Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

prodo sam prijatelju romanovskog ovna sa kilazom oko 80 kg jpustio na pramenke,ta jagnjad od veterinara i ostalih koji su ih videli ostali su bez teksta kako su dobro izgledala i tezina i muskulatura ali moram napomenuti i da su pramenke u odlicnoj kondiciji.pozdrav
 
Uvek se poteže to pitanje prirasta kod meleza sa rom ovnovima. Ne mogu da shvatim da neki ne razumeju da se ta kombinacija radi da se poboljsa plodnost majki u stadu. Za popravku prirasta imaju mesnate rase. Dal je malo 16 jaganjaca od dve ovce koje su stare tri ipo godine? Dal je malo 6 jaganjaca od ovcef1 stare 30meseci? Uz to hranjene sasvim obično. F1 jagnjile se zimus sad opet. Plodnost 1,8. Jagnjad odlična imaju dosta mleka a okrugli ko jazavci gen šarolea. Šta bi bilo da im se redovno daje porcija zita bez koje neke rase nemogu da vode ni goli život? Ja godišnje odvajam 10 ovaca i parim sa romanovskim ovnom i žensku jagnjad ostavljam za priplod. Sad imam i problem koji ranije nisam ni znao da postoji. Ovogodišnja jagnjad zenska ostavljena za priplod hoće da se pare a stare 6meseci i neki dan. Moram da ih držim odvojeno a to je muka.
 
Pricam ti pricu.... na jednom dobijes a na drugom izgubis i opet si na istom. Ima jedna stvar sto se zove selekcija! Duzi put nego parenje sa Romanovskom ali po meni bolji. Dobra ishrana (Miljko je osporavan kada je rekao da cini 90% plodnosti, mislim da ne cini toliko ali cini mnogo) i selekcija grla koji i sa losijom ishranom daju blizance. Ja vec neko vreme za priplod ostavljam blizankinje od ovaca koje najcesce daju blizance. U temi W sam postavio slike 8 komada starosti 5-7 meseci koji su za priplod. Neka jagnjad od njih se meni ne svidjaju po svojim eksterijernim karakteristikama ali njihove majke su tacne ko sat kada je u pitanju poliestricnost i procenat bliznjenja. Cilj je da se za nekoliko godina dobije indeks jagnjenja 1,7 i na godisnjem nivou 2,5 jagnjeta,a da prirast ne bude ispod 350 grama. Mislim da je to strogom selekcijom i kvalitetnom ishranom moguce. Svako ko stvori kvalitetno stado sigurno moze deo jagnjadi da proda za priplod. Mogao sam u startu iskesirati Romanovca pa kasnije Teksela ili Sarolea i opet bih bio na istom s tim sto bih sva jagnjad isla na klanje.
 
Mirko ukrstanjem sa slovenkom daje se plodnost i nesto veci prirast evo na redhodnoj strani imas mog meleza 25%slovenka 25% romanoski i 50% pramenka i pokazao se predobar
Dok se sa w dobija mnogo vise vidio sam kod covjeka koji je melezio pramenku i w i ponovo na te melezanke pustio w jagnjad su ko medvjedi ogromni
 
Momci, ako se se ukrste pramenke i w ovan. Da li ce ta zenska jagnjad se isto se dva puta jagnjti, ili samo jednom kao premenke? Da znam sta cu dobiti kad to uradi, ne vrijedi mi samo bolji prirast ako ostaje samo jedno jagnjenje.
 
za sarbanca link
http://www.romanovsheep.com/ewepg.htm
d
ruze ti ovo vec radis kod nas i ako radis dobro kao ovi ljudi rezultati nece izostati (plodnost mesanki f1 rom x sarole od 2,8 je vise nogo extra),na slikama su grla sa petorkama i cetvorkama.ali ne zaboravite da ova farma ima skoro idealne uslove za svoja grla i da su jedne sezone sa romanov rasom imali prosek preko 4 jagnjeta po ovci u jagnjenju
Samo da Miloš vidi o čemu se radi pošto već prati savremene trendove u ovčarstvu.
 
Ja mislim da bi bila dobra kombinacija recimo pramenka + rom, pa na te meleze pustiti w ovna. pa opet na te "zadnje" iz kombinacije opet pustiti w ovna. Bila bi extra plodnost i prirast. jeste dug put do tog, ali po meni uspjeh ne bi izostao.
 
pomenuo sam to jer su mi ovce vlasicke pramenke. Zato i pisem u vezi njih. Da se popravi i plodnost,a mislim da bi se na kraju uz plodnost dobio i prirast. A za to treba par generacija jagnjadi i melezenja u kombinacijama koje sam pomenuo.To je moje misljenje. A ja licno sam htio da na svoje pramenke od sledece godine pustam w ovna. A na tu zensku jagnjad opet w ovna. Ove godine imam ovna meleza slovenca i w. Ali nisam zadovoljan sa njim jer nista jos ne poduzima!:osmeh:

---------- Poruka napisana u 15:08 ---------- Prethodna poruka je at 15:05 ----------

Petrovo, zato sto u mom kraju neces naci ni jednu od te dvije rase. a w ima u izobilju.Sve sto sam pisao vezano je za moj kraj. Idf-a ima, ali su losi. Sarolea jos nisam vidio nigdje nni u siroj okolini.
 
Momci, ako se se ukrste pramenke i w ovan. Da li ce ta zenska jagnjad se isto se dva puta jagnjti, ili samo jednom kao premenke? Da znam sta cu dobiti kad to uradi, ne vrijedi mi samo bolji prirast ako ostaje samo jedno jagnjenje.
Сика ти је лепо рекао да је све од грла до грла. А док то утврдиш прође доста времена. И кад се укршта са романовском не буду сви потомци полициклични иако је романовска овца изразито полициклична. Самим тим је са виртембергом још већа лутрија јер су само неке јединке полицикличне и то уз изразито форсирану исхрану. Значи трбао би ако већ хоћеш са виртаћом да поправљаш полицикличност да нађеш неког овнића чија је мајка полициклична и да се надаш да је наследио од мајке полицикличност и да ће исту преносити на ћерке... другим речима, прилично неизвесно, и временски дуго
 
Izgleda da je meni najbolje da nabavim w ovna i da dobijem bolji prirast. Jer romanovske ovce (za sad) me ne zanimaju da ganjam sa njima policiklicnost. Uglavnom, tebi hvala sto si mi dao do znanja to sto me je zanimalo!:ppozdrav:
 
Najbolji melez koji sam vido u zivotu imo je kolega mailovac,nisam vido naprednije i lepse jagnje,dal je u pitanju slucajnost neznam al brate taj rezultat nema niko.
 
Da bi imao koliko toliko ovce koje su sklone parenju van sezone najsigurnije je da izvedeš jednu ili dve generacije meleza sa romanovskim ovnom. Sve drugo male su šanse. Ja sam se lično uverio. Stado ženskih meleza romf1 može se pariti bilo kojim ovnom teških rasa. Ako ih nije moguće nabaviti može i virtemberg. Dobro bi bilo da to bude if, texel ili šarole. Neznam koja je šema da neki šarole prepliva Drinu al ovde ga ima i nije toliko ni skup u odnosu na druge uvozne rase a u meleženju je odličan što potvrđuje i Miloš iako gaji virt. Ja lično smatram da stado treba da zadrži i gen autohtonih rasa.
 
Nazad
Vrh