Motokultivatori - opšta tema

gornji se vrti donji tek kad desnu polugu gurnem od sebe ili povučem sebi samo je razlika tada u brzini vratila.
Donje vratilo je valjda za priključke tako mi je bilo i na starom labinu

- - - - - - - - - -

proboao sam podići mtk ubaciti u blokadu i izlaznim vratilom pokrenuti kotače nisam uspio veliko opterećenje
 
Trebao bi da gledaš samo jedno vratilo, jedno je za frezu, dok je drugo za pogon prikolice.
I ta dva nikako ne mesas. Moraš paziti kad voziš koje vratilo ukljucijes, inače se desi karambol.
I mene ovo zanima kako tačno odrediti sinhronizaciju kultivatora i prikolice.
Kad bi neko hteo da korak po korak o objasni na na nekom primeru.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
gornji se vrti donji tek kad desnu polugu gurnem od sebe ili povučem sebi samo je razlika tada u brzini vratila.
Donje vratilo je valjda za priključke tako mi je bilo i na starom labinu

- - - - - - - - - -

proboao sam podići mtk ubaciti u blokadu i izlaznim vratilom pokrenuti kotače nisam uspio veliko opterećenje

Nisam siguran da te dobro razumijem.
Na slikama sam primijetio 3 ručke. Srednja je za biranje brzine kretanja (naprijed 1-6 + rikverc). Koliko položaja ima lijeva, a koliko položaja ima desna ručka? Desnom ručkom uključuješ donji kardan u dvije različite brzine vrtnje. Pretpostavljam da je pri tome svejedno jel kotači miruju ili se okreču. Koje se promjene događaju na mtk kod pomicanja lijeve ručke?
Napisao si da se gornji vrti. Kada? Koji su položaji lijeve i srednje ručke u tom trenutku (desna je valjda u leru)? Može li se izabrati položaj ručki da se gornji zaustavi?

vujke89,
imaš li mtk koji ima kardanski izlaz sinkroniziran s mjenjačem (kotačima)? Jel se brzina kardana povečava samo ovisno o jačini gasa, ili postoji položaj kada se pri istom gasu vrti različito, ovisno o tome u kojoj je brzini mjenjač mtk-a?
 
Kod mene je mit 509, kod njega ima dva izlaza, jedan je direktno vezan na radilicu i on se vrti non stop i na taj se kaci freza i kosa
Dok drugo vratilo slozi za pogon prikolice i ono je radi preko menjača.
Mene sad zanima, a mislim da nas ima dosta , kako se odredjuje sinhronizacija izmedju mtk i prikolice u zavisnosti od prečnika guma, prenosnih odnosa itd?
Ako neko zna da malo bolje objasni na nekom primeru. To bi bilo super.
 
Pisao sam o tome ranije naces negde.
Najbitnije je da ti kazem da ti je odnos izmedju donjeg vratila(koje je ujedno i konusni zupcanik) i tockova 5.5.
 
Znam to ali kako dalje.
Nije da sutra počinjem da pravim prikolice već me zanima. Pošto imam nekih sumnji u ovu moju što sam kupio kao original..
 
Posto je matematika problem,uzmite marker ocrtajte crtu na kardanu i zabelezite gde stoji tocak tacno pod vinklu,terajte napred dok kardan ne dodje na crtu(sastavi ceo krug), izmerite predjeni put kultivatora za jedan okret kardana.

Isto to uradite sa prikolicom diferencijalom-i ta dva predjena puta podelite i dobijete kolika je razlika.
 
@mikser
Princip je dobar, ali malo je neprecizno racunati samo sa jednim obrtajem tocka.

@vujke89
Pisao sam i kolika je greska na fabriickom sinhronizatoru, ali to je fabrika napravila i tako se vozi.
Posebno u novije vreme kada nema vise diferencijala sa 39/10.
 
Okret kardana samo za jedan krug nije dovoljno precizan. Potrebno je napraviti barem 10 krugova kardana. Što više je moguće, rezultat je precizniji.
Može se i na obrnuti način. Odveze se mtk za npr. 5 okreta kotača i utvrdi (prebroji) koliko se puta okrenuo kardan. Isto ponoviti s prikolicom i nakon toga podijeliti utvrđene(prebrojane) okretaje kardana na mtk i kardana na prikolici.

Vujke,
jel ti uopće ne možeš isključiti taj kardan za frezu ako motor radi? Opasno je da se freza vrti kod vožnje mtk do mjesta koje je potrebno frezati. ::lose::
 
To ok. Nego edal ukapiraju sistem kako izmeriti. Valjda hoce sad. Pa onda nek preciziraju sa 10krugova.:haha:
Komsiji sam na ferdzu namestio kardanku od 509,ferdzo ide pa rastura a duplaci prekopase sve kud ovaj nesto izvuce to j souu.
Nakraju im on vuko kamen i pretovatali.
 
Poz. danas sam opet nešto eksperimentisao na mutiu da probam saznati omjer prenosa točkova na motokultivatoru i izlaznog vratila.
Ocrtao na točku i izlaznom vratilu upalio motokultivator ubacio uključenje vratila prema sebi uklučio blokadu ubacio u prvu muti je na klocnama podiknut i brojim dok je točak napravio jedan krug vratilo 50 okretaja .To je jedna varijanta druga isti sistem samo poluga za vratilo gurnem od sebe omjer tada točak jedan krug vratilo 63 kruga.Znači imam dvije brzine izlaznog vratila.Dali sam to dobro odradio i dali je omjer donekle tačan Inače imama prikolicu sa Ladinim diferencijalom omjer(10/41)točkovi isti na prikolici i motokultivatoru 6.5/80-12 trenutno nemam sinhronizacijuŠta da radim.Hvala
 
Pozdrav drustvo,ako moze malo pomoci .Planiram uskoro da pazarim neki kultivator ,pa pratim oglase ne bi li malo povoljnije nasao van sezone,posto ode cena gore od aprila . Za sada zbog finansija mi treba motokultivator sa vucnom frezom,pa sam gledao ako bi naisao i na neispravan pa da se stavi kiporov dizel motor posto ih svi hvale.Najpre LABIN,ili GOLDONI ,ne znam kakav je MUTA. Ima li jos preporuke. Treba mi za 25 ari za maline,moze i od 8ks da odradi ravan mi je teren ,ali bih kasnije uzeo i prskalicu,nekad i pumpu mozda i prikolicu,tarup ,pa nekako za labin ponajvise ima delova .Pa za ostale prikljucke da li je dovoljan 8ks ili je bolje ipak 14 ks ? Nije mi hitno ,ali eto da vidim sta je najbolje. Kazu da labin sa fiksnim ruskama da je stariji motor da je bolji sa okretnim ruckama.
 
Za 20 ari mali labin il 507 jos bolje resenje imas 3+3 brzine,dok mali labin ima to samo sa inventitorom. Malo gadan bez toga za tarup i kosu ide brzo.
 
Za 20 ari mali labin il 507 jos bolje resenje imas 3+3 brzine,dok mali labin ima to samo sa inventitorom. Malo gadan bez toga za tarup i kosu ide brzo.
Hvala ,iskreno jedino od imt sam gledao taj 507 deluje mi isto kao mali labin. Sa malim labinom sam radio i lagan je za rad a probao sam i imt 509 on je prilicno robusan,a daleko je laksi i veliki labin od 509ke.
Meni zavrsava i od 8ks ali sam mislio ako bih koristio pored freze i prskalicu, tarup,i pumpu za navodnjavanje da je mozda bolji izbor od 14ks ili gresim?Naravno dizel varijanta,pa ako znate za koji model su najdostupni prikljuci?
 
Hvala ,iskreno jedino od imt sam gledao taj 507 deluje mi isto kao mali labin. Sa malim labinom sam radio i lagan je za rad a probao sam i imt 509 on je prilicno robusan,a daleko je laksi i veliki labin od 509ke.
Meni zavrsava i od 8ks ali sam mislio ako bih koristio pored freze i prskalicu, tarup,i pumpu za navodnjavanje da je mozda bolji izbor od 14ks ili gresim?Naravno dizel varijanta,pa ako znate za koji model su najdostupni prikljuci?

Nije tema ali gde si planirao tarup da nabavljas? Ja imam mutu ali tek treba da radim sa njom, kupio jesenas. Jake su sa cenama, kostaju skoro koliko i 509 ili labin sa 14 ks
 
Ima po oglasima, video sam par komada.a imaju ljudi sto preprodaju ili dovlace sa strane pa se nadje. Malo cekas ali se nadje
 
ali su dobre mute sa motorom od 8 ks stavljali ljudi i od 14 ali mora da se prepravlja ploca da se buše druge rupe ili nova ploca a ovako paše šrsv na šraf i kipor motor lepo paše, oce da sa vecim motorom lomi prikljucke ovako 8 ks i radi super za freziranje i košenje a moze i da pravi redove za krompir ako se radi o maloj površini i da vadi isti ako se napravi ili ima original prikljucak za isto isprobana stvar sa mutom dugi niz godina
 
Motokltivator ima tri ručke za kontrolu mjenjača -desna blokada(uklučena -isključena) -lijeva ručka za uklučivanje donjeg vratila na sredini isključeno prema sebi sporije okreće od sebe brže okreće vratilo.Na motokultivatoru ima i gornje vratilo malo tanje od donjeg.Zatim radim, motokultivator podignut isključim kompresiju na glavi ima poluga (radi lakšeg okretanja)
mjenajač u leru blokada uključena okrećem remenicu sa kojom palim tada gornje vratilo napravi 16 krugova dok točak jedan -donje miruje jer je desna ručka na sredini za uključivanje donjeg vratila.
Dalje radim mjenjač u prvoj brzini blokada uključena desna ručka za komandu donjeg vratila gurnuta od sebe tada donje vratilo napravi 62 kruga dok točak jedan isti postupak radim samo desna ručka za uključivanje donjeg vratila povučem prema sebi tada vratilo napravi napravi 52 kruga dok točak jedan.Po mom mišljenju prikolica se spaja na donje vratilo jer samo na donjem imam mogućnost uključivanaj- isključivanaj pogona i na prikolici. Sutra spajam diferencijal (imam rezervni )sa točkovima na motokultivator odignem sve i mjerim odnos točkova na motokultivatoru i diferencijalu (prilkolici)Ako ima ko neku sugestiju pomozite .Unaprjed zahvaljujem

- - - - - - - - - -

Razlika mi je u debljini vratila gornje je tanje a donje deblje i njega mogu po potrebi (uključit- isključit) i na njemu imama dvije brzine okretaja vratila tako da nemogu pogriješit .Hvala
 
Rekoh ti: vidi koje je vratilo spregnuto u nekoj brzini sa tockovima.
Trebalo bi biti donje, ali mi je cudno da nije u svim brzinama spregnuto.
 
Nazad
Vrh