Motokultivatori - opšta tema

Imam meccanica benassi rl 304 sa lombardini 520 motorom. Posto sam i vise nego zadovoljan u svakom smislu, pre 5-6 dana nagovorim druga da kupi i on kopacicu sa ovakvim motorom.

Pronasli smo i kupili u jako dobrom stanju kopacicu sa lombardini 530 motorom. Kompresija jako dobra, pali iz prve, jako lepo i stabilno radi na nizim i srednjim obrtajima.
Medjutim na visokim obrtajima pocinje da trokira i u tom trenutku kada zatrokira, izbacuje plavi dim.
Zamenjen je element i malo je bolje ali je problem i dalje tu.

Sta li je to zeza? Iskreno, ja bas nikada ne dajem ovoliko gasa na mojoj L 520 i to sam skrenuo paznju drugu. Mozda samo to ne treba raditi?

Evo snimka kako to u praksi izgleda:

 
za pocetak promenite filter goriva u rezervoaru i operite filter vazduha zatim provera zazora ventila pa posle sve ostalo.
 
Šta mislite o labin frezi od 8 konja dizel? Koliko je sposobna ta mašina i vredi li? Frezirao bih malo šljiva 10-20 ari malina, baštu...
 
Za moje skromne potrebe gde je zemlja meka odlucio sam da uzmem Villager kultivator .
Suzio sam izbor na VTB 4811
snaga 4,1 kw sirina frezanja 48 cm
i
VTB 843 snaga 5 kw sirina 80 cm.
Oba su vucna i oba imaju iste motore.

Sem sirine frezanja, uzi mi odgovara vise
imali znacajne razlike u snazi ili necemu drugom.

Da li neko ima jedan od midela i kakca su iskustva.
 
Za moje skromne potrebe gde je zemlja meka odlucio sam da uzmem Villager kultivator .
Suzio sam izbor na VTB 4811
snaga 4,1 kw sirina frezanja 48 cm
i
VTB 843 snaga 5 kw sirina 80 cm.
Oba su vucna i oba imaju iste motore.

Sem sirine frezanja, uzi mi odgovara vise
imali znacajne razlike u snazi ili necemu drugom.

Da li neko ima jedan od midela i kakca su iskustva.
Moj brat ima neku vilager od oko 6KS sličnu tim koje gledaš. Po meni nije ni za šta zahtevnije od freziranja neke mekane zemlje i ne velikih površina. Njemu se već pokvario neki ležaj i mora je da je rastura.
Ja lično ne smatran frezu ozbiljnom ako nije dizel od bar 8ks i da ima točkove i u toku freziranja. Na primer labin 8KS je za mene minimum za iole pristojan rad.
 
Не могу да те саветујем али ја сам гледао да купим нешто мање снаге и тежине. Лимитиран сам с тим да не могу да остављам машину без надзора и ако је будем возао аутом онда мора да буде и лаганија а и да јој се преклапају ручице да може да стане у гепек.
Знам да су све то играчке које траже умерену употребу али колико пара толико и музике...

Избор је сужен на ову машину али сачекаће јесен...

https://www.villager.rs/products/vtb-4310-v-kultivator


Гледао сам и ове мастер гарден...
https://esternotrade.com/kategorija-proizvoda/kultivatori/
 
Poslednja izmena:
Milo, nema tu velikog rada ,
Imam red vinograda 30 metara i jos 10 metara i red nalina i kupina ukupno 30 metara.
I koristio bih oko 25 mladjih vocaka.
Vtb 4310 je jos manja od ovih kojr sam naveo.
Meni je bitno da su vucne da motor nije nad kopačicama, jer mislim da je sa vucnim lakse raditi. Meni je
zemlja ravna sve kao tepsija.
 
Vidi kako izgleda VTB 4811
kopčice su iza motora, motor ima tockove i motor ih vuce.
A kod ovih drugih unesto tockova imaju kopacice i prikticno iznad njih je motor.
 
Имаш велики шраф испод карбуратора, одврни га да, види колико има горива. Можда је главна дизна одврнута или игличасти вњнтил не затвара.
 
Skidao sam ono dole deklo, osvrnuo i dizne. Ništa zapušteno. Kao da plovak se ne podigne i ne zatvori a nisam siguran kako njega da namestim. Ima dosta goriva u deklu.
 
У шољици и треба да буде горива, које дигне пловак и затворе игличасти вентил. Кад одврнеш велики шраф пустиш гориво да цури. Жицом гурнеш кроз отвор и гураш пловак на горе. Треба да заустави гориво. Треба ти цевасти кључ 8 мм да затегннеш главну дизну кроз тај отвор. Провери иглицу и шибер
 
Skidao sam ono dole deklo, osvrnuo i dizne. Ništa zapušteno. Kao da plovak se ne podigne i ne zatvori a nisam siguran kako njega da namestim. Ima dosta goriva u deklu.
Promeni iglu plovka ona nezatvara, pod uslovom da ona sipkica sto pumpas kad se pali freza stoji kako treba (da ima oprugu i osigurac ) I ako NEGLAVI PLOVAK NA OSOVINICI posto ista moze da bude zadjala. Skini iglu plovka i po njoj kupujes drugu posto ima 2-3 razlicitih dimenzija za bing karb + jikov. Dosed igle ocistis stapicem za usi pre nego sto stavis novu iglu.
Ako hoces promeni plovak pod uslovom nadjes uredan zamenski posto originalnih odavno nema, iako in u principu ne crkava jel nema sta da istrosi na njemu. E da i zameni i osovinicu plovka ako je pojedena. Mozes osovinicu napraviti i od eksera precnika 2 mm (nisam 100% siguran za precnik) posto je kupovna nekako nerealno skupa nesto reda 200-300 din u odnosu na kolicinu gvozdja koje dobijes
 
Promeni iglu plovka ona nezatvara, pod uslovom da ona sipkica sto pumpas kad se pali freza stoji kako treba (da ima oprugu i osigurac ) I ako NEGLAVI PLOVAK NA OSOVINICI posto ista moze da bude zadjala. Skini iglu plovka i po njoj kupujes drugu posto ima 2-3 razlicitih dimenzija za bing karb + jikov. Dosed igle ocistis stapicem za usi pre nego sto stavis novu iglu.
Ako hoces promeni plovak pod uslovom nadjes uredan zamenski posto originalnih odavno nema, iako in u principu ne crkava jel nema sta da istrosi na njemu. E da i zameni i osovinicu plovka ako je pojedena. Mozes osovinicu napraviti i od eksera precnika 2 mm (nisam 100% siguran za precnik) posto je kupovna nekako nerealno skupa nesto reda 200-300 din u odnosu na kolicinu gvozdja koje dobijes
IMG-20230427-103834.jpg

Je l ovde ispod ovog šrafa treba da bude iglica?i jel tu stoji ta igra?
IMG-20230427-104155.jpg
 
Прва слика је тело главне дизне и главна дизна (на дну). А на другој слици ти фали игличасти вентил. Видиш на лиму који држи пловак где се наслања и притиска иглицу.
 
U to sto si zaokruzo naseda iglicasti ventil. Mali bakaRni valjak sa gumenim kupastim vrhom. Njega promeni ali pre toga ispravi nosac plovka, koliko mogu da vidim na slici iskrivljen je dosta kao banana , on mora da ide pravo u pravcu gornje strane plovka. eventualno malo da je savijen ali kontra nego kod tebe. Ili probaj ovako pravilno :
U principu stavis iglu plovka , plovak sa osovinicom i okrenes karburator naopako tad plovak mora da stoji PARALELNO sa donjom ivicom kucista karburatora gledajuci sa strane karba. Onda nabijes neko crevce na lulicu gde dobija gorivo kaarb i kroz crevo dunes koliko mozes drzeci karb tako naopako. Nesme da pusta vazduh. Ako nepusta vazduh onda je igla ok i nece prelivati gorivo, puniti vazdusni filter i cilindar sa istim
 
U to sto si zaokruzo naseda iglicasti ventil. Mali bakaRni valjak sa gumenim kupastim vrhom. Njega promeni ali pre toga ispravi nosac plovka, koliko mogu da vidim na slici iskrivljen je dosta kao banana , on mora da ide pravo u pravcu gornje strane plovka. eventualno malo da je savijen ali kontra nego kod tebe. Ili probaj ovako pravilno :
U principu stavis iglu plovka , plovak sa osovinicom i okrenes karburator naopako tad plovak mora da stoji PARALELNO sa donjom ivicom kucista karburatora gledajuci sa strane karba. Onda nabijes neko crevce na lulicu gde dobija gorivo kaarb i kroz crevo dunes koliko mozes drzeci karb tako naopako. Nesme da pusta vazduh. Ako nepusta vazduh onda je igla ok i nece prelivati gorivo, puniti vazdusni filter i cilindar sa istim
Прва слика је тело главне дизне и главна дизна (на дну). А на другој слици ти фали игличасти вентил. Видиш на лиму који држи пловак где се наслања и притиска иглицу.
Namestio nekako. Radi. Ali problem ima sa dodavanjem gasa do max pa se vrati. Šta to može biti. I stalno moram da mrdam ručku gasa. Nikada konstantan.
 
Nazad
Vrh