Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

ima tu nesto...zato sam i spomenuo,hvala za ove inf @tomo to je za mene novost oko smrtnosti embriona
 
imam i ja zanimljivo pitanje,ovca se tri puta trojani sa razlicitim ovnovima(iste rase),takodje druga tri puta blizni sa razlicitim ovnovima(iste rase) i sva tri puta muska jagnjad:sta:,e sad neki strucnjak da se ukljuci da sve lepo razjasni inace ostasmo do sutra.
 
Muski na klanju jer je njihova dalja primjena upitna,a zenke su sve u priplodu 10 kod mene,drugi put se janje. Sve se prvi put ojanjile sa 11,12mjeseci zivota,plodnost u prvom jagnjenju 1.7,sad se janje drugi put jutros jedna dala trojke a prosli put dvojke,parim ih sa texelom. Nijedna nema ispod 65 kg. Napomena:nisu za proizvodnju teskih jagnjadi tj preko 35kg jer je kasnije konverzija hrane losija.
 
Konverzija jeste losija i slabije napreduju ali budu kao panjevi naliveni, jednog sam muskarcica prodao ovde nekom coveku "e jebalo majku nisam u zivotu ovakve jagnjetine jeo" (to mu je uzrecica, hvalio me da niko nema bolje jaganjce :)) )
E sad sto se tice Romanovca kao ovna. Danas sam bas isao kod drugara koji ima nesto izmiksanog Vintemberga sa domacim ovcama ali W preovladjuje, prosle godine mu pozajmim ovna onog mog prvog R sto sam kupio ako se secate ne bas nesto cistog ali licio je :) i posle 7-8dana ovaj zove jauce :)) Ovce pocele da se pare ovan poludeo, koju uhvati da vija po onim vrucinama tad bile, po ceo dan je u stanju sve dok moze da stoji na nogama, kaze tuce ih izvrce polomi mi ovce ne smeju da udju hoce da udari zalece se jednom recju PROPAST, hteo da ga vrati, ja ga nekako ubedim da ostane jer se pare i neka ga nece im nista biti, njegovog oca je i deknuo ali nije bilo nista strasno na vreme je pobegao. Rezultat svega toga je da kad su pocele da se jagnje nije mogao da veruje u isti dan 3 ovce se jagnje, i samo mi salje poruke dvojke, dve po dvoje i nervira me :haha: od 20-25 ovaca koliko ima samo 2 su po jedno ojagnjile jedna troje i ima jos 3-4 koje se nisu ojagnjile, imao je i nesto uginuca ali to posle jagnjenja jer ih nije odvajao a ovce su mu plasljive tako da su ih gazile desavalo se da dodje ono mrtvo jagnje a staro 10-15dana. Evo i slicia kako to sve izgleda (nisam mogao pohvatati sve jer su kao djavoli plase se to haos nastane kad im se priblizis)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam opet čuo od starih ljudi: ,,Nema jaganjaca bez matorog ovna". Dali to ima veze ili ne neznam. Jedan od profesora sa instituta u Zemunu mi je rekao da treba da imam dva ovna ne mlađa od tri godine i jednog mladog u rezervi. Tu se pojavljuje problem agresivnosti posle dve godine. Nekad je nemoguće držati tako agresivnog ovna.
 
svi profani s poljop faksa tvrde da ovan daje najbolju janjad u trecoj godini zivota...stalno pevaju tu pesmu,dal grese ili ne,ne znam...
kod mene su bila 4 mlada ovnica u stadu (texel star 15 meseci,ova 3 su bila janjad od nekih 7-8 meseci),radjeno sa romanovim kao probacem.kao sto sam rekao ovce su mi bile pomrsave zbog suse i dosta njih se janjilo 2 puta ali opet plodnost je odlicna(samo 2 koje nisu prvojagnjenice su dale po jedno)
 
Mislim da tu pravila nema imao sam i jedne i druge i mladje i matore i svaki je prica za sebe mislim da je genetika ovna presudna u tom slucaju bio mlad ili star. Jedino sto se kod sterijeg ovna moze bolje pratiti potomstvo iz prethodnih jagnjenja pa se moze dati precizniji podatak o njegovom kvalitetu.
 
e to je vrlo zanimljiva tema o ovnovima,feromonima i njihovom uticaju na plodnost
sta znate o tome?
stari ovcari kazu da su najbolji ovnovi koji imaju 4 sisice iznad testisa ili bar 2,koliko je to tacno?
ove god su mi ovce bile u najlosijem stanju koliko pamtim,susa i letnja jagnjenja su ucinila svoje a ipak imam odlicnu plodnost totalni paradoks...
ko sta zna o ovome nek dopise...
Imam jednog lepog sa 4 sisice moraću da ga ostavim za probu, jer što bi ona narodna rekla "za starijim samo nemoj ići uzbrdo"
 
Sve u svemu ne koristiti premlade ni prestare ovnove a sve ostalo je relativno iako je idealno da bude starosti 3-6 god sto opet zavisi od rase kratkovjecna ili dugovjecna finski,romanovski,klan forest...mogu i do 10-12 dok je bergamo,texel...7kraj. A kad smo kod broja sisa nije preporucljivo ostavljati zivotinje sa vecim brojem sisa,4,5,6. Jer se kod zenskog potomstva povecava rizik od mastitisa ukoliku sve funkcionisu. Ja sam greskom ostavio 2 takve plotkinje i planiram ih izluciti iz priploda jer im sve sise funkcionisu. Misljenja su podijeljena pa moj komentar uzmite s rezervom.
 
posto su spermatozoidi proteinske prirode kada maldi ovan prerano udje u priplod on pocinje da crpi sve raspolozive rezerve proteina iz organizma da bi proizvodio dovoljne kolicine sprematozoida, sada ako pari veliki broj ovaca, on se jako iscrpi sto ostavlja za posledice njegovo dalje razvice ( da podsetim ovce se razvijaju do 3 godine ) a i pitanje kakvog su kvaliteta spermatozoidi odnosno njihove pokretljivosti pa se desava da ako ima vise jajnih celija bude samo jedna oplodjena
 
Mozda je pominjano a mozda i nije, kada se jajna ćelija spoji sa spermatozoidom taj novi život ili embrion još nekih 15dana se hrani od tečnosti koju stvara materica (materično mleko) i onda se ugradjuje u zid materice a tek posle 40 dana postaje stabilan. U ovih 40 dana po parenju najveća je smrtnost embriona, što zbog loših spermatozoida što zbog nespremnosti ovaca, loše hrane, toksina iz hrane, stresa i drugih faktora, (ovo je kod odgajivača nemerljivo jer se ne vidi i jedino na eksperimentima se dolazi do ovih saznanja) e sad u tom periodu moguće je da sprematozoidi od mladog ovna imaju manju sposobnost i da se njegovi embrioni slabije hvataju za zid materice te se stoga preporučuje stariji ovan. U svinjarstvu je dosta manji broj prasadi uleglu od mladih nerastova nego od starijih.
U voćarstvu ako imate loš pupoljak i naklemite ga na bujnu podlogu koja je ista npr za još 30 kalemova koje ste nakalemili dobrim i jakim pupoljcima videćete razliku. Loš i slab pupoljak izgura u prvoj godini jedva 1m lastar a jak može do 3m.
 
Kod ovaca je taj kritični period posle parenja 32 dana. Tako kažu Blagoje Stančić i Tihomir Perić. 90% pobačaja se dešava u tom periodu. Preporučuje se blago postupanje sa ovcama bez velikog pešačenja bez upotrebe pasa nesmeju se šišati stabilna i umerena ishrana itd. Međutim moje iskustvo kaže kad hoće ono hoće. A nekad potera maler pa iako si radio sve po propisu neide. Nekad treba i malo sreće.
 
Kod stranaca je sve nauka i proracuni a kod nas sve na pomozi boze i kakve si srece :)
Jedina stavka koja potvrdjuje ovo gore je prica mog pradede da se ovce u jesen na žiru pare više puta, vrlo je moguće da tanin i štetne materije iz žira ubijaju embrion pa se mrkaju sve dok ne ostanu sjagnje.
 
Kolega Miladinoviću malo nam pojasni pošto imaš 4 ovna u stadu dali radiš kontrolisano parenje ili su sva 4 sa ovcama pa koji osvoji i kako znaš od kojega su jagnjići
 
Nazad
Vrh