Motokultivatori - opšta tema

Imam 2 hondine komplet freze koje cu za hodera da iskoristim i na jednoj imam te tanjire,tanjir ima osovunu koja bez lufta ulazi u sestougaonu osovinu ez ikakavih produzetaka,ta osovina od tanjira je duzine 20ak cm i na sebi ima nekoliko rupa sa stelovanje sirine.
 
Gm80

Konkretno za hondu ne znam, ali na nekima sto sam gledao zemlja se zaglavljuje ako je puno vlazna...

Bez tanjira je ok u ravnom dok u strani vazda donji kraj puno tobe u zemlju... Kod mene je sonic sf105, bez tanjira je bas tesko frezati...


Stole77

Kod nas to zovu brazdac ili razgrtac, sadili smo tako 200kg krtole rezane na jednu klicu za dan... S tim da smo grabljama zagrtali brazdu...

Ako ce ti kao na ovom snimku tocak ici sredinom prethodne brazde, krtolu trebas u stranu stavljati u brazdu. Isto ti je ako radis s plugom...
 
Ево фотки што сам сам направио разгртач. Ово од тањираче јак материјал, остало цеви, заваривање.. Ако неко има примедбе да се шта преправи сечењем брусилицом или шта друго нека каже. Сви савети добродошли..

PxuQLy8.jpg



xZw2Hy9.jpg

dd2HT



 
Stole ja sam nekad ne znam vise ni na kom mtk imao slican ovakav ogrtac,gde je lepa meka zemlja odlicno radi,a u tvrdoj glinovitij teze ali i tu radi,moj ti je predlog samo krajeve krilaca da povijes ka spoljnoj strani radi bolje i lakseg rada.
Iako sam prvobitno imao skroz drugaciji plan za osovinu ma mojoj home made frezi,ipak je pala odluka na laksu varijantu sa hondinom frezom,presao sam danas 60km u potrazi sa podesnim materijalom,ili ga imaju pa nece da seku ili los kvalitet a najcesce uopste nemaju i na kraju u svom komsiluku savim nenadano na mestu gde nikad nebi ocekivao nadjoh odgovarajucu osovinu u kvalitetu.




Dok strugar obradi krajeve i sve dok se lepo izvari trebalo bi slicno ovome izgledati.

 
moj ti je predlog samo krajeve krilaca da povijes ka spoljnoj strani radi bolje i lakseg rada.
Да добијем тиме још шири уређај? Ако би крилца према напољу онда морам рез брусилицом да ослабим и савијем крилца јер само савијање без реза тешко немам чим. Дакле рез, ослабим, савијем, и место реза попуним електродом. Јер већ сам то радио види се горе на фотки, при врху онај `троугао`.
 
Neces dobti na sirini vec da prevrce zemlju a ne da samo gura u stranu,lakse ce raditi i bolje za biljku kada kasnije budes ogrtao.U suprotnom uglu od ovoga gde si ga vario,povuces liniju od centra ovog gornjem udubljenja pa do tog trougla i tom linijom ga savis ka spolja,ako ga valjano zavrasis,tako ces ga ojacati a ne oslaviti.Inace i bez tog savijanja ce raditi mozda za nijansu losije al svakako bolje od motike,a odusevices se sa ovim prikljuckom kada krompir stigne za vadjenje.
 
Ne treba tu neki jak materijal, ja sam raonik pravio od lima sa mehanizma starog kreveta na razvlacenje. Tek kad probas videces kako razgrce, pa onda dodas malo u gornjoj ili donjoj zoni ili otvoris veci ugao.
 
Знам да не треба али нисам имао лакшег материјала.:osmeh:. било при руци. Да ли је неко правио металне точкове за мотоклутиватор? Видим цене нису испод 80е, а имам неке дискове кочница од аута и сл.. видећу ако будем могао шта да искомбинујем..
 
Mozes naci i one uzane rezervne tockove pa prikljucak odradis i stavis komaice lanca jos po gumi. Ja nesto treba da pravim ali nikako da pronadjem sta mi treba. Samohodni spartac treba da radim a sluzice jos za stosta
 
Nestrpljivo iscekujem sunce da kolko tolko zasusi pa da mogu da isprobam svoje mezimče:osmeh:,a za to vreme taman da jos napravim haubu oko freze i stitnik lanca.













Malo je se i oko prikolice radilo,a kada sam je primakao holderu za slikanje tu je se javio novi problem,gde parkirati cudoviste koje je sa prikolicom dugacko 5.5m:sta:



 
@Marko
Jako vredno radis, i to je za svaku pohvalu.
Zapazanja oko freze:
Mislim da su bocni nosaci/limovi predugacki i da mogu ometati prodiranje u zemlju. Ja bih tu isao sa lezajima sa stopom, kao i gore na poluvratilu. Dakle, zavariti na bocni lim nosace na koje bi se srafili lezajevi sa stopom.
Dalje, kada je freza agregatirana ovako na ravnoj podlozi, masina bi trebala biti nageta napred, kako bi u radu kada moticice potonu u zemlju stajala ravno ili blago nageta nazad. Nikako kao 509 koji stoji propet kao koza kada mu freza potone u zemlju.
Znaci, ja nebih skracivao sadasnje bocne limove, nego bih na njih navario nosace na koje bih vezao lezaje sa stopama.

Sto se tice prikolice, nemogu da se otmem utisku o 2/3 neiskoriscenog prostora u konfiguraciji 'vucnog voza'. Dakle, masina +rucke+sanduk=6m, a na sanduk kao korisni deo agregata otpada svega 2.5m.
Ali, neka to bude motokultivator-chevrolet..:osmeh:
 
ipfjsRH.jpg


Ly3tW0D.jpg


e74nQE5.jpg


Добродол види ли се сад. Него размишљам оно горе што је колега рекао да преправим и надоградим "раоник". Претпостављам да је мислио доле где је "кљун" да се стави проширење лепше и шире? Ако неко барата фотошопом нек угрубо сликовито објасни било би ми лакше.
 
Да ли се по неком броју са плочице редуктора може закључити које је годиште редуктор?
2353a3e54765c4454dbd9940e07bfef4.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh