Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

ako je roba na prodaju i ti je zelis a ne kupis je onda nisi pravi kupac,uvek bilo
nema visokih cena ima samo kupaca koji nece ili ne mogu da plate.na kraju uvek neko ko zna i moze plati ako to vredi
 
da li je neko ukrasta pramenku i romanova kakva su jagnjad koji broj i da li su krupnija neko romanovska
Ja sam nešto pisao o pramenki i romanovu ali i druge kolege u ovoj temi. Vidio sam u dosta stada križance koji su bili ispod očekivanja. Međutim ima nešto zanimljivo. Prošle godine kod mene i kod mog prijatelja, a ove godine u dva stada više trojki i čak u jednom slučaju četvorke od travničkih pramenki koje su oplođene romanovskim. Feromoni su čudo ! Ja oplemenjujem pramenku virtemb. pa tek onda na te oplemenjene romanovski. Još nema krajnjih rezultata, ali su buduće ovčice super.
 
ako sam shavtio oplemjenivanje protice ovako
na travnicku ovcu pustis w ovna na njihove zenske meleze pustis travnickog ovna i tu jagnjad koju dobijes su travnicka oplemenjena i na njih romanov ali bolje ostaviti oplemenjene da bas vidim rezultate a to da se veci broj dobiva sam vidjao ali ima i ishrana svoju ulogu
 
e to je vrlo zanimljiva tema o ovnovima,feromonima i njihovom uticaju na plodnost
sta znate o tome?
stari ovcari kazu da su najbolji ovnovi koji imaju 4 sisice iznad testisa ili bar 2,koliko je to tacno?
ove god su mi ovce bile u najlosijem stanju koliko pamtim,susa i letnja jagnjenja su ucinila svoje a ipak imam odlicnu plodnost totalni paradoks...
ko sta zna o ovome nek dopise...
 
1002548.jpg

Ovce su tr. pram x virt a jagnjad od romanovskog
1003019.jpg

1003017.jpg
i ovih pet ovčica ostaje za dlju reprodukciju, a na njih će ciljani priplodnjak.
 
Kakav mix.
Miladine imao sam prilike na pojedinim muskim jagnjadima da vidim po par sisica mozda i dva nisam obracao paznju iskreno ali neznam koliko to uopste znaci nesto. mozda se varam ali prvi put cujem. Ako neko zna vise nek kaze .
 
e to je vrlo zanimljiva tema o ovnovima,feromonima i njihovom uticaju na plodnost
sta znate o tome?
stari ovcari kazu da su najbolji ovnovi koji imaju 4 sisice iznad testisa ili bar 2,koliko je to tacno?
ove god su mi ovce bile u najlosijem stanju koliko pamtim,susa i letnja jagnjenja su ucinila svoje a ipak imam odlicnu plodnost totalni paradoks...
ko sta zna o ovome nek dopise...
Ne znam za sisice ali znam da je 100% rus zaslužan.
 
Sanco nepije mi to vodu da su pale trojke i cetvorke zato sto je pario rom. Ako su te ovce koje su dale brojna legla cerke rom onda je to sasvim realno. Zasto to kazem zato sto broj jagnjadi diktira uglavnom ovca a ne ovan koji je pari.
 
prelepa janjad @sancho
To sam cuo od ovcara sa Pestera(od Latifa konkretno),takodje ovnovi koji imaju velike a razdvojene testise(podeljene na 2 dela i razdvojene sto vise na dnu) daju mlecnije cerke....
Oni to tvrde iskreno sta to sve znaci ne znam...zato i pitam...ako neko ima ideju....
 
Sancho jagnjad su odlicna nemam im zamjerke ali to ti je melez travnicke i w oplemenjena bi se dobila metodom koju sam vec objasnio i na te bi ja pustio romanova ali bi i gajio samo njih da vidim kakve su razlike u odnosu na ciste travnicke
za te sisice i ja nisam cuo ali mozda neko nesto vise zna
 
to i ja kazem da ovca sve radi oko plodnosti al opet neki tvrde drugacije da su i feromoni ovna il sta vec bitan deo te slike...
 
zanimljivo ovo za testise,predhoni ovan nije imao razdvojene i od njega imam dviske,a jagnjad koja ocekujem su od ovna koji je imao razdvojene.bas cu da pratim.sto rece Rajko sve je moguce pa i drveni sporet,
 
Sanco nepije mi to vodu da su pale trojke i cetvorke zato sto je pario rom. Ako su te ovce koje su dale brojna legla cerke rom onda je to sasvim realno. Zasto to kazem zato sto broj jagnjadi diktira uglavnom ovca a ne ovan koji je pari.
Vi možete misliti šta hoćete, a ja vam opet kažem da su ovce pramenke bez imalo udjela krvi druge rase.
Prošle godine sam mislio da je slučajno, ali se ove godine ponovilo i to u više slučajeva.
 
Kolega Rajko pored ovulacione vrijednosti koja je osnova takodje je bitna cinjenica da embrionalna smrtnost znatno zavisi od genetike ovna. Embrioni i fetusi koji nose gene romanovske rase bolje podnose nepovoljne uticaje spoljasnje sredine i zato se na ovcama isto hranjenim dvije sezone al parenim romanovskim i drugim ovnom,od romanovbskog budu veca legla,manja smrtnost po rodjenju,bolja vitalnost itd. Ja sam testirao 50 sjenickih i uvjerio se.
 
Evo i meni je ovan pramenka iz trojki pa mi je jedna ovca ojagnjila trojke, to su mi prve u karijeri, a ne verujem da je to zbog ovce.
Čak mu i testisi nisu opušteni u kesama kako bi trebalo to me je zabrinjavalo da je možda neplodan.
 
evo imam i ja zanimljivo pitanje prije nekoliko godina sam imo ovna pramenke pariomovce ali slab ili moze se reci neplodan ali je ipak samo jedna ovca oplodjena svjim ocima sam vidio kako je po nekoliko puta dnevno skakao na ostale ovce ali je samo ova osala sjagnjena do cega vas to dovodi do ovce ili do ovna
 
Nazad
Vrh