Motokultivatori - opšta tema

To je rotomalcer i trazi dobre obrtaje. Sad razmisljam jos kako ubrzati ali nije bas prosto. Remenice do malcera gde je ukrsten remen nesmes dirati jer ce doci do kidanja remena zbog povecanog ugla. Jedino remenicu gonjenu na drugoj strani osovine da smanjis da bude otprilike kao ta sa druge strane. Ali time se smanjuje povrsina naleganja remena i doci ce sigurno do proklizavanja remena zbog opterecenja. Tu moras uraditi dva manja spanera sa gornje i donje strane blizu same remenice da povecas povrsinu naleganja. Po meni ili to ili manji tockovi jos da bude sporija i bolje ce kositi.
Meni je bio slican problem na vucnom frezeru jer sam ga morao 3 puta ubrzati pa se javljao problem proklizavanja koji sam resio spanerima .To su rolnice od auta za zupcaste remene. Slikacu ti pa ces videti resenje ako vec hoces tako resavati
 
Dali kupiti mutu gorenje za freziranje? gledao sam danas jednu i deluje ok, motor acme benzin pali na zub, menjac ok, ali ne znam kako se pokazala sa feezom. mislim da ima spori menjac. hvala unapred

- - - - - - - - - -

Evo i moje azdaje u akciji.Juce prvi put isporobana rotaciona kosacica i nisam bas zadovoljan,fali brzine nozu,jer sa naostrenim nozem i punim gasom ostaje na dosta mesta nepokoseno iako sam stavio vecu remenicu za pogon kose:sta:.Moracu zameniti mesta remenicama na kosi(na ovoj osovini sto stoji popreko) i tako dobiti tu brzinu.


Evo i mog bolida:osmeh:

zasto je ne zakacis na prednji kraj ?
 
imamo iste honde. nedavno sam uzeo vucenu frezu bas za g42 i sredio sam je da bude cakum pakum. pitanje je dali bi tu motor jako trpeo jer je ipak u pitanju prenos preko kaiseva a ne direkt kao na kosilicama? a i remenica se lako nadje odgovarajuca
 
Za freziranje samo muta sa zutom tačkom spori menjač,i obično nosi 12-ice gume.
Za ovim ostalim samo trčiš ko za 509-kom brze su.

Marko@ izračunaj sta dobijas preko postojećih remenica,il ti je prva brza,mora ti noz biti ubrzan dva puta u odnosu na pogon.
 
Na pločici na mjenjaču piše koji je model, za frezu je namjenski rađen model specijal. Fabrički je bila sa točkovima 12", mada su neki htjeli da bude baš spora pa stavljali osmice.

S druge strane vidio sam u oglasima par komada univerzal sa velikim točkovima (a nije sigurno zamijenjen pužni par) pa je ta prebrza za sve sem transporta (u trećoj ide oko 15 km/h)
 
ova ima svega 2 brzine i one cini mi se vece tockove. svakako cu jos jednom otici da je vidim i pogledam detaljnije
 
Poslednja izmena:
imam informacije. U pitanju je muta 'rex combi' model. Kazu na forumima da je to motokultivator predvidjen bas za obradu zemlje tj. da ima 'spori menjac' koji doprinosi boljem freziranju. Za razliku od njega recimo muta univerzal ima brzi menjac i ljudi se zale da bukvalno moraju da trce po njivi kada freziraju a kvalitet freziranja nije bas neki. Sve u svemu mislim da cu je kupiti. idem danas da je kaparisem
Ma uzeo sam frezu nek ide zivot... Vreme ce pokazati dali sam pogresio. uzeo sam je od prvog vlasnika sa racunom i knjigom sto ide uz nju, registrovana sa prikolicom...
 
Poslednja izmena:
Puni nazivi su "muta rex kombi univerzal" i "muta rex kombi specijal" pa dobro provjeri prije nego daš pare.

Okreni ručke u položaj za frezanje, ubaci u brzinu označenu kao rikverc (to je jedina brzina da bi išla naprijed) i vidi je li dovoljno spora. Ne zaboravi da za frezanje treba dati solidno gasa pa da te ne zavara kako polako ide bez istog. Ako ima negdje da probaš bar par metara sa frezom onda je još bolje taman da znaš je li to ono što ti treba.
 
da vas pitam gde da procitam dali je univerzal ili specijal? predpostavljam da je specijal za freziranje? poz
 
Kod mene na ručkama sa desne strane ima pločica, a piše i na haubi.

Specijal je više za frezu, rotacioni plug, rotacionu kosilicu i snježnu frezu, a univerzal za strižnu kosu, sakupljač i transport.

Edit: Evo slike, valjda je jasnije sa njih. :osmeh:

1_48607801_20160317_174505.jpg



1_48607801_20160317_174521.jpg
 
Poslednja izmena:
Sta mislite o Grillo motokultivatorima? Glupo pitanje, vjerovatno sve najbolje, zar ne? Ali sta mislite o Grillo motokultivatoru sa B&S Vanguard benzinskim motorom od 16 konjskih snaga?

Na nekim stranim sajtovima sam procitao sve rijeci hvale za njega ali pusti ti to. Bez zelje da se ulazi u "subjektivne rasprave" benzin vs dizel, pitam vas imate li kakvih iskustava ili saznanja o ovom motoru. Koliko sam shvatio, obiluje snagom, miran je i tih pri radu, jeftinija cijena u startu ali je problem potrosnja goriva u odnosu na dizela. Ne moze imati sve, zar ne ? :D

evo link jednog takvog http://www.olx.ba/artikal/19560545/motokultivator-grillo/
 
Jel zna neko gde se moze naci komplet dinama zupcanik anlaser I sta je sve potrebno da se na lombardini od 10ks napravi da pali na ključ?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Taj Grilo je dobra masina, ima dosta brzina, i prikljucno vratilo ima brzine, probao sam taj V-2 motor i znam da je mocan.
Po meni je cena jaka, za te pare se moze naci dizel Labin ili 509 sa frezom..
Mada je ovaj Grilo mnogo finija masina..
 
Ja nigdje ne mogu da nadjem pristojnog dizela za priblizne novce...sa pribliznom cijenom sam gledao par dizela od 10 ks ali to su grobovi mrtvi. Sutra idem da vidim jednu mutu maestral sa dizel motorom od 10 ks, valjda Lombardni. Putovat mi je 40 km. Zanima me za ovaj vanguard b&s motor, jel bas rastrosan u odnosu na dizele pa moj majstor nece ni da ga gleda?
 
Noramalno da benzinac troši mnogo više u odnosu na dizela. Ali ovaj Grillo s ovim v twin motorom je zvijer. Velika je razlika između 10 i 16 ks. Neznam koliko ćeš da frezaš s njime, ako je za sebe i malo komšijama onda može i benzinac. Ako ćeš da radiš manogo oda dizel.
 
danas sam probao mutu malo da vozam sa prikolicom i odusevilo me koliko je robusna i kako vuce. imam hondu ali me muta odusevila. jedino mi je auspuh los a ne znam dali mozda na acme motor moze neki auspuh sa lombardinija?
 
Nazad
Vrh