Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

u zavisnosti od vremena nekad su svi s ovcama(kad je sporadicno parenje,nije mi preterano bitno koji ce pariti,kad se ojagnji jagnje odmah se vidi od cega je(jagnje od texela,romanova ili sjenickog nikako ne moze bit isto))
u sezoni samoj je ili pusten samo jedan ili se romanov koristi kao probac,pusti se ujutru,on odmah oseti ovcu koja se pari(i po par sati ranije oseti od dr ovnova,samo stoji pored te ovce,dr ovnovi to ne primecuju sl par sati...), i ta se odvoji sa odgovarajucim ovnom
ovaj sistem koristim par godina i nisam imao vecih problema,najbitnije da se sami ovnovi lepo slazu tj da se ne biju do smrti...
ove godine ce ih biti bar 6,ali ce se raditi probacem samo.4 sjenicka dvizana mogu napravit haos...
 
Koristiš li na njemu onaj pojas za markiranje ili ga samo onako pustiš među ovce i ostaje li sa ovcama do večeri ili ga sklanjaš kada označi ovcu koja će da se pari?
 
pojas pravljen ima al ga obicno ne stavljam...
ukopa se pored ovce i ne odvaja se od nje bukvalno ili je juri kako kad,to znaci da ce ovca pocet da se pari za par sati...
odmah bude odvojen i pusta se i uvece...
 
Hvala kolega na odgovorima, još jedno pitanje, dali ovcu koja će da se pari vodiš kod ovna na parenje ili puštaš željenog ovna da juriša za ovcama po ceo dan. Pošto imaš teksela mislim da vodiš ovcu kod ovna ali opet bih čuo tvoj odgovor?
 
Dobar je pojas ko nema probaca i nije non stop uz ovce samo ga treba redovno cistiti. Dobar je van sezone parenja da se zna kad ce se otprilike koja ojagnjiti a u sezoni kad krene jedna idu sve redom ja obicno zpamtim prvu pa posle toga znam da ce u naredne dve nedelje skoro sve ostale. Mada ko ima romanovca i non stop je uz ovce od njega boljeg probaca nema.

---------- Poruka napisana u 10:26 ---------- Prethodna poruka je at 10:25 ----------

Hvala kolega na odgovorima, još jedno pitanje, dali ovcu koja će da se pari vodiš kod ovna na parenje ili puštaš željenog ovna da juriša za ovcama po ceo dan. Pošto imaš teksela mislim da vodiš ovcu kod ovna ali opet bih čuo tvoj odgovor?
Najbolje je da ovan ima svoj boks pri takvom nacinu parenja jer u njemu je on gazda. Ja sm imao jednog koji je znao sta ga ceka cim vidi ovcu da je teram kroz hodnik on vec ceka na kapiji.
 
svi profani s poljop faksa tvrde da ovan daje najbolju janjad u trecoj godini zivota...stalno pevaju tu pesmu,dal grese ili ne,ne znam...
Ne grese, X puta provereno u praksi i brojnost i krupnoca jagnjadi zavisi i od starosti ovna. Neznam da li ce se nauka bas sloziti sa ovim ali praksa potvrdjuje.Nije slucajno da se ovnovi ocenjuju na izlozbama tek sa 3 god.starosti.
 
Zemun kod mene za proslo jagnjenje ovan u mrkanju imao 18 meseci pa je prosek bio 2,5 a delija za ovo jagnjenje 3 god,jel to znaci da ce biti jos vise:sta:.
 
Sunce ti zarko,sestoro!Da se hrani kavijarom,ova bi se opet isplatila.Uz ovakve ovce ja bih drzao 3~4 dobre mlecne koze (za ispomoc u sisanju) isli bi oni "ko'iz vode".
 

W x Rom drugojagnjenica u medjuvremenu ojagnjila ona dva malca sto spavaju na gornjim slikama prvi put ojagnjila dva sad opet dve zenke.


W dviza jagnji se za mesec i malo jace stomak do zuba.


W x Rom gerila u akciji pocinju da jedu.

Sika procenat nikad gori bez sale 12 0vaca 18 jaganjaca svi ojagnjeni na temperaturama od -5 do -22 bez uginuca.
 
kolega rajko sve cestitke za jagance,interesuje me kakav utisak imas o kombinaciji sa saroleom,rece da se jagnjili od -5 do -22 posto ljudi strepe od sarolea recimi kako su oni podneli tu hladnocu kontra drugih kombinacija,hvala unapred
 
Pa dobro nije to ni toliko lose 150%,sobzirom kakva je godina bila sto se tice hrane....Bice bolje polako,samo guraj. :ppozdrav:
S obzirom na tretman ishrane koje su imale tokom cele godine ne tokom sezone parenja vec 365 dana veoma sam nezadovoljan ali kao neku moralnu satisfakciju uzimam to da jednostavno odmaraju jednu turu jer je prethodna 3 jagnjenja bilo od 170 do 200 a imam i nesto prvojagnjenica u ovoj turi mada je samo jedna ojagnjila jedno dosad od njih 4 ima i nesto ovaca koje sam jesenas kupio vec sjagnjene a bile su ko grobovi.

---------- Poruka napisana u 20:10 ---------- Prethodna poruka je at 20:09 ----------

kolega rajko sve cestitke za jagance,interesuje me kakav utisak imas o kombinaciji sa saroleom,rece da se jagnjili od -5 do -22 posto ljudi strepe od sarolea recimi kako su oni podneli tu hladnocu kontra drugih kombinacija,hvala unapred
Ponasali su se isto kao i ostali samo sto se jednom golacu smrzle malo usi iz dana u dan sve su lepsi.
 
Nazad
Vrh