Motokultivatori - opšta tema

Danas mi se pojavio problem na mojem IMT 509 kultivatoru.
Normalno sam ga upalio, radio je jedno minut, ne više i odjednom se ugasio.
Kad sam probao da ga upalim zamajac se vreteo veoma lako skoro da i nije imao kompresije. Probao rukom da okrećem u smeru paljenja i išlo je veoma lako.
Proverio sam podizace ventila, jer mi se jednom desilo da je jedan pukao, međutim sve je ok. Normalno se podižu i rade.
U međuvremenu naiđe komšija koji me savetovao da zalijem motor sa uljem i da sačekam malo pa da onda probam da ga upalim.
Malo po malo i upali.
Sad me brine šta se desilo i zašto je odjednom izgubio kompresiju?
Da li nije neki ozbiljniji kvar u pitanju ili je nešto banalno?
Hvala.
 
Danas mi se pojavio problem na mojem IMT 509 kultivatoru.
Normalno sam ga upalio, radio je jedno minut, ne više i odjednom se ugasio.
Kad sam probao da ga upalim zamajac se vreteo veoma lako skoro da i nije imao kompresije. Probao rukom da okrećem u smeru paljenja i išlo je veoma lako.
Proverio sam podizace ventila, jer mi se jednom desilo da je jedan pukao, međutim sve je ok. Normalno se podižu i rade.
U međuvremenu naiđe komšija koji me savetovao da zalijem motor sa uljem i da sačekam malo pa da onda probam da ga upalim.
Malo po malo i upali.
Sad me brine šta se desilo i zašto je odjednom izgubio kompresiju?
Da li nije neki ozbiljniji kvar u pitanju ili je nešto banalno?
Hvala.
Како то мисли залијеш?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Vujke to ume da se desi a zasto ko ce znati. Mislim da neko parce garezi verovatno potpadne pod ventil i ostane oskrinut dokle ga neizbaci.Ulje ga vecinom pomogne da sklizne i da mao zaptije kompresiju
 
Kolege, pozdrav, da li neko zna gde se mogu nabaviti obloge kocnica prednjih za super specijal ? Hvala
 
Пошто си из чачка колега,јеси пито код воја. Амв ломбардини је у огласима.
 
AF1QipPo0YtTW0VbUm-SEtltNrY6cVyI1tw4ghgl88b04MzMP5t3EOUaTifrvpzZRiAjvw
AF1QipPo0YtTW0VbUm-SEtltNrY6cVyI1tw4ghgl88b04MzMP5t3EOUaTifrvpzZRiAjvw
Mašina je to druže imao sam takav karakterističan rad motora.Izlaz za priključak je zaštićen poklopcem i kad ga skineš ispod je zučanik nije vratilo kao u ovih novijih.Mjenjač nepoderljiv šaltaš kao auto tačno osjetiš kad si promjenio brzinu.Ima blokadu točkova riješena na ručki koju držiš dok upravljaš samo je okreneš u stranu i blokada radi.Potrebu za kardanskom prikolicom nisam ni imao nabacio sam 15-ske točkove malo da bude niži po potrebi provlačio lance kroz feluge nije bilo brda da nije uzašao.Umjeste kurble nabacio remenicu i palio ga na špagu.Nabavio nešto novijeg datuma elektro start ,Holdera prodao al lijepe uspomene me vežu za njega.Vodi samo računa da imaš ulja u rezervoaru zbog mješavine koju pravi sam da te dugo posluži.Poz..
AF1QipPZjNeTAkqkvjW6sYYXrUoT4qH0Mvz-hF6JqRp8
AF1QipPZjNeTAkqkvjW6sYYXrUoT4qH0Mvz-hF6JqRp8
AF1QipPo0YtTW0VbUm-SEtltNrY6cVyI1tw4ghgl88b04MzMP5t3EOUaTifrvpzZRiAjvw
 
pozdrav svima,da li neko zna koje rucke mogu da se stave na dmb8 ,posto ove njegove nemaju amortizaciju pa ruke polomise prilikom kosenja,a i nemogu da se okrecu bez skidanja sarafa sarafa
 
Uz dosta muke i iscaseno rame od kurblanja savladao sam paljenje,iz dana u dan sve vise i vise mi se dopada,zavrsio je i u oranju i na moje cudo (zbog losih iskusatava sa oranjem motokultivatorima)polozio je test veoma visokom ocenom,na leru bez ikakvih problema prevce povrsinskih 20cm zemlje :bravo:
Odlucio sam da ga pocastim frezom i prikolocim koje uporedno radim vec nekoliko dana,evo freze u nekim pocetnim fazama.
 
Jel moguće da sve podrhtava od njegove mašine, rekoh ja da je to opaki stroj!!!!
Kamera je preživela opasan stres.
Kardan za frezu je od ???
 
Mislim da je on zasluzan i za onaj zemljotres od pre par godina :haha:
Kardan ce ostati od kola,tacnije to i nije kardan standardni sa krstovima,vec preko gumenog zgloba,ali nece biti nikakvih ukosavanja tako da se nadam da ce vrsiti posla,kod stugara je na prepravkama trenutno sa bi se mogao kaciti na izlaz ovog mtk.Inace njemu standardno freza ide preko 3 zupcanika zbog visinske razlike i ukljucivanja freze,prvi ujedno i najvislji je ovaj sto je na mtk i on se stalno okrece dok god motor radi,ispod njega ide zupcanik koji sluzi za ukljucivanje/iskljucivanje i treci najnizi je u visini reduktora freze.Kada se skine ovaj zupcanik na mtk ostaje konusna osovina sa kajlom na koju cu kaciti ja moju sklalmeriju od freze,jedina mana kod moje home made freze ako uopste i bude radila je to sto ce stalno raditi dok i motor radi,al posto uz holdera imam jos 2 mtk mislim da to i nece biti toliko problem jer ce se svakako on veoma slabo koristiti.

Milose hvala na snimku,ovo je snimak sa okupljanja ljubitelja motokultivatora negde u DE,koji sam bezbroj puta pogledao jer se odavno intresujem za ove starije motokultivatore,a sad evo i nenadano postao vlasnik jednoga.Posle agrije koja je no1 na zaadu po zastupljenosti sa starijim poselratnim mtk, holder je na drugom mestu.Od agrije su otkupljene licence za sve imt motokultivatore(imt509-agria1700, 507-2400, 506-4000, 504-1100 i mali traktor 518-4800)tako da se o agriji manje vise sve se zna jer sem motora sve je ostalo isto.Holdera sem po zapadnim sajtovima i po nekog koji je zalutao na nase oglase video nisam nikada niti sam kad sta cuo o njemu u svakodnevnom zivotu,pa sam malo istrazivao o njima jer kada samga prvi put video na nekim nemackih oglasima postao sam mu fan,pa evo da podelim sa vama deo svog znanja o ovoj opakoj zveri.Osnivac holdera Maks Holder 30ih proslog veka se iz amerike nakon studija varaca u nemacku gde konstruktuje svoj prvi mtk i otvara svoju fabriku.Pvi model je nosio oznaku EH8 sa saksovim dvotaktnim motorom,menjac mu je bio isti kao i na vecini kasnijih serija(ukljucujuci i moj) 4 brzine napred+rikverc sa blokadama za skretanje.Nakon pocetka rata i nestasice derivata pravi model koji umesto fosilnog goriva koristi drvni plin,taj model je bio nezgrapan jer je ispred motora bio kotao za drva,taj princip su paja i jare ugradili na svoj kamion u kultnoj seriji :osmeh:.Pocetkom 50ih izladi model Ed10(kao moj) koji ima menjac kao i na predhodnom,a motor saksov d500w,to je ujedno i prvi dizel motokultivar.Nakon njega izlazi najbrojniji model ed2 koji nosi isti motor ali dobija promene u menjacu,idalje ima 4 brzine ali za razliku od predhodnog koji moze max 8 on moze da razvije max brzinu od 12 km/h,dobija i diferencijal pa samim tim i standardnu blokadu kao i rucicu za paljenje kardana.Nakon toga izlaze modeli e11 i e12(d600w motor od 600cc,vazdusar sa alanserom) oni imaju 5 brzina 2 brzine kardana kao i sinhronizovani za prikolicu.Takodje postoje i manji benziski modeli ali oko njih se nisam intresovao,nakon ovih dolaze noviji modeli ali to je vec prica za neki sledeci post:cao:
 
Lepo je kada se neko interesuje za oldtimere, meni je simpaticno sto su im ugradjivali sachs motore jer ja sam svojevremeno istrazivao istorijat tih nemackih motora jer imam isti od 49cm dvotaktni na mopedu austrijske proizvodnje :)....Inace ako volis te starije masine moja preporuka ti je da pogledas BBC-jevu seriju Edwardian Farm i War-time Farm a ima ih jos, obrazovnog su karaktera ali izuzetno zanimljive, dva arheologa i istoricarka zive po godinu dana na engleskoj farmi i zive i rade kao u tom periodu koristeci i objasnjavajuci masineriju i alate iz tog vremena, akcenat u serijama je na nacinu zivota na selu u tom periodu ( pocetak 20.veka i IIsv.rat). Izvinjavam se na off-u :)
 
Rile,otac mi je ljubitelj old timer vozila i ima svoju kolekciju tako da sam od njega nasledio ljubav prema starinama,a pritom sam od malena vezan za poljoiprivredu(iako se moji vec 60 god nebave poljoprivredom)tako da sam shodno tome postao i ljubitelj odl timer poljo masina.Motokultivatori i mali zglobni traktori su mi ljubav najveca,kao dete umeo sam sedeti po ceo dan ispred kuce i cekajuci komsiju da naidje motokultivatorom samo da bi ga video a voznja na motokutivatoru mi je bila san,kako sam odrastao dobio sam zelju a kupim svoj mtk i od dzeparca sam uspeo da skupim za svoj prvi mtk,i tako vremenom kako sam rastao menjao sam ih pa kasnije i tome vinkovice.Sad mi je 20 god prvi sam mtk uzeo pre 8 i od tad sam ih 9 promenio i 3 tomice,sad imam i veliki traktor i sve masine za njega,iako sam od srece kad sam ga kuio mislio da se nikada na mtk vratiti necu, nisam izdrzao pa sam opet uporedno nastavio sa svojom ljubavi i evo opet ih imam nekoliko.U potrazi sa svjim prvim mtk sam dosta pratio i nemacke oglase(jer sam imao u planu da sa putovanja u Nemacku donesem sebi mtk)i tu se zarazio sa starim mtk kojih tamo ima na tone,gotovo da nema modela koji nisam proucio. Poljoprivredom se bavim minimalno to se svodi vise na odrzavanje nego na neki posao i zaradu i realno vise od pola masina koje sad imam su mi nepotrebne ali kupovina praveljenje i remontovanje istih mi pricinjava zadovoljstvo.Za mene nema vece srece nego kada izvucem neku staru masinu iz prasine(holder ovaj je od "75 stajao u nekoj supi)i podarim joj nov zivot.Pored zadovoljstva obavim sa njima i po neki posao a vecina mojih masina na kraju zavrsi na oglasima nebili napravio mesta za nove tako da na kraju zaradim i neku paru na svome trudu i ljubavi.
Edwardian Farm i War-time Farm kao i predhodne njihove serijale sam odgledao premijerno a i nakon toga par puta reprizno i svakome ih od srca mogu prepouciti.
 
Pozdrav svima.
Imam Motokultivator IMT 506 SX i problem sa rikvercom.
Nakon velikih problema sa strujom (paljenjem i uopšte radom mašine ) ubacili smo elektronsko paljenje i sada odlično pali, stabilno radi..,. sve super osim jednog VELIKOG problema. Dešavalo se da nakon paljenja on krene u rikverc, iako je ručica reduktora u položaju za napred. Srećom, to sam primetio kada, dok držim kvačilo i ubacujem u brzinu, on malo trgne frezu u suprotnom smeru od očekivanog). Kada ga ugasim i ponovo upalim onda kreće normalno, tako da sam ovako laički, došao do zaključka da je verovatno prilikom paljenja počeo da vrti kontra ( možda je to u vezi onog izraza "kontra paljenje").
Takođe, prilikom paljenja moram veoma odsečno, kratko i snažno (mislim, STVARNO snažno) da potegnem sajlu, inače se dečava da mi kontra udar iščupa potez iz ruke što je prilično bolno.
To je sve i bilo koliko toliko podnošljivo (pazio sam, nakon paljenja, da li kreće u dorom smeru, ali jesenas mi se desilo da mi prilikom kultiviranja voća, u sred rada prebaci u rikverc i krene punom brzinom u nazada. Sreća što sam išao sa strane i što obično ovlaš drzim ručke, te sam ga ispustio i dozvolio da padne na rezervoar. To je poprilično opasno jer freza može nekome iseći noge...
Da li je problem sa strujom i kako to da rešim?
Unapred hvala za savete.

Moj ćale: 83 godine iskustva :)
12794998_10208907509795322_5346483830247503636_o.jpg
 
Интересује ме како се зове тај прикључак што се монтира на моторкултиватор и прави бразде за сејање кромпира. Чуо сам да реч почиње са слово "Л" дајте фотографију ако имате или линк да видим. Хвала.
 
Интересује ме како се зове тај прикључак што се монтира на моторкултиватор и прави бразде за сејање кромпира. Чуо сам да реч почиње са слово "Л" дајте фотографију ако имате или линк да видим. Хвала.
Ja cak nemam ni motokultivator, al mislim da to ovako izgleda :osmeh: https://www.youtube.com/watch?v=jUnJ78M7xQY
 
Nazad
Vrh