Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

minutaro kolega imam ja i teksela,moja iskustva sa tekselom su sledeca,daje kracu jagnjad a siru,jagnjad sarolea meleza kontra teksela dostizu vecu masu za krace vreme jer jagnjad su duza,teksel daje teze jagnjenje pogotovo ako su dviske u pitanju,u cistoj rasi od 3 ovce jedna mi dala zivo jagnje a ove 2 nazalost jagnjad uginula u jagnjenju,teksel ima u svakom slucaju vecu misicavost od sarole u pitanju su od 1% do 5%,dosta se uporedjuju ove 2 rase u engleskoj i tim zemljama gde sarole je bolja altarnativa u melezenju,tekselu u nasim letnjim temperaturama stvara veliki problem vrucina veci nego saroleu,to je bio klanicki deo jaganjaca ili industriska proizvodnja,sto se tice priploda ovih rasa i njihovih meleza neznam nesto puno sem da sarole daje to trece jagnjenje na nasoj klimi dok kod teksela nisam doziveo to jos,ove dve rase su za uporedjivanje i normalno tu spada i safolk jer te rase se mogu uporeiti jer imaju slicne karakteristike,ovo pisanje je samo moje iskustvo ali ko zna engleski neka potrazi na netu pogotovu u engleskoj ima puno opisa i uporedjivanja ovih rasa
 
prirast sharolea u 8 nedelja

Fast growth – growth rates for Charollais cross lambs are excellent. Their length, wide loin and good hind quarter confirmation mean heavy, well-fleshed lambs. Single lambs can achieve weights of 40kg in just 8 weeks .
Ne mogu da potvrdim da li su cinjenice na www.charolaissheep tacne ali je prevod tacan.
 
Poslednja izmena:
neki primerci dostizu ovu kilazu ne svi i to je tacno verovatno....
ako se jagnje rodi sa 5 kg,dobije 35 kg za 8 x7 =56 dana,to je prirast od 625 gr/dan,to je moguce sasvim kod ekstremno dobrih primeraka
 
Kad bi imao uslove :):novac::) ukrstao bi
Sjenicka x Romanov x Avasi x tovna rasa i
Sjenicka x Avasi x Romanov x tovna masa
Bice i ovoga u narednim godinama nesumnjam ja u to , al jos uvek mogu da mastam
 
Sjenička ovca je odlična u meleženju. Da ima veću plodnost ranostasnost i raniju sezonu mrkanja bila bi neprevaziđena. Mislim da je avasi ovde višak jer i sjenička i romanovska imaju više nego dovoljno mleka da othrane jagnjad. Ako bi se radilo o proizvodnji mleka onda je romanovska višak. Meso sjenička rom+ tovna. Mleko sjenička avasi i kraj.
 
ako je sjenicka pravog kvaliteta tu problema nema ni sa plodnoscu ni sa ranostasnoscu (adekvatni uslovi drzanja se podrazumevaju)
ko ne veruje uvek moze da dodje da vidi podoj janjadi kod mene,tu se lepo vidi da je retka ovca sa jednim jagnjetom,a takvo je stanje kod svih boljih odgajivaca ove rase
u 99 posto slucajeva sjenicka ovca sa 11-14 meseci dobija prvo jagnje
sto se tice sezone parenja i policiklicnosti tu ima prostora za selekcijski rad,ima dosta grla koja su policiklicna i ta grla treba forsirati u priplodu,kao i grla koja pocinju sa jagnjenjem vec pocetkom septembra-oktobra
e sad sto se svasta prodaje kao sjenicka ovca to je druga stvar...
 
Poslednja izmena:
miladinovicu apsolutno se slazem sa tobom o selekciji,nije problem samo kod sjenicke sto se prodaje sve i svasta kao sjenicka vec kod sviju rasa,
 
selekcijom pravilnom su nastale sve rase kakve znamo danas to plus hrana je jedini put ka uspehu
npr. kad su ameri pravili Polypay 60ih godina pazljivo su odabrali najbolja grla iz svake rase i tek onda pristupili ukrstanju(u svakom zitu ima kukolja ali i pravih biser zrna samo ih treba naci i odabrati)
 
ako je sjenicka pravog kvaliteta tu problema nema ni sa plodnoscu ni sa ranostasnoscu (adekvatni uslovi drzanja se podrazumevaju)
ko ne veruje uvek moze da dodje da vidi podoj janjadi kod mene,tu se lepo vidi da je retka ovca sa jednim jagnjetom,a takvo je stanje kod svih boljih odgajivaca ove rase
u 99 posto slucajeva sjenicka ovca sa 11-14 meseci dobija prvo jagnje
sto se tice sezone parenja i policiklicnosti tu ima prostora za selekcijski rad,ima dosta grla koja su policiklicna i ta grla treba forsirati u priplodu,kao i grla koja pocinju sa jagnjenjem vec pocetkom septembra-oktobra
e sad sto se svasta prodaje kao sjenicka ovca to je druga stvar...
Moramse jedno odluciti i doci kod vas na par sati (uz prethodnu najavu naravno)

---------- Poruka napisana u 16:23 ---------- Prethodna poruka je at 16:20 ----------

Lako moguce da nabavim jednog avasi ovnica na prolece
 
uvek si dobrodosao druze,moze i nenajavljeno za goste mora bit vremena uvek:)
avasija u srbiji mozes nabavit u despotovcu koliko sam cuo i sa snimka video to nije lose a ni cena nije prejaka,ali to samo ako hoces radit na mleko savetujem drugacije samo obaras plodnost
 
Moja kultura nalaze da se uvek najavim :ppozdrav:
Rado bi krenuo sa 2 linije ukrstanja prva 2 ovna bi kupio romanova i avasi ba bi video dalje al verovatno tovna visoka rasa .
Problem mi pravi sto jaganjce ostavljam za priplod i licnu upotrebu tako da nemam prihod od ovcarstva (samo rashode ) a i vremeje za nov ovcarnik koji bi morao biti preko 150m2
 
Moze i tako:)
Samo polako u ovom poslu nema brze i lake love a ni napretka,takodje se opredeli za jedan plan ne gubi vreme na svasta to pricam iz iskustva...
 
Nazad
Vrh