Motokultivatori - opšta tema

seljak veseljak nije razlika tolika u obrtajima motora nego gde je pogon motora uradjen. na starim serijama je pogon remenice sa bregaste osovine i tu je vec redukcija obrtaja na pola ili 50%. na novijim motorima je direktno sa radilice i zato ima duplo broj obrtaja. ali to je za seriju f600-620-700. g150 i g35 i g42 motori cini mi se svi idu sa radilice i imaju samo manje remenice zato. to vazi i za brigsove motore a tomos ide preko reduktora. to znam jer kad sam prebacivao motor g200 umesto brigsa morao sam na veliku remenicu pogsku prenos da radim i modifikujem sa vecim kaisem jer je prespora. kipor isto ide sa radilice a broj obrtaja se uvek na skoro svima vrti oko 3600rpm. samo je znaci razlika odakle se prenos uzima
 
Ovaj Howard je strasan.. On ledinu podera.. Jednom ste mi pisali o njemu, bas izgleda robusno, ali je stvarno sila.. Gdje u Sweden ima tako povoljno da se kupi? Ja imam rodjenu sestru u Helsingborgu. ;-)

vjeruj mi da nije lako naletiti na Howarda, ko ga ima ne rastaje se lako, nema tu pustiš ga i to samo cijepa, ne skakučeš oko njega

ako hoćeš, poslaću ti ovaj što ja imam, meni više ne treba,
pametno bi bilo tražiti još i Belos i Irus

BCS, Goldoni, Ferari, Valpadana, Benassi, sve je to dobro ali negdje daleko ispod ovih čudovišta

iskreno, mislio sam ovog Howarda da našminkam i da ga tušnem u Englesku, tamo je na cijeni - ne pitaj, ali nekako sam izgubio merak, sad me privlači više da nešto uradim u Bosni, voće, aronija, malina...
 
Da li neko zna koji je ovo motokultivator?
20140509180519.jpg
[/IMG]
20140509180527.jpg
[/IMG]
20140509180534.jpg
[/IMG]
 
Ovo je izgleda neka stara Laverda.
Motor na njemu je meni dobro poznati ACME 450 ili 480 od 14ks. Izuzetno snazan motor i po tome cenim da je ovo dobra i robusna masina, skoro kao Howard..
 
Ovo je izgleda neka stara Laverda.
Motor na njemu je meni dobro poznati ACME 450 ili 480 od 14ks. Izuzetno snazan motor i po tome cenim da je ovo dobra i robusna masina, skoro kao Howard..
Letos se prodavala jeftino, ali nisam znao sta je, nisam ni bio clan foruma pa sam samo slikao radi reda, bile mi interesantne gusenice ispod menjaca, vidi se malo na prvoj slici. 2 sam video samo do sada u mom kraju ali ova druga nije imala ove gusenice.
 
seljak veseljak nije razlika tolika u obrtajima motora nego gde je pogon motora uradjen. na starim serijama je pogon remenice sa bregaste osovine i tu je vec redukcija obrtaja na pola ili 50%. na novijim motorima je direktno sa radilice i zato ima duplo broj obrtaja. ali to je za seriju f600-620-700. g150 i g35 i g42 motori cini mi se svi idu sa radilice i imaju samo manje remenice zato. to vazi i za brigsove motore a tomos ide preko reduktora. to znam jer kad sam prebacivao motor g200 umesto brigsa morao sam na veliku remenicu pogsku prenos da radim i modifikujem sa vecim kaisem jer je prespora. kipor isto ide sa radilice a broj obrtaja se uvek na skoro svima vrti oko 3600rpm. samo je znaci razlika odakle se prenos uzima<br/>

И ја мислим да си у праву. Због већег броја обртаја треба се баш потрудити да се наштелује квачило, нарочито када је у радном положају пренос.
 
sta mislis kako je meni na kiporu a ja jos povecao pogonsku remenicu.morao sam kvacilo preraditi jer sam zeleo da bude brza. na odusku menjaca je izbijalo ulje jer je menjac imao preko 120-140% vecu brzinu. traktor sad obidjem sa njom i auto prikolicom ,samo sto je to previse i nevozim nikad toliko brzo. jedna je glava
 
sta mislis kako je meni na kiporu a ja jos povecao pogonsku remenicu.morao sam kvacilo preraditi jer sam zeleo da bude brza. na odusku menjaca je izbijalo ulje jer je menjac imao preko 120-140% vecu brzinu. traktor sad obidjem sa njom i auto prikolicom ,samo sto je to previse i nevozim nikad toliko brzo. jedna je glava<br/>

Лудо и брзо ! :) Мени је фреза чуда правила, на том броју обртаја пуним гасом-пепео !
Шта мислиш о уградњи дизелаша кинеза од 7 коња, кажу да паше на Хонду Ф 620. Ја морам да мењам мотор пошто сам овога сатро, а дизелаш је скупљи дође око 200 евра.
 
Pre neki dan sam radio sa mojom ondom , g150 motor , i samo je stala, magnet ni da mrdne kad sam hteo opet da upalim.
Odmah sam proverio ulje i nivo je bio ok. Na kraju sam je otvorio i nasao sam unutra polomljen jedan limeni deo , koji ide ispod leteceg lezaja, po meni to sluzi da bucka ulje da bi podmazivao radilicu , evo slike pa ako neko moze da mi objasni da li je to to >>

m1_zpsf6dd2435.jpg


Ovako sad izgleda leteci i klipnjaca i ima malo ostecenja na radilici >>

m2_zps6b783116.jpg


Sta i kako sanirati ovo , da li moze masinski da se obradi ili moram da kupujem novo ? (iskreno trazim najjeftinije resenje)
 
kanacki jeftino resenje nepostoji. taj limcic podize ulje i razbacuje po masini i na tome je zasnovano podmazivanje celog motora. zbog toga je zakovala klipnjaca ,a cak je velika mogucnost da i sklop [klip karike i stublina] promeni boju i dobije ostecenja. sto se tice sanacije moras pod obavezno klipnjacu novu i prvenstveno obraditi radilicu da znas koju specijalu da uzmes klipnjacu posto je ona ujedno lezaj. znaci klipnjacu gotovu na specijalu dobijas samo kad ti na obradi kazu koja treba.nije to skupo jer obrada je negde oko 10eur mah a klipnjaca negde oko 20-25 eur.za limcic nisam siguran posto je .pogledaj obavezno stublinu dal nije dobila parnice dublje i klip dal nije nagoreo ili krenuo da napuca staru klipnjacu nikako neraditi jer je skoro nemoguce da kazem a od pregrevanja on je termicki sjeb......ako ti treba broj prodavnice za hondu u NS na pp

- - - - - - - - - -

seljak veseljak kod mene je kipor od 5ks.postoji jaca verzija od 8ks bar po fabrickim podacima koje imam. i ovaj motor je totalno lud za hondu a kamo li jaci.spram benzinca originalnog g200 koji je nepunih 5ks ovaj kipor od 5ks izgleda da ima najmanje 8ks.verovao neverovao ali je tako .bitna ti je oznaka -tip motora a ne nesto sto prodavci lazu-mazu. motor KM 178F koji je kod mene je 5ks sto mogu dokazati bilo kome i bilo ko ko je kupio ovaj motor ima te podatke. jaca verzija je KM186F i 8ks. imaju svi tipovi po nekoliko verzija koji se neznatno razlikuju u obrtajima i snazi.kineskih kopija ima koliko hoces a cak i kipor je moguce da su iskopirali jer spolja skoro nikakve razlike nema sem u boji. razlika je u pumpi i dizni, u paljenju i sagorevanju boljem u sta sam se uverio kod kipora. jeste skuplji ali po meni svaku paru vredi. meni je odradio sebe i zaradio skoro jos jedan za 3 god.jedini kvar je promeni ulje:bravo::osmeh:

- - - - - - - - - -

koliko je brza prvenstveno mi treba u frezovanju a tu sam morao da dodatne blatobrane pravim jer zemlju mi dize u glavu i preko nje.frezujem u 2 brzini uvek a prvom lomim sve zivo

- - - - - - - - - -

potrosnja goriva [dizela] je toliko smesna da je za neverovati jer me slomije skroz sa jednim rezervoarom od 3L
 
Nemam uputstvo,na menjacu sam za ovih 32 godine menjao iglicasti lezaj od spojnicke,lager i semenik od kardanskog vratila i semenike na poluosovinama i rucicu menjaca (hebli) jer se potrosio i cesto je znao da "pomesa" brzine
 
Ono sto vidim sa slike da nedostaju viljuske biraca brzina,poklopac menjaca,dihtung poklopca,rucica menjaca,sklopovi zupcanika se lako provere jednostavnim okretanjem poluosovina,karadansko vratilo takodje.
 
ma to sve ima. Nego ovi iglicasti biksne to ne znam sta je gde, a ne zna ni moj majstor što najgore.
 
@ljubasd hvala puno mislim da ce pomoci, buni me malo ova poluga na gore sa manzetnom, mislim da je na ovom mom sve sa strane, moracu da proverim, u svakom slucaju hvala
 
Opet ja sa mojim g150...
Gledam ovu drugu buckalicu sto sam kupio i razlikuje se od moje stare koja se polomila, moja je na kraju kriva , a ova je ravna , da li je moja udarala u nesto pa se iskrivila ili da iskrivim i ovu pre montaze :osmeh:
I trebalo bi mi objasnje u kom polozaju stoji buckalica ? Okrenuta prema dole u odnosu na klip , ali nisam siguran sa koje strane ??

m4_zpsf35b6b59.jpg



I da li moze pomoc oko sklapanja motra sad, kako da podesim bregastu i radilicu. Tacka na radilici - strelica na bregastoj , da li je to dovoljno ili trebam da obratim paznju na jos nesto ?

m3_zps15bd2b81.jpg
 
i kod mene je originalna bila malo savijena dole .bitna je duzina najvise tj. da nebude kraca od originalne. ako je duza a to mozes uporediti onda malo savij.mise be buni to sto je polukruzna dole pa ce i manje ulja bacati od originalne ali i netreba tu nesto preterano jer bitniji je nivo da je na mah uvek.e sad kako da ti objasnim kako okrece se. moras gledati smer motora kako se okrece pa da u tom smeru cisto zahvata ulje ko lopata.ajd ovako na donjoj slici gde ti je bregasta i radilica, smer motora je u levu stranu.ta plocica za vijke ce doci sa desne strane a limcic koji ide dole ce doci sa leve strane vijaka.otprilike kao slovo G cirilice..najbolje postavi i slikaj pa cu ti reci. bregasta i radilica imaju te dve oznake koje se poklapaju. kad stavis dekl samo na stiftove probas kad je u jednom krugu klip gore i mrdas levo desno radilicu moraju se naizmence kretati oba ventila podjednako gore dole.znaci kad je klip gore i vratis malo radilicu pocinje jedan ventil se otvarati. vratis klip gore pa u drugu stranu malo drugi ventil se otvara.to mora biti prilicno tacno i podjednako i onda je motor u fazi. kod honde to nikad problem nije jer japanac je to.ali imao sam motora sa pogresnim oznakama ili mala privreda delovi pa uvek prekontrolisem. kad stavis limcic i stegnes klipnjacu okreni i vidi dal slucajno nezakacuje gde. rdilica malo klima jer tad je na jednom lezaju ali nebi smela zakacivati nigde. nesme znaci zakacivati karter niti sta okolio
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh