Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

sto se meleza tice i njihovih potomaka radim nesto iz svojeg zadovoljstva pa imam nekog iskustva,sa bergamom macine strane imam rezultate jako dobre u kombinaciji sa tekselom i saroleom,takodjer sam imao prilike videti i meleze w x sarole koji su ekstra,ko ima hrane i zeli rezultate neka radi ove kombinacije i nece se pokajati,ove macine strane su odabrane zbog visine a sarole zbog sirine i to je pun pogodak,za ovo je potrebno hrana a rezultati su neophodni
 

f1,poznate su od malihnogu bergamo x sarole,tek su sada pustene na parenje inace su 13 meseci


a ovo su bergamo x teksel,bilo je rec za klanje ali ostace ove 2 za priplod,ojagnjene u aprilu
 
Poslednja izmena od urednika:
ma bergamo x teksel sam uspeo da uslikam iz bliza a ove druge iz daleka ali linija bergamo x sarole je masovnija,ove su malde ili jaganci ali videcemo ih kada budu godinu dana nasta lice
 
I meni se svidjaju ove bergamo i texel,bas je lepo texel popunio konstituciju bergama koliko ja primecujem,bas me zanima kakva ce biti plodnost...
 
Postovane kolege cekamo vasa izlaganja u vezi meleza tih nasih rasa koje su momentalno u procesu.Pa i poneku sliku mozete ubacit pozdrav svima.
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]Počelo jagnjenje ! Dva muškarčića, jedinčad, majke u tipu bergama, otac idf.
 
pozdrav imam 2ovce winter navodno to kazem nerazumijemse teksam ljetos nebavio i travnickog ovna sa njima jednamise ojnjila prije mjesec dana nisu parene sa mojim ovnom ptanje je kakose moze znati kadsu ovce spremne za parenje imal ikakvi znakova i dali valja to ukrstanje stim stoje ovan po ljudima kojise razumiju ekstra hvala

- - - - - - - - - -

neznam dalije prosla por interesujeme vinterberg ovca i travnicki ovan kakvaje kombinacija dali ovca daje ikakve znake akoseje ojanjila prije mjesec dana za novo parenje i akomi mozete reci nesto vise otome
 
Ako je se jagnjila pre mesec dana i uz dobru hranu trebala bi da se opet pripati do kraja januara samo nek ti bude ovca zajedno sa ovnom jer on najbolje zna kad ovca oće da se pari
 
kupio sam juce ova dva jagnjeta meni za zapat,pa me zanima vase misljenje?covek od koga sam kupio kazu da su melezi texela i ile de france e sada da li ima jos necega procenite pa mi recite.na njih cu ove godine da pustim sarole ovna.one su stare oko 3.5 meseci.

- - - - - - - - - -

kupicu jos dva jagnjeta zenska,a sledece godine planiram da uzmem cistog ile de france,e sad od koga videcemo

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

inace ko me ne zna ja sam dejan i planiram da pocnem da se i ja malo bavim ovcarstvom,onako za pocetak iz ljubavi prema ovim zivotinjama,a kasnije ako krene i malo vise,mislim na proizvodnju jagnjadi za klanje ne priplodnim materijalom zato sto kod mene moze to samo na pijacu da se proda,a i slabo ljudi gaje ovce vise vole samo da ih jedu,nece niko da se muci da kupi seno.
 
Piksi- Dejane neka je sa srecom pocetak. NEko moje misljenje da iznesem. Ako hoces meleze i prodaju materijala za klanje vidim vec si se idlucio za idf, svaka cast dobra je to ovca. Ja ti predlazem da za pocetak proberes kvalitetna grla idf iz legla dvojki ako imas mogusnosti i ovnica idf iz dvojki. Ako uspesno prenose plodnost onda si na konju. Na njih pustas Sarolea i jagnjad saljes na klanje. Na par najboljih ovaca pustas idf i zenke ostavljas za remont stada. Mozda je put malo skuplji i duzi ali veruj mi i efikasniji. Jagnjad kupuj u periodu oko novembra i sa starosti oko tri meseca sto znaci da su im majke ostale gravidne oko aprila pa ces donekle biti siguran da su poliestrice i da ce poliestricnost preneti na cerke koje uzimas i samim tim ocekivati i trece jagnjenje u toku tri godine. Naravno za dobre rezultate treba dobra ishrana.
 
Poslednja izmena:
Jagnjad su lepa, lepo popunjena i mesnata. Kazes da su texel x idf. Upravo takve ces meleze ti da proizvodis za klanje. Nesto vise o takvim kombinacijama ti moze reci kolega Majilovac sa foruma, nadam se da ce se i on javiti i dati svoje misljenje. Cini mi se da je i on imao ako ne istu onda slicnu kombinaciju.
 
veliko postovanje piksi,evo i mojeg misljenja,jagnjad lepo izgledaju,jedino je pitanje kakva ce biti u priplodu i daljoj reprodukciji,tekselovi potomci mogu biti sareni u priplodu jer je teksel sezonska ovca pa ako potomci povuku na njega nista od vansezonskog jagnjenja,ja podrzavam melezenje ali samo dvojno i trojno,dvojno melezenje u smislu majke u jednoj rasi a ovan terminalac jer tada dolazi do efekta hetroiza,trojno ukrstanje za mene je kombinovana rasa x produktivna rasa pa na te f1 mesnata rasa(terminalac) i ta jagnjad na klanje,to je provereni sistem sa najboljim rezultatom,problem je sa drugim kombinacijama sta dalje i kako do najboljeg rezultata,naravno piksi ovo je moje misljenje i ove kombinacije su bili najuspesnije koje sam video uzivo,nadam se da ti je nesto pomoglo,veliki pozdrav
 
Nazad
Vrh