Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

za sarbanca link
http://www.romanovsheep.com/ewepg.htm
d
ruze ti ovo vec radis kod nas i ako radis dobro kao ovi ljudi rezultati nece izostati (plodnost mesanki f1 rom x sarole od 2,8 je vise nogo extra),na slikama su grla sa petorkama i cetvorkama.ali ne zaboravite da ova farma ima skoro idealne uslove za svoja grla i da su jedne sezone sa romanov rasom imali prosek preko 4 jagnjeta po ovci u jagnjenju
 
Mnogo će Tamnavom proteći vode da bi ja stigao te rezultate. Treba odgajiti bar 20 ženki romanovske pa onda pariti. Ja bi bio zadovoljan i sa plodnošću 1,8 a sa 2 je uspeh. Hvala Slaviši koji mi je poslao link i Miladinoviću za prevod.
 
nema na cemu,20 romanovih se nakoti brzo...samo polako
1,8 godisnje ili po jagnjenju je ok za tebe?
. Ja sam realan čovek i uvek idem sa minimalnom varijantom. Sve preko toga dobro je. Sa plodnošću 1,8 u jagnjenju i tri jagnjenja u dve god puna kapa. To bi bilo oko 2,5 po ovci godišnje. Mada na ovom linku neznam ko koga mrče. Jel za f1 koji je ovan korišćen. Romanov ili šarole. Sigurno bi bilo bolje da f1 budu od majki šarole. Treba da dobijem šemu o meleženju ovih rasa pa ću postaviti.
 
po jagnjenju onda smo se razumeli,to je odlican rezultat u tom slucaju
ova farma je na romanovke pustala sarolea koliko sam shvatio a posle na te f1 su pustali i sarolea i romanova sto se sa slika i vidi
takodje su radili i ukrstanja sa lacaune rasom zbog mleka a nisu mnogo gubili na plodnosti,verovatno frizijke su im bile suvise osetljive
 
po jagnjenju onda smo se razumeli,to je odlican rezultat u tom slucaju
ova farma je na romanovke pustala sarolea koliko sam shvatio a posle na te f1 su pustali i sarolea i romanova sto se sa slika i vidi
takodje su radili i ukrstanja sa lacaune rasom zbog mleka a nisu mnogo gubili na plodnosti,verovatno frizijke su im bile suvise osetljive
. Hvala Vlado! Šta bi mi seljci na forumu bez pismenih momaka. Ja čitajući našu literaturu zaključio da bi bilo dobro da se rom ukrsti naizmenično sa nekom tovnom rasom. Da sam znao ovo pre dve godine nebi probo šta bi bilo kad bi bilo. Sad bi imao možda i 15 romanovski. Al nema veze biće ih. PS. Nemoj nešto da mutiš sa onom listom čekanja za muško jagnje. Prijavio sam se na vreme.
 
Petrovo druže kod nas u Srbiji su većina melezi sa pramenkom. Malo ima čistih grla kao što je malo i onih koji znaju šta je čisto a šta melez. Kod tebe u Srpskoj ima nekoliko farmi koja imaju čiste rom. Sa pramenkom u tvom slučaju travničkom dobio bi nešto sitnija grla ali zato sa daleko večom plodnošču. Pisao Mirko iy pozege o toj varijanti gde je neki njegov prijatelj imao celo stado f1 rom pramenka.
 
Hvala sarbanac
romanova dva kupiti na ljeto i krenuti meleziti ili cistu rasu ali kod nes u Srpskoj naci jagnje za 120 eura je sreca a u Srbiji je upravo ta cjena za cistu romanovsku jagnjad
 
Nazad
Vrh