Motori sa i bez turbine prednosti i razlike

mirko_markovic67 je napisao(la):
pidikanac je napisao(la):
Daner sa dodavanjem turbine ti povečavaš pritisak u cilindru a dodaješ istu količinu goriva sa većim pritiskom dobijaš veču ekspanziju ili ti eksploziju i samim tim i veču snagu i obrtni momenat . :cao: :cao: :cao:


e sad šta je to obrtni moment :sta: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Ako ne dodaš goriva nećeš dobiti ništa, sagorevanem goriva dolazi do povećana pritiska u cilindru.

druže ti gorivom ne povećevaš pritisak u cilindru jer kada gorivo stigne u cilindar tamo ga već čeka veči pritisak .ja govorim o istim motorima sa i bez turba naravno da ako još i povečamo količinu goriva dobičemo još jači motor.
 
ma, zaboravio sam na turbine s varijabilnim tlakom...

Na njima se kuciste "otvara" i "zatvara" i na taj nacin reguliraju pritisak u turbini.
 
amac86rs je napisao(la):
ja znam da na rusu 892 sa turbom ima 1800 obrtaja a ovi bez turba 2200 ili 2400 nisam siguran :sta:, i jos je jaci. mislili smo da je motor sa 820 i 892 isti al kad je majsor izvukao klipove oni su drugaciji. cak kad mi je jedan neandertalac radio motor prvi put ubacio od 820 i bilo je strasno. Motor u mestu je lepo radio al snage nije imao nista a pregrevao se kao lud. Mislim da ovi sa turbinama manje trose i da turbina neubacuje vazduh vec ona stvara veci vakum u cilindru pa kad klip ide dole vise vazduha usisa. A kako su mi obljasnili da komresori ubacuju vazduh. To vam je ono kad na novijim mercedesovim autima pise kompresor,oni nemaju turbine vec kompresor. Takodje sam cuo da na sportskim autima kad budze motore stavljaju i kompresor i turbinu al samo na nekim ne mogu to svi motori da izdrze.
Kolega, pročitaj post što je napisao @Goran IHC na prvoj stranici i biće ti sve jasno... :ppozdrav:
 
a mozete da ubacite i nitro pa onda da vidite voznju ::namigivanje::
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rijHiNKShwQ[/youtube]
 
milan_spay je napisao(la):
amac86rs je napisao(la):
ja znam da na rusu 892 sa turbom ima 1800 obrtaja a ovi bez turba 2200 ili 2400 nisam siguran :sta:, i jos je jaci. mislili smo da je motor sa 820 i 892 isti al kad je majsor izvukao klipove oni su drugaciji. cak kad mi je jedan neandertalac radio motor prvi put ubacio od 820 i bilo je strasno. Motor u mestu je lepo radio al snage nije imao nista a pregrevao se kao lud. Mislim da ovi sa turbinama manje trose i da turbina neubacuje vazduh vec ona stvara veci vakum u cilindru pa kad klip ide dole vise vazduha usisa. A kako su mi obljasnili da komresori ubacuju vazduh. To vam je ono kad na novijim mercedesovim autima pise kompresor,oni nemaju turbine vec kompresor. Takodje sam cuo da na sportskim autima kad budze motore stavljaju i kompresor i turbinu al samo na nekim ne mogu to svi motori da izdrze.
Kolega, pročitaj post što je napisao @Goran IHC na prvoj stranici i biće ti sve jasno... :ppozdrav:
sory nisam citao sve
 
pidikanac je napisao(la):
mirko_markovic67 je napisao(la):
pidikanac je napisao(la):
Daner sa dodavanjem turbine ti povečavaš pritisak u cilindru a dodaješ istu količinu goriva sa većim pritiskom dobijaš veču ekspanziju ili ti eksploziju i samim tim i veču snagu i obrtni momenat . :cao: :cao: >:

e sad šta je to obrtni moment :sta: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Ako ne dodaš goriva nećeš dobiti ništa, sagorevanem goriva dolazi do povećana pritiska u cilindru.

druže ti gorivom ne povećevaš pritisak u cilindru jer kada gorivo stigne u cilindar tamo ga već čeka veči pritisak .ja govorim o istim motorima sa i bez turba naravno da ako još i povečamo količinu goriva dobičemo još jači motor.
Turbina povečava pritisak u cilindru, već pritisak veća kolićina kiseonika pa može da sagori veću količinu goriva samim tim dobija se veći pritisak u cilndru što povećava snagu motora.
bez više goriva nema povećanja snage. nitro nije gorivo to je jedinjenje kiseonoka i azota u kome je količina kiseonika monogo veća nego u vazduhu, kad se to spoji sa gorivom u motoru dobijaju se mnogo veće snage ali motor brzo eksplodira.Svrha turbine je da iz iste zapremin motor izvuče što veću snagu i poveća efikasnost motora to jest smanji specifičnu potrošnju.
 
mirko_markovic67 je napisao(la):
Svrha turbine je da iz iste zapremin motor izvuče što veću snagu i poveća efikasnost motora to jest smanji specifičnu potrošnju.
Sve bi to imalo svrhe da se registracija plaća po zapremnini motora a ne po snazi. Ovako me živo boli jel 105ks iz 1.2 motora il 1.6 il 2.5.
Da rezimiramo, turbina prvestveno služi da se pojeftine proizvodni procesi, manje cilindara+ manja kubikaža =manji utrošak materijala, jeftiniji proizvod,
kao i badalaštine s euro normama, traže dlaku u jajetu na malim motorima a avionske niko ne dira a zagađenje od njih je daleko od zanemarivog, jer lakše je izpumpat lovu od 10 000 000 ljudi nego od par aviokompanija.
 
Bobo je napisao(la):
ma, zaboravio sam na turbine s varijabilnim tlakom...

Na njima se kuciste "otvara" i "zatvara" i na taj nacin reguliraju pritisak u turbini.

Varijabilni turbo punjači imaju promenljivu geometriju ( ugao zahvata ) lopatica na turbini. Shodno toj osobini postižu potrebne pritiske punjenja i pri malim i velikim obrtajima motora.
Sve turbine imaju bajpas (obilazni) ventil koji se otvara pri zadatom pritisku i izduvni gasovi idu direktno u izduvni sistem. I pritisci u cilindrima imaju svoje limite.

@mirko_markovic67
Turbina povečava pritisak u cilindru, već pritisak veća kolićina kiseonika pa može da sagori veću količinu goriva samim tim dobija se veća snaga motora.
Ovako bi bilo O.K.

@petarHR
Apsolutno se slažem.
:ppozdrav:
 
@galki

Al imaju sisteme kontrole brzine i pritiska punjenja. U protivnom..... :udri:
:ppozdrav:
 
Tek sad sam vidio da si napisao da imaju promjenjivu geometriju lopatica na turbini, sto nije istina, nego se vanjsku rub kucista otvara i na tjanacin se smanjuje pritisak koji turbina salje u usisnu granu. promjena geomatrije lopatica na turbini "u hodu" znaci pokretni djelovi... Pokretni djelovi na 100 000 i vise okretaja na osovini bez lezajeva koja "pliva na ulju" bas i nije pametna ideja. da ne pricam o tome kako bi to bilo za izbalansirati.

Druze, turbina ima fiskan oblik lopatica, dok se kuciste prilagodjava potrebama motora. ako je kuciste skroz zatvoreno, 100% zraka ide u usis i tu je najveca snaga, kad nema potrebe za tom snagom, kuciste turbine se otvori tako da se dio zraka "izbacuje" kao visak, a dio koji je potreban ide u motor...
 
Jako puno novih turbo motora ima tip turbine kakav sam opisao... znaci to radi na rincip tlaka u turbini. ako je pre visok, membrana ce se napuhati i pokrenuti mehanizam za izjednacavanje tlaka. kad se tlak u turbini spusti, membrana se vraca i tako regulira tlak zraka u sistemu.

Stari princip je bio da turbina ima rasteretni ventil, znaci radis na velikom gasu i naglo ga pustis, motor ne ususava zrak, a turbina i dalje tlaci, pa visak zraka izleti kroz taj ventil. to nije precizno radilo, a ovaj sistem s varijabilnim tlakom ,je zakon i samoregulirajuci i turbine puno bolje rade i imaju vecu iskoristivost.
 
Nazad
Vrh