Motokultivatori - opšta tema

Drustvo na korak sam od kupovine reduktora za freziranje za imt 509. E sad, taj reduktor koliko znam uspori tockove pa se dobije nesto lepse usitnjena zemlja, ali se zato povecava vreme freziranja kao i potroseno gorivo. S obzirom da radim usluzno freziranje vec deset godina pitam da li je pametno kupovati reduktor koji nije jeftin, a da pri tom gubim dnevni ucinak i trosim vise goriva jer usporavam mtkbsa reduktorom. Eto pitanja za razmisljanje kupovati ga ili ipak ne?
 
To najbolje ti znaš u zavisnosti od zemlje u tvom kraju i zahtjeva koje imaš.

Ako si zadovoljan kvalitetom i dubinom pripreme nema potrebe. S druge strane ako ostaje previše krupno i moraš praviti više prohoda da postepeno povećavaš dubinu sporijim kretanjem bi dobio da se freza vrti dovoljno brzo, pa možda umjesto tri završiš posao sa dva prohoda (na kraju dođe isto vremenski i po potrošnji goriva).
 
što se frezanja tiče, muta nije najbolje rješenje, mašina je lagana pa čak i sa tegovima i željeznim točkovima nema stabilnog rada, naravno, zavisi to i od zemljišta koje se obrađuje
testirao sam goldoni, valpadanu, ferari, sep, grillo i svi su bolji od mute

muta je super za košenje, može lijepo poslužiti u transportu, ali uvijek isto, lagana je
trenutno imam mutu kosor 10ks dizel Kipor motor
 
VUK@ Normalnoh freziranja nema nema bez tog reduktora,nema sta da razmisljaš,prva brza samo ostaju duse.
 
što se frezanja tiče, muta nije najbolje rješenje, mašina je lagana pa čak i sa tegovima i željeznim točkovima nema stabilnog rada, naravno, zavisi to i od zemljišta koje se obrađuje
testirao sam goldoni, valpadanu, ferari, sep, grillo i svi su bolji od mute

muta je super za košenje, može lijepo poslužiti u transportu, ali uvijek isto, lagana je
trenutno imam mutu kosor 10ks dizel Kipor motor
Ovo je isto kao ' vozio sam ferari, lambordzini i mercedes i svi su bolji od stojadina' :ppozdrav:
 
Sad sam zvao coveka za reduktor i on mi kaze da freza ide sa reduktorom brze nego u prvoj. Sad mi nista nije jesno.
 
Ja ga nisam imo kad mi je trebo,al znam da se snjim brze vrte motike i preko njega dobijas brzinu koja treba za hod,ee sad TO PRVI PUT ČUJEM da ide brze od prve. KO god ga imo niko se nije zalio. Naravno ako je ispravan.
 
Sa reduktorom tockovi se okrecu sporije a freza se vrti isto.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Pozdrav svima stao 506 u sred freziranja nema varnicu na kablu,hocu da skinem magnet ne mogu da se setim da li je kontra navoj na srafu. Hvala
 
Nije kontra navoj. Samo blokiraj klip necim I osrafi, treba ti samo radapciger da iscupas magnet

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
pa jest isto jarane, ali ovaj čova se raspituje o muti i frezanju, podrazumijeva se da čovjek ne zna šta mu je šta - pa pita, Labin - Goldoni, IMT - Agria, Muta - Rapid, ako uračunamo jugoslovensku šeprtlju - tu je to negdje - s tim da je muta prelagana, ko je probao orati sa njom zna, a za košenje je mama između ovih
 
pa,taj rotacioni plug je i skontan za mutu zbog toga što je nemoćna sa klasičnim, a oranje rotacionim plugom je priča za sebe, ne bih ja puno o tome, kako god, ako čovjeku treba za frezanje i tako to, po meni, muta nije najsretniji izbor
 
I dalje stojim iza toga da specijal (a kasniji modeli poput maestrala pogotovo) bez problema odrađuje frezanje.

Ono što sam ja sretao kod nas su 90% modeli univerzal i kosačica, a oni su za frezanje definitivno prebrzi (što stoji i u fabričkim specifikacijama). Otud mišljenje da nijedna muta nije za obradu zemlje jer ljudi zakače priključke koji nisu namijenjeni za taj tip i naravno budu nezadovoljni.

Što se tiče klasičnog oranja sa mtk to je više grebanje koji god da odabereš. 4-8 kW motor i 100-200 kg ukupne mase nemaju šta da rade u tom poslu. Kod mene komšija ore baštu sa tomom vinkovićem i nema mase da radi kako treba već se neko voza na plugu, sa mtk bi to bio još veći cirkus.
 
Za oranje stoji, realno više mačka iskopa kad se pokenja...

- - - - - - - - - -

mala dopuna: orao sam Hondom (7ks), Valpadanom (14 ks) ,Tomo Vinković (21ks, jedn. i dvobr.)- original plugovi, Ferguson (jednobrazni IMT plug), IMT 558 (dvobrazni IMT plug)
 
Ja nigdje ne mogu da nadjem pristojnog dizela za priblizne novce...sa pribliznom cijenom sam gledao par dizela od 10 ks ali to su grobovi mrtvi. Sutra idem da vidim jednu mutu maestral sa dizel motorom od 10 ks, valjda Lombardni. Putovat mi je 40 km. Zanima me za ovaj vanguard b&s motor, jel bas rastrosan u odnosu na dizele pa moj majstor nece ni da ga gleda?

Pregledali ovu mutu maestral, sekunda mi fali da je uzmem. Uglavnom, djeluje skoro pa gajnc nova, freza nije radila par sati najvise, auspuh nije ni poceo da progori. Ima prikolicu obicnu bez kardana, frezu, nekakve plugove i prskalicu sa citavom onom kosntrukcijom, nema kosu jedino a ona mi i ne treba. Neodlucan sam jedino zbog ovog epiteta loseg frezanja, a za frezanje mi ponajvise i treba.
 
4 milje KM-ova...ima prostora spustiti za 100 ili 200, sumnjam vise. Sto sve vise trazim i razmisljam, kontam da cu tesko gdje bolje naci.
 
To nije uopste jeftino, ali te masine drze cenu.
Ja mislim da mene 509 sa svim prikljuccima nebi trebao izaci toliko, ali vecinu stvari nabavljam jeftinije pa sam popravljam, doradjujem i sredjujem.
Ali to nije za svakog i zna da se otegne..
 
Nazad
Vrh