Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Kolega piksi lepa jagnjad ako pustis sarolea na njih tu omaske nece biti imaces jagnjad kao bombe ali po mom misljenju takvu jagnjad dobijenu iz te kombinacije samo na pijac a zenke uzmi opet ovakve ili cistog IDf a mozes i W pa na njih opet sarole uh to su kombinacije za klanje sa izuzetnim prirastima a malim utroscima hrane kod jagnjadi sto je i najbitnije.
 
hvala kolega majilovac i sirimavo na savetima i misljenjima.ove godine imam sarolea i njega cu najverovatnije pustiti na njih ali mi je cilj da drzim cist li de france pa cu povremeno kupovati i ovnice i zenke pa ako bog da moze i neko za proplod da se proda,sto da ne.videcemo kako ce vreme prolaziti.hranim ih dobro uvek imaju kocentrata ispred njih i lucerke u jaslama,pa ih merim za mesec dana negde oko prvog aprila,racunam da do prvog marta se naviknu na moje uslove i pocnu bolje da jedu posto su jos uvek sisali.
 
Pre nedelju-dve bila reportaza u emisiji Dobra zemlja o jednom odgajivacu ovaca kod koga se ovce jagnje po 2,3 i 4 jagnjica...da li neko zna koje su to rase ovaca ukrstane?
 
iz te emisije je osnova macine strane bergamo x romanov pa na f1 opet romanov,covek je imao prosek 2,2 koliko se ja secam ali je reko nesto sto sam ja barem obratio paznju ta jagnjad slabije napreduju,takodjer po meni gresi jer pretapa romanovog umesto da ubaci terminalca i popravi prirast
 
29yo5jq.jpg
bergamo x sarole 19meseci 140kg

- - - - - - - - - -

2d7ea6t.jpg
takodjer bergamo x sarole ovca sa dvojkama kojima je otac sarole
 
Pozdrav ljudi relativno sam nov tj pocinjem sa ovcarenjem ako se to tako moze reci. Kupio sam dva zenska Bergamo jagnjeta pa kad dodje vreme za parenje da li da nabavljam ovna Bergamo ili za taj posao moze da bude dobar neki il de france, vitemberg ili sta vi kazete. Musku jagnjad bi prodavao a zensku ostavljao za dalje prosirenje stada
 
Sve zavisi sta zelis kolega.i ja sam poceo slicno kao i ti,i moje iskustvo je da posto pocinjes sa malim brojem grla obavezno uzmi umaticena grla,nije velika razlika,a mogu ti doneti subvenciju,drugo,ako vec imas umaticene onda moras imati i umaticenog ovna iste rase da bi dalje njihove potomke mogao da maticis.tim putem ides na stado u cistoj rasi.
E,sad ako te subvenije ne zanimaju mozes uzeti bilo kog ovna i iste rase i neke druge.Ne znam kakve bi bile zenke za dalje ostvljanje iz kombinacije sa virtembergom posto su slicnih osobina,il de frans ce dati nesto nabijeniju jagnjad,a ovde imas prilike da vidis kako je kolega Majilovac dobio lepe zenke iz kombinacije bergamo i texel,jer taj texel savrseno popuni konstitiuciju bergama,a mlecnost majki se ocigledno zadrzava jer je bergamo poznat kao odlicna i mlecna majka.
 
Sve zavisi sta zelis kolega.i ja sam poceo slicno kao i ti,i moje iskustvo je da posto pocinjes sa malim brojem grla obavezno uzmi umaticena grla,nije velika razlika,a mogu ti doneti subvenciju,drugo,ako vec imas umaticene onda moras imati i umaticenog ovna iste rase da bi dalje njihove potomke mogao da maticis.tim putem ides na stado u cistoj rasi.
E,sad ako te subvenije ne zanimaju mozes uzeti bilo kog ovna i iste rase i neke druge.Ne znam kakve bi bile zenke za dalje ostvljanje iz kombinacije sa virtembergom posto su slicnih osobina,il de frans ce dati nesto nabijeniju jagnjad,a ovde imas prilike da vidis kako je kolega Majilovac dobio lepe zenke iz kombinacije bergamo i texel,jer taj texel savrseno popuni konstitiuciju bergama,a mlecnost majki se ocigledno zadrzava jer je bergamo poznat kao odlicna i mlecna majka.

Sava21 Druze objasni mi molim te o umaticenim grlima, kako da znam da li su ili ne i kako da dodjem do istih
 
Umaticeno grlo tj.grlo sa pedigreom je ono kome su poznati otac i majka i obavezno su u cistoj rasi(melezi ne mogu biti umaticeni),i o njima mora postojati evidencija tj.rodovnik u maticnoj sluzbi.Prepoznaces ih po tome sto u uvetu imaju tetovir broj,znaci ne onu zutu markicu,vec visecifreni tetovirani broj u unutrasnjoj strani uveta,kad oba roditelja imaju taj broj,njihovo jagnje na osnovu toga dobija svoj tetovir broj.
Kad se odlucis koju rasu zelis da gajis,pogledas ko su ozbiljniji odgajivaci te rase i odes kod njih kupujes jagnje sa poznatim roditeljima i dogovoris sa prodavcom da rodovnik ide na tvoje ime kako legalan vlasnik te zivotinje,tada dolazi i maticna sluzba i tetovira to jagnje.
Kad to jagnje odraste,i ojagnji se,na osnovu tog rodovnika podnosis zahtev za subvenciju.
 
јесу ли све овце из те комбинације и ког ћеш овна пуштати на њих
 
Samo su dve siljegice WxIDF,ostalo je W,ovna sam bio ubacio od 10.4 do 2.5(nije bio moj ovan pa nisam mogao duze da ga drzim),e sad dal se neka mrkala to nisam video. Inace sad trazim w siljega(5-6 meseci) da moze da mrce za par meseci pa ako neko ima...
 
dzonyboy ova kombinacija w x idf me interesuje iz vise razloga,licno mislim da su rase podjednake grupe(kombinovane) pa neznam sta se dobija,bio bih vam zahvalam da kada budu prinove malo informisete o detaljima,inace lepa kondicija ovaca
 
Nazad
Vrh