Motokultivatori - opšta tema

Да и то је добро али то је нешто друго, мени треба изгледа плуг да ми отвори бразду где бих стављао кромпир.

plug-motokultivator-slika-81825712.jpg


Да ли је неко правио ручни рад?
igh6k5
 
Nađi negde zgrtač, ali što su vukli konji, kolega suseljan konjar i dalje otvara brazdu kobilom i tim zgrtačem, a snaja i burazer samo bacaju krompir u brazdu...
Sledeći prohod, zatrpava brazdu, i otvara novu...
Za čas posade 100 kg semenskog krompira...
Taman posle dobija razmak za međurednu obradu i zagrtanje, a sličnom alatkom (kao plug) vadi krompir na Jesen...
 
Хоћу нешто морам да смислим. Хвала на савету..

- - - - - - - - - -

Сад гледао боље од плуга је овај згртач. Мада мисли да би и плуг отворио бразду.

ево од 00:38
 
Nekada ranije sam vidio mnogo bolji priključak za hondu čini mi se, sličan ovome gore kojim se u jednom prohodu otvori kanal, zatim rasporedi krompir i onda okrene ove limove da nagrću ono sa strane.

Pokušaći sad da nađem snimak.

Edit: evo nešto slično onome što sam vidio.

https://youtu.be/Bo-7yLXcxTU

A radi ovaj posao, samo se ne okreće priključak i ručke već se limovi pomjeraju iz konfiguracije za otvaranje kanala u ovu gore.
https://youtu.be/hLtDDhpZFjI
 
Poslednja izmena:
2 strane unazad i naicices na sliku mog ogrtaca/nagrtaca/zagrtaca/brazdaca il kako ga ko vec zove.Na svakom svom motokultivatu sam imao ovakav prikljucak sa njim napravim redove,ogrnem krompir i kasnije bez problema izvadi krompir,jedan sam napravio da mu se krila otvaraju i zatvaraju i kada rasirim ih maksimalno mogao je i da zatpava krompir.Plug takodje moze odlicno da otvori redove a takodje i da vadi krompir.Prelistaj oglase imas fabrickih da nadjes kao i novih iz male privrede za malae pare,na yt imas raznoraznih snimaka cak i sa po nekoliko funkcija od jednom.
 
Какве све прикључке имате за мотокултиватор, осим ове горе поменутих плуг и згртач?
 
Zanima me vase misljenje o motokultivatoru muta spori menjac. Kakav je u freziranju roto plug i slicno?
 
Da blokirao sam ga na trkacima da bih dobio odgovarajuci prenos,prvobitno sam imao plan da diferenecijal ne blokiram vec da na jednu stranu stavim kocnicu posto na ovom mtk kardan uvek radi tako da mi to bude za paljenje i gasenje,kad se zablokira slobodna strana krece druga strana koja pogni frezu al u tom slucaju bi redukcija bila 1/1.5 a i imao bih peeko 700 obrtaja naa motikama ovako je 1/3 i na mtikama nesto vise od 300 obrtaja pod patos gasom.Ovaj sam lanacik nasao na otpadu i za pravo cudo bez ikakvih prepravki je naisao na poluosovinu tako da nisam hteo nista dalje traziti nego dokupio isti takav i lanac za njih,a mislim da je sasvim dovoljan,nego samo u poredjenju sa holderom koji je ogroman ovaj lanacik izgledao kao sicusan i nejak.
 
Ako si već tako hteo praviti, ispravno bi bilo da si ugradio kočnicu na izlazno vratilo i blokadu diferencijala.
Tako bi kad želiš da isključis rotor freze prvo isključivao blokadu, tada bi se rotor zaustavljao zbog opterećenja, a kretanje prebacivalo na slobodnu stranu.
Kočnica bi služila samo da se osigura od neočekivanog pokretanja.
Možda je 300 obrtaja malo brzo, neznam koji prečnik rotora ćeš staviti.
Inače koncept nije loš i ima potencijala..
Imaš li motičice?
 
Problem je u tome sto je neku blokadu koja se moze ukljuciti i iskljuciti po potrebi gotovo nemoguce uraditi na ovom diff,ja sam ga blokirao kao i svaki dif koji sam ugradio na neku od svojih masina tako sto sam zavario medjusobno trkace.Imalo je tu jos nekih nacina da se odradi ukljucivanje i iskljucivanje,ali nisam hteo da se toliko opterecujem oko toga za masinu koja ce godisnje isfrezirati 5 redova po 100m,a i to je upistno do kad ce raditi posto uskoro pocinjem sa izradom freze pipalice za traktor.
Planirao sam prvobitno da radim stanadardan rotor i da na njega stavim motike od 509 cak sam i nabavio deo motika,ali sad poceh da razmisljam i o ideji da iskoristim moticice sa sve nosacima od prosle honde,posto ih imam 2 kompleta.U tom slucaju bi isle na sestougaonu osovinu debljine 32mm koja bi se na krajevima obradila na 30mm zbog lezajeva i lanacnika,pa me brine sad u toj opciji dali bi izdrzala takva osovina to opterecenje,naravno uzeo bi je u najacem kvalitetu sto moze da se nadje.
 
Motike od F600 su stvarno velike, i siguran sam da bi odlično radile.
Ako bi želeo najveću jačinu prenosa, onda bi mogao postaviti pogon i sa leve strane i onda sigurno nema problema sa jačinom osovine..
Dalje, ako već praviš ovu konstrukciju, ja bih cak razmislio i o tarup valjku, koji bi se mogao ubacivati umesto 'valjka za freziranje'..
Naravno, podrazumevaju se drugi parametri prenosa..
 
Drugari. Dvoumim se izmedju labina manjeg i mute. Hteo bih iskustva vas koji imate. Treba mi za frezanje. Ponekad i za kosenje.
 
Dalje, ako već praviš ovu konstrukciju, ja bih cak razmislio i o tarup valjku, koji bi se mogao ubacivati umesto 'valjka za freziranje'..
Naravno, podrazumevaju se drugi parametri prenosa..

Nije ti losa ta ideja,kada sam pravio traktorki tarup imao sam tu ideju,da ujedno bude i freza i tarup,ali sam odustao i napravio tarup sa nozem tkz helihopter,problem je u tome sto tarupu na osovini treba 1000 pa na vise obrtaja,samim treba 2 garniture lancanika ili dodatne remenice sa kaisevima ili drugi reduktor,takodje napraviti rotor za tarup nije nimalo lako,moji su u zmaju radili i znam iz price da je i u fabrici bilo problema da se izbalansira svaki,takodje nebi mi bilo svejedno da mi tarup kosi tik ispred nogu.Trenutno imam traktorki tarup,kosu za traktor,2 samohodne kosacice,2 za dvoriste kosilice i 2 trimera,tako da mi stvarno na holderu nije potreban,a ako nekad bude bilo potrebe napravicu vuceni sa sedistem.Sto se tice dorada na ovoj frezi razmisljao sam o cekrku,koji bi koristio postojeci lancanik i kacio se iza freze,al to otom potom.
 
imam pitanje vezano za hondu f 620 kao motokopacice!
Imam priliku da kupim one tanjire koji idu sa strane . e sad interesujem e da li je potreban neki produzetak osovine kako bi se tanjiri mogli lepo namontirati. Gledao sam bez preduzetaka i cini mi se da je tanjir jako blizu moticice i da ce se zemlja tu zaglavljivati...
 
Nazad
Vrh