavlja recept za brzi otkaz.
Apsolutno se slažem.
@zorancile
Ma kad ti serviseri udare šamarčinu ::novac:: brzo se ohladiš za turbo.
Iskreno (srećom) nisam imao tih problema, al mnogi jesu.
 
Ima jedna zanimljiva stvar kod gotovo svih motora sa turbinom, nebitno jesu li na traktoru ili nekom drugom vozilu. Naime, turbine obično dobijaju ulje za podmazivanje od istog sistema koji podmazuje i ostale dijelove motora. Postoje neki motori sa turbinama koje imaju sopstveni sistem podmazivanja, ali mislim da toga ima samo na brodovima, gdje je turbina sa kompresorom velika kao soba.

Problem kod motora kod kojih ista uljna pumpa (zupčasta, pošto je nevjerovatno pouzdana) napaja uljem i turbinu (njene lezajeve i ostale pokretne dijelove) javi se kada je motor pod visokim obrtajima (tada se i turbina zestoko zavrti) i motor odjednom ugasimo. U trenutku gašenja motora, prestaje raditi zupčasta pumpa, podmazivanje prestaje jer svi dijelovi motora prestaju da se kreću pa im podmazivanje nije ni potrebno, ali šta je sa turbine? Ona se i dalje, čak i nekoliko minuta, vrti. Sigurno ste i i vi bezbroj puta to uradili, ono stignete negdje ili ulazite u garazu, pa gas tamo-amo, pa odmah ugasite auto. Zamislite šta se dešava u lezajevima turbine i kompresora kada se oni vrte na npr 50.000 obrtaja (što i nije mnogo, s obzirom koliko mogu da se zavrte) i odjednom prestaje podmazivanje? Kompresor će naravno dosta brzo usporiti okretanje, jer on i dalje zahvata vazduh i pokušava da ga gura prema cilindrima pa tu troši energiju i gubi zalet, ali ovako ili onako pri svakom naglom gašenju motora sa turbinom, turbina se nekoliko desetaka sekundi vrti sa veoma velikim brojem obrtaja a sve to bez podmazivanja, što znatno skraćuje njen radni vijek.

Stoga je dobro uvijek smanjiti gas i usporiti motor prije gašenja, i kod auta, kamionam traktora, pošto se i turbina tako mnogo brze uspori.
 
@goran IHC Vozim mercedes actros 18 43 godiste 98 radim sa njim samo crnu goru i pun pun nemogu da spustim potrosnju ispod 42 litra na sto.
 
Zombie: Koliko mi je poznato da samo stare turbine imaju lezajeve kao takve, ave "modernije" na koje smo vec svi naviknuti imaju klizne lezajeve i rotor "pliva" na tankom sloju ulja, jer tako mal lezaj a da izdrzi tolike okretaje jos nije napravljen. Problem nastaje bas kod tog naglog gasenja da je pogonska strane turbine jos uivjek dosta vrela, a i okretaji koji se krecu i preko 100 000 okretaja, nisu mala stvar. Ulje na kojem rotor pliva se krene jos vise grijati i isparavati, od silne temperature se dogadjaju promjene na samom vratilu turbine, kao i na gumicama koje sprijecavaju izlaz ulja iz lezajeva.

Neka se samo jedna gumica podere, na ovaj nacin, vratilo vise nece imato dovoljno podmazivanja, pa samim time i hladjenja i OP, odose pare iz dzepa...

Koliko mi je poznato da neki automobili imaju elektricnu uljnu pumpu, uz mehanicku, koja cirkulira ulje kroz turbinu, dok se ova ne ohladi, cak i nakon gasenja motora...
 
Bobo je napisao(la):
Zombie: Koliko mi je poznato da samo stare turbine imaju lezajeve kao takve, ave "modernije" na koje smo vec svi naviknuti imaju klizne lezajeve i rotor "pliva" na tankom sloju ulja, jer tako mal lezaj a da izdrzi tolike okretaje jos nije napravljen. Problem nastaje bas kod tog naglog gasenja da je pogonska strane turbine jos uivjek dosta vrela, a i okretaji koji se krecu i preko 100 000 okretaja, nisu mala stvar. Ulje na kojem rotor pliva se krene jos vise grijati i isparavati, od silne temperature se dogadjaju promjene na samom vratilu turbine, kao i na gumicama koje sprijecavaju izlaz ulja iz lezajeva.

Neka se samo jedna gumica podere, na ovaj nacin, vratilo vise nece imato dovoljno podmazivanja, pa samim time i hladjenja i OP, odose pare iz dzepa...

Koliko mi je poznato da neki automobili imaju elektricnu uljnu pumpu, uz mehanicku, koja cirkulira ulje kroz turbinu, dok se ova ne ohladi, cak i nakon gasenja motora...

Da, upravo tako, i mislio sam na te lezajeve, ovi sa kuglicama i valjcima nikad ne bi ni izdrzali takve obrtaje.
 
Za turbo motore je jako važno da se poštuje preporuka motornog ulja, baš zbog takvih situacija kao što ste objašnjavali. Ulje mora da bude otporno na visoke temperature, i da ima dobru viskoznost zbog hladnog starta turbine i zbog gašenja motora pri gasu. Pravilo je da što je noviji motor on je i osetljiviji, pa se i sipa sve kvalitetnije (skuplje) ulje...
Na standardnim turbinama su klizni ležaji, ali najmodernije Japanske turbine imaju kuglične ležaje, sa dijamantskim kuglicama. Verovali ili ne... Jako su skupe i ugradjuju se samo u neke modele za trke, zato što su manje inertne od standardnih i imaju bolji stepen iskorišćenja jer se lakše okreću.
 
Cuj, uvijek je program djelova za trke bio precizniji, skuplji, doradjeniji... tamo i nijansa pomogne da budes bolji od protivnika, dok je to u normalnim uvjetima nebitno, pa se u cilju smanjenja cjene kostanja nekog djela ne ide u detaljno razradjivanje njegove funkcionalnosti, kao sto se to radi za trkaci program.

Zbilja nisam znao da kuglicni lezaj iam sto traziti u turbu, pogotovo u trkacem programu, da je ne znam kako prevljen, meni se cini suludo to raditi. mozda je ta turbina manje inertna, pa se vrti ko luda, ali je i kratkog vjeka, kao i trkaci motor...
 
Nazad
Vrh