Motokultivatori - opšta tema

Moze naravno....razlika izmedju g200 i g200c je u tome sto je na C motoru rezervoar podignut za 10/12mm time reseno da iscuri svo gorivo iz rezervoara..i u slavini goriva na obicnom g200je sa dva izlaza a na g200c sa tri izlaza
sve ostalo je isto i odgovara jedno na drugo.
 
Ljudi jel imate neki savet sad kako da odrzavam pestodevetku preko zime?
Ocekujem i neki komentar tipa 'ispusti vodu iz hladnjaka'


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Parkiraj to pod jabuku pre snega, kad je sneg pokrije bice savrseno zasticena.
Oko Djurdjevdana kada podje trava joj opet namesti onu kosu i to je to.

Kraju sala, znam neke ljude koji su godinama tako 'skladistili' kosacice i ostalo, i za divno cudo to je nekako i radilo-doduse bude malo muke za prvi start, ali nalete tu lokalci pa kad zadimi onda to bude zgodan razlog da se ponapijaju itd..
 
Parkiraj to pod jabuku pre snega, kad je sneg pokrije bice savrseno zasticena.
Oko Djurdjevdana kada podje trava joj opet namesti onu kosu i to je to.

Kraju sala, znam neke ljude koji su godinama tako 'skladistili' kosacice i ostalo, i za divno cudo to je nekako i radilo-doduse bude malo muke za prvi start, ali nalete tu lokalci pa kad zadimi onda to bude zgodan razlog da se ponapijaju itd..

Mi imamo servisera u selu. On se bas takvih lepo nakupovao, sredio, ofarbao i prodao. ma milina jedna. Ja sam jednu mutu tako pazario kod njega. Gume bile trule skroz :)
 
[h=2]Sinhronizacija kardanske prikolice sa motokultivatorom[/h]
Pozdrav svim članovima foruma .Imam jedan problem sa sinhronizacijom kardanske prikolice sa motokultivatorom.Motokultivator nepoznat model na maski ima natpis IMG čačkajući na netu najviše liči na VALPADANU vmc 150 motor 3lda 510 Lombardini elektro start sa dva izlazna vratila.Gume na motokultivatoru 6.5/80-12.
Nabavio sam kardansku prikolicu ručni rad sa kardanskim prenosom Ladin diferencijal gumama 6.5/80-12.Ona mi je odgovarala na Labinca 14 ks 89.god. sa fiksnim ručkama.Na ovaj novi motokultivator nepaše .Problem se javlja kad uključim pogon na motokultivatoru i prikolici.Kako da riješim taj problem ako neko zna dali sa mijenjanjem guma na prikolici ili motokultivatoru ili ubacivanjem reduktora.Svaki savjet bi mi dobro došao.Slike od motokultivatora možete pogledati na mom profilu.Zahvaljujem.​
 
Ajde da ja kazem par reci posto sam do sada nekoliko takvih slucajeva resavao(uspesno).
Pre svega ti moras znati odnos izmedju izlaznog vratila i tockova motokultivatora, pa onda izmedju tockova prikolice i njenog kardana.
Naravno, u jednacini figurisu i precnici tockova na masini i prikolici.
Odnos jedne i druge strane je prenosni odnos sinhronizatora.
Ako se vec pravi taj sklop, ja uvek predlozim da na prikolici budu tockovi 15 ili 16 coli, jer im je dosta veca nosivost i masina je dosta prolaznija sa njima.
 
Pozdrav svima,imam motokultivator muta gorenje oznaka dmb 8,imam problem svake zime,nemoze da se upali,ustvari nema sanse da se povuce konop bez onaj prazni hod,prevrnem traktor kad povucem ali nece da prebaci,i kad prodje prazni hod moze samo ako ga polako vuces,inace traktor je kao nov,ljeti nema nikakav problem,ali zimi kad je hladno nema sanse,mijenjao sam i rijetko ulje,ali nista,i onda skidam diznu pa vucem nekoliko puta,pa vratim pa nekako upali,i kad upali nece da usalta prvi put,isto kao da kvacilo nema funkciju,cak kad ga stisnem kao da se gusi traktor,jes da mi netreba zimi ali cisto da ga upalim po nekad
 
Poz na prikolici znam odnos Ladin diferencijal 10/41 kako da saznam odnos na motokultivatoru točkova i izlaznog vratila .Točkovi su isti na mutiju i prikolici 6.5/80-12 .Na ovaj odnos guma nemam sinhronizaciju koristiću odvojeno ili sam muti ili samu prikolica. Sinronizacija nemora ni biti dali bi smanjio brzinu na prikolici ako bi stavio veće gume n.p.r 6.5/80-15 sa 12-ticama mi je previše brza prikolica.Hvala na odgovoru ako si skontao šta hoću da pitam.Poz..
 
Tacan odnos na mtk mozes dobiti jedino ako prebrojis zube na tanjirastom i konusnom, koji ti je istovremeno i izlazno vratilo.
Ako ne zelis da otvaras masinu, onda podigni tockove i blokiraj diferencijal i pokreci izlaznim vratilom tockove.
Vidi koliko obrtaja moras okrenuti izlazno vratilo za jedan obrtaj tockova motokultivatora i to ti je (priblizan) prenosni odnos.
Tacnije je ako, recimo, izbrojis koliko obrtaja moras napraviti na izlaznom vratilu za recimo deset obrtaja tockova, tada ces taj odnos imati skoro tacan.
 
Da ija sam tako na traktoru uklopio kardanku,izmerim koliki put predje tocak za jedan okret kardana i koliki prikolica podelim i sto posto uklopljeno dobijes razliku.
 
Poz. danas sam opet nešto eksperimentisao na mutiu da probam saznati omjer prenosa točkova na motokultivatoru i izlaznog vratila.
Ocrtao na točku i izlaznom vratilu upalio motokultivator ubacio uključenje vratila prema sebi uklJučio blokadu ubacio u prvu muti je na klocnama podiknut i brojim dok je točak napravio jedan krug vratilo 50 okretaja .To je jedna varijanta druga isti sistem samo poluga za vratilo gurnem od sebe omjer tada točak jedan krug vratilo 63 kruga.Znači imam dvije brzine izlaznog vratila.Dali sam to dobro odradio i dali je omjer donekle tačan Hvala
 
Vrti li se izlazno vratilo, u nekom od ta dva položaja uključivanja, kad kotači miruju? Dakle kad nije uključen prijenos u mjenjaču (u leru). To prvo trebaš provjeriti.
Onaj koji je povezan preko mjenjača, mora imati jednak prijenos neovisno u koja je brzina uključena u mjenjaču. Dakle u svakoj brzini mjenjača se izlazno vratilo mora okrenuti 50 (ili 63) puta za jedan krug kotača.
 
Vrti li se izlazno vratilo, u nekom od ta dva položaja uključivanja, kad kotači miruju? Dakle kad nije uključen prijenos u mjenjaču (u leru). To prvo trebaš provjeriti.
Onaj koji je povezan preko mjenjača, mora imati jednak prijenos neovisno u koja je brzina uključena u mjenjaču. Dakle u svakoj brzini mjenjača se izlazno vratilo mora okrenuti 50 (ili 63) puta za jedan krug kotača.
Da vrti se na leru imam ler takozvani i za vratilo srednji položaj. Prema sebi sporije okreće od sebe brže okreće omjer koji sam naveo.
 
Aku u leru okreće kardan u oba položaja ručice, onda si u malim problemima. To znači da je kardanski izvod u oba položaja nezavisan od mjenjača i nećeš dobiti jednak rezultat (50 i 63) ako mjerenje provedeš ponovno u nekoj drugoj brzini. Dakle, ako želiš koristiti kardan za pogon prikolice, trebaš prvo odabrati u kojoj brzini imaš dovoljno snage, a da mtk nije prespor za tvoje potrebe. Slijedeći korak je ponoviti mjerenje u brzini koju odabereš. Isto utvrdiš za prikolicu. Nakon toga izračunaš koliki je odnos vrtnje kardanskog izlaza i ulaza u diferencijal prikolice. Razliku je najjednostavnije riješiti lančanim prijenosom, ili još bolje, nekim mjenjačem od auta s otpada
 
Ovo je kopija razgovora sa drugog foruma.---Poz. danas sam opet nešto eksperimentisao na mutiu da probam saznati omjer prenosa točkova na motokultivatoru i izlaznog vratila.
Ocrtao na točku i izlaznom vratilu upalio motokultivator ubacio uključenje vratila prema sebi uklučio blokadu ubacio u prvu muti je na klocnama podiknut i brojim dok je točak napravio jedan krug vratilo 50 okretaja .To je jedna varijanta druga isti sistem samo poluga za vratilo gurnem od sebe omjer tada točak jedan krug vratilo 63 kruga.Znači imam dvije brzine izlaznog vratila.Dali sam to dobro odradio i dali je omjer donekle tačan Inače imam prikolicu ručna izrada ladin diferencijal omjer(10/41) točkovi su isti na prikolici i motokultivatoru 6.5/80-12.Hvala NOVA PORUKA:
Na motokultivatoru imaju tri ručice lijeva uključujem blokadu desna srednji položaj vratilo miruje kad je gurnem naprijed vratilo radi samo al većom brzinom kad povučem sebi vratilo radi sporijom brzinom, srednja ručica mjenjač tu imam 4 spore i rikverc i dvije brze 5 i 6 brzina inače rikverc nemogu uključiti kad radi vratilo u bilo kojem položaju valjda zbog bezbjednosti kada je ukopčana freza.
Zanima me kao da otkrijem omjer točkova i vratila na motokultivatoru na prikolici znam 10/40 ubacio sam još slika od motokultivatora na profil da se vide komande od blokade od mjenjača i izlaznog vratila


- - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Ti očito ne razumiješ moj prošli post. Moramo korak po korak.

Na slikama se vide 2 kardanska izlaza. Jel se oba vrte kad je mtk u mirovanju (ručica za izbor brzina u leru), a ručica za uključivanje kardana pomaknuta naprijed ili natrag, ili se vrti samo jedan izlaz, a drugi tek kad staviš mjenjač za pogon u brzinu?
 
Nazad
Vrh