na rusu 1025 se skoro ni ne cuje posle gasenja,mozda sekundu dve...na ursusu 1634 oko 3.4 sekunde,a na laverdi(iveco-fiat motor) kada se ugasi motor,ponekad i do 7-8 sekundi-e sad sta to znaci kod svakoga-ne znam.
Turbina (ili tačnije sklop turbine i kompresora) ima klizne ležajeve dizajniranetako da, čim se rotor zavrti dovoljno brzo, on počinje da "lebdi" na jako tankom sloju ulja, što je prkazano na donjoj slici:
U kliznom ležaju nalaze se posebni utori napravljeni tako da omoguće "podilaženje" ulja u prostor između rotora i statora (ležaja). U trenutku pokretanja turbine, rotor (mislim na vratilo) i ležaj su u direktnom kontaktu, dakle metal na metal. Pošto turbina ubrzava sa ekstremno velikim ugaonim ubrzanjem to su vratilo i ležaj vrlo kratko u fizičkom kontaktu jer brzo dolazi do pojave hidrodinamičkog podmazivanja tj. vratilo a sa njim i rotori turbine i kompresora počinju da "lebde" na sloju ulja. To je jedini način na koji je moguće postići tako velike brojeve obrtaja koje postižu moderne turbine, daleko preko 100.000 obrtaja.
Prema navedenom, podmazivanje ležajeva turbine je od krajnje važnosti za njeno funkcionisanje i dugotrajnost. Velika naprezanja, visoke temperature i agresivna sredina razlog su zašto se motorima sa turbinom ulje mora češće mijenjati a "trošenje" ulja koje se zapaža kod takvih motora uzrokovano je propuštanjem zaptivki na vratilu turbine (semeringa).
Problem svih turbina je početak rada i prestanak istog. U trenutku startovanja motora, ulja u prvim trenutcima rada nema dovoljno pa neko kratko vrijeme dolazi do fizičkog kontakta vratila i ležajeva. To naravno dovodi do njihvog habanja. Veći problem nastaje u trenutku prestanka rada motora, posebno ako je on nagao, tj. isključimo motor koji je tren prije toga bio na visokim obrtajima. Zamislite šta se dešava kada odjednom nestaje ulja (ne radi motor - ne radi ni pumpa koja šalje ulje u ležaj turbine). Ulje je u tom trenutku jako toplo i viskozitet mu je nizak pa se hidrodinamičko podmazivanje prekida jako naglo. U tom trenutku, kada se turbina i kompresor vrte na, pretpostavimo, 40-50k obrtaja (često i mnogo više), dolazi do fizičkog kontakta između vratila i kliznog ležaja, tj. imamo dodir metal na metal, direktno, bez ulja između.
Kako bi se taj problem, koji i predstavlja faktor koji vremenom uništi turbinu, eliminisao, na nekim motorima se postavljaju električne pumpe za ulje koje ostvaruju njegovu cirkulaciju prije startovanja samog motora i njegove mehaničke pumpe a sa druge strane, održavaju cirkulaciju ulja neko vrijeme nakon prekida rada motora kako bi se turbina zaustavila u režimu stalnog podmazivanja. Takva rješenja se vidjaju na nekim sportskim automobilima, divovskim damperima, brodskim motorima, a posebno u energetskim postrojenjima kakva su hidroelektrane i termoelektrane.