Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

hvala na odgovoru,interesantne su kombinacije ali mislim da neki veliki doprinos nekoj od rasa nije bilo,normalno tri mesnate rase uz prednosti i mana izmedju njih,verujm da bih trebali biti puni mesa i sa ekstremnim radmanom
 
hvala,ova kombinacija teksel x bergamo se zasada pokazala za par kilograma laksa nego sarole x bergamo od prosle godine,razlika je u 3-4 kg prednost sarole x bergamo,od ova 4 je samo muzjak najveci uspeo da parira dok ova 3 su laksa,bitno je reci da su iste majke i ista ishrana,toliko od uporedjivanja u praksi od ovih kombinacija,ka klanje su mlogoooo dobri i jedna i druga kombinacija vise mesa nego druge kombinacije i dobar prirast
 
Momci posto cu morati ovcama za sledecu godinu nabaviti mladog ovna. Zanima me koja bi kombinacija bila bolja, "slovenac" + pramenka, ili virt+pramenka? Da li bih i u jednoj od ovih kombinacija mogao dobiti i brzi prirast i vecu plodnost?
 
Sta Bosanac traži u Sloveniji i Slovenac u Bosni? Zarijus ni jedno ni drugo. Ako hoćes plodnost i tri jagnjenja u dve god traži romanovskog. Ako hoćeš tovnost i kilažu jagnjadi onda neka teška tovna rasa. Mislim da kod vas ima texela. Međutim ja kad bi imao mogućnost da nabavim od Enesa nekoliko grla. Čovek kaže da njegove vlašićke pramenke mogu u tovu jagnjadi da daju 100kg žive vage jagnjetine na godišnjem nivou.
 
Mirkane legendo!:ppozdrav: Ljudi pricaju da se ukrstanjem te dvije rase dobija veca plodnost, a i prirast je malo bolji.Tako se prica, a da li je tacno ne znam. Ali sigurno znam da su jezersko solcavske ovce plodnije od pramenke.

---------- Poruka napisana u 21:07 ---------- Prethodna poruka je at 21:02 ----------

Sta Bosanac traži u Sloveniji i Slovenac u Bosni? Zarijus ni jedno ni drugo. Ako hoćes plodnost i tri jagnjenja u dve god traži romanovskog. Ako hoćeš tovnost i kilažu jagnjadi onda neka teška tovna rasa. Mislim da kod vas ima texela. Međutim ja kad bi imao mogućnost da nabavim od Enesa nekoliko grla. Čovek kaže da njegove vlašićke pramenke mogu u tovu jagnjadi da daju 100kg žive vage jagnjetine na godišnjem nivou.
Sto se tice enesssovih jagnjadi tu je svaki komentar suvisan, jer covjek ima kvalitet kakav malo ko ima. Ako bih imao uslova, prije svega "dzepnih" od njega bih uzeo par zenskih jagnjadi. Ali sto se kaze o tom, po tom. Uglavnom, da Bog da srece i zdravlja, pa cu iskombinovati nesto.
 
Zaris shodno tvojim mogucnostima ukrsti sa Virtembergom. Pramenke su dosta uske ovce, uske karlice, parenjem sa W ces poboljsati konstituciju, dobiti krupnija grla, sa dovoljno prostora u karlici da moze ojagnji i krupno jagnje. Kasnije mozes ubaciti neku tovnu rasu na te meleze ako hoces da poboljsas mesnatost. Melezi Pramenke i W ce se bez problema jagnjiti pod tovnim rasama. Sto se tice romanovske ne uzimaj ni pod razno jer nista neces dobiti a puno ces izgubiti, najpre na prirasu. Probali su Rajko i Entuzijasta i odustali. Citam u temi R da ni kolega vebra nije imao neke astronomske rezultate kod prvojanjki. Ako hoces da poboljsas plodnost samo stroga selekcija i dobra ishrana u vreme parenja.

---------- Poruka napisana u 23:17 ---------- Prethodna poruka je at 23:13 ----------

Zaboravih IDF, njega ces tesko naci kod nas, i njega mozes koristiti u kombinaciji sa pramenkom.
 
I ako se pojavi neka disciplina trke ovaca sa preponama onda melezi sa virtembergom. Romanov diže plodnost pramenki za 80% a takođe i vansezonska parenja. Treba uzeti u obzir i zdravlje stada kao i način ishrane.
 
Gledao sam kakva su jagnjad kad se ukrste romanov i pramenka. Dosta su sitna i bas sporo napreduju. A javicu ti se bato87 preko pp da te pitam nesto. Selekcija je kod mene pocela, tako da cu vremenom uraditi sve sto sam planirao. A sto se tice ishrane na to pazim, a pogotovo sad pred sezonu mrkanja. Ovce klopaju najbolju travu, a i zito je tu. Hocu da ih "spremim" za zimu. Jer bile su zapustene kad sam ih kupio, pa hocu da budu sto bolje, ali naravno ne debele mnogo.
 
Е Бато баш га претера, тако самоуверено блатиш романовску расу а вероватно си је само видео на сликама. Не може овчарско знање бити потпуно ако се само базира на узгоју виртаћа.
 
Gresis Velimire ja sam iz Bijeljine, znas ko je jos iz Bijeljine, Slavisa, Bosko, najjaci Romanovci, zatim covek cijeg imena ne mogu da se setim a preziva se Milosevic bio sam par puta kod njega kuci takodje ima ROmanovce sa Han Pijeska i pored njih ima i Virtemberga i jos par ljudi koji su uzimali muske Romanovce za priplod. Takodje ih i ima u reprocentru za ovce koji mi je na 2 km od kuce. Upoznat sam sa Romanovskom rasom ne bas nesto preterano ali dovoljno da je ne zelim u svom dvoristu.
 
Nazad
Vrh