Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Ma,nije ona toliko losa,moze ta ovca u cistoj rasi da postigne vrlo dobre rezultate,medjutim,veliki su problem odgajivaci kod kojih su te ovce bile,svi su od onih koji smatraju da ovca moze da prezivi u nekim bednim uslovima.pitanje je da li i u jednom stadu ove rase odgajivaci dodaju zrnastu hranu i lucerku svojim ovcama.Kupio sam pre par godina 5 jaganjaca rase cigaja,starosti 2 dana,hranio ih na cuclu,kasnije detelinom i mesavinom kukuruzne prekrupe,sojine sacme i kostanvita,i bio sam zadovoljan i formom i prirastom.
 
nisam komentarisao Cigaju,vec ovog autohtonog mutanta,novu pokrainsku ovcu vec sta li je,sto rece kolega Vojvodjanin svako selo da ima rasu,javlja mi se ideja o NOVOJ UZICKOJ REPUBLICI pored svih ovih podela i to je moguce pa da smislimo i neku rasu ovaca,jedne prilike sam na sajmu NS rekao da ima zlatiborska klempava pa me neki i dan danas tako zovu:haha:(npr kolega ZEMUN).ajd odoh :off_topic:,ne zamerite kad cujem svakakve gluposti pocnem i ja da lupetam:ppozdrav:
 
Nije mrtav,kupio ga Gacevic,i pripustao ga na svoje svakojake,i bas me zanima kako su sad na njegovoj hrani njegovi jagnjici,rekao je na onom forumu da su jagnjad lepa i da su 70posto na ovna,ali tad su bila tek ojagnjena,i sad je Gacevic Banovan i nema slika,steta,a bas bi bilo lepo videti te meleze!
 
Ja stvarno nemam lose misljenje o toj cigaji,pogotovu sto sam pre 10ak dana komsiji zaklao ovna od 90 kila nije imao ni godinu dana kupio ga tu od naseg lokalnog ovcara sto drzi cigaju i one bosanke . Za tu kilazu i onako kad sam ga gledao zivog mislio sam da ce biti mastan, al kad sam ga sredio, bas sam se pozitivno iznenadio.. ima slika u temi cigaja postavio sam. :ppozdrav:
 
pa te autohtone rase imaju sigurno dobre odraze na ljude
ali sam cuo da su ljudi sugestivni po pitanju crnog jagnjeta te ih izbjegavaju i kada je zavladala bruceloza da je cigaja bila glavna na udaru
 
Bila je glavna na udaru zbog samog nacina drzanja,preko leta su se formirala velika stada od nekoliko gazda i tu nije bilo nikakve kontrole i samim tim su se stvorili uslovi za pojavljivanje bruceloze..
 
Dosta je bilo reči o meleženju. Za i protiv. Mali rezime posle dve god meleženja rom ovnom sa pramenkom i drugim melezima pramenke. Grla f1 u drugom jagnjenju plodnost 1.7 za sada. Šta sam dobio? Veča plodnost u odnosu na majke za 40%. Jagnjad izuzetno vitalna ustaju i sisaju veoma brzo posle jagnjenja. Ovce veoma pažljive kao majke. Nije bio ni jedan slučaj da neprimi jagnje. Kolostrum se razlikuje od kolostruma drugih ovaca. Veoma gust i žut. Jagnjad su f2 rom. Ostavićemo ženske da parimo šaroleom. Dve rom ovce koje sam kupio kao jagnjad marta 2009 god dale su do danas 12 jagnjadi. Ja sam zadovoljan rezultatom. Može i dosta bolje ali na uloženo je zadovoljavajuće. Uz veća ulaganja dobilo bi se više ali nije ekonomski opravdano.
 
Dosta je bilo reči o meleženju. Za i protiv. Mali rezime posle dve god meleženja rom ovnom sa pramenkom i drugim melezima pramenke. Grla f1 u drugom jagnjenju plodnost 1.7 za sada. Šta sam dobio? Veča plodnost u odnosu na majke za 40%. Jagnjad izuzetno vitalna ustaju i sisaju veoma brzo posle jagnjenja. Ovce veoma pažljive kao majke. Nije bio ni jedan slučaj da neprimi jagnje. Kolostrum se razlikuje od kolostruma drugih ovaca. Veoma gust i žut. Jagnjad su f2 rom. Ostavićemo ženske da parimo šaroleom. Dve rom ovce koje sam kupio kao jagnjad marta 2009 god dale su do danas 12 jagnjadi. Ja sam zadovoljan rezultatom. Može i dosta bolje ali na uloženo je zadovoljavajuće. Uz veća ulaganja dobilo bi se više ali nije ekonomski opravdano.
Kolega @sarbanac da li bi mogao da uslikaš te križanke. Interesuje me koliko su teške i kolika je bila težina pramenki od kojih su.
Što se tiče izgleda i gustoće kolostruma to je kolega @miladinović već pomenuo kod romanovskih ovaca . Takav kolostrum je prošle godine bio i kod jedne moje ovce koja je ojagnjila trojke, a ta ovca nema krvi romanova.Pa sam pomislio da je to slučaj kod svih rasa ovaca koje imaju više jagnjadi.
 
drage kolege,

evo sta sam ja eksperimentisao:
rom ovna sam pustio na Il de Frans ovcu, Vintemberg i na domacu sjenicku. svae su se obliznile i svaka je imala po jedno zensko koje sam ostavio, a ostalo prodao kao injih same. F1 sam dobio u januaru, a prvi put su se parile u decembru iste godine. odlicno su bile odgajene. f1 sa Vit. se obliznila i odlicno odgajila, ali se te godine tek parila u kasnu jesen? bio sam zbunjen jer sam ocekivao da ce se ona najpre pariti...... F1 sa Il de fransom je dala dvoje koje sam ja susio i zadajao dok je ona visila nad jaslima..... parila se posle pola godine........... jos jedno razocarenje jer sam citao i o njima da imaju vansezonsko parenje. F1 sa sjenickom je dala trojke koje su bile bar 50% krupnije od romanovcadi, napredovali odlicno sa 60 dana su imali oko 34 kg. ja sam bio zaista zadovoljan. ona se parila posle dva meseca i u istoj godini dala jos troje odlicnih ovnicaka. posle 2.5 meseca se opet parila ( mozda bi i ranije ali je ovan bio odvojen iz sada nebitnih razloga) i dala cetvorke.
ove dve melezanke su se za to vreme jos jednom ojagnjile doduse po troje i onda sam ih sve rasprodao i doneo odluku da ne zelim da imam meleskinje. melezanku sa sjenickom sam prodao sa sve jagnjadima. kod tog vlasnika se opet otrojanila, a on je debelo prodao negde u kraljevo a kod novog gazde opet dala cetvoro.. jos je kod istog gazde i ja pratim njen reproduktivni ciklus. za ovo vreme kako je pod prismotrom mogu reci da je zaista krizanka kakva se pozeleti moze, mada nemora da znaci da bi neka druga bila takva od istih roditelja ali ova jeste. bez ikakvih problema je dojila cetvoro jaganjaca koji su bili krepki na rodjenju, a ona fantasticna majka i kod nje sam primetio da je kolostrum vise gust i vise zuckast sto nije bio sllucaj kod ove dve druge.
ipak nad romanovkama nema boljih dojilja ni majki. sve moje romanovke imaju veoma gust i lepljiv kolostrum da sam se plasio kako ce jagnjad poceti sisaju. srecom do sada nije bilo potrebe za mojom asistencijom. nisam siguran koliko viskoznost i kvalitet kolostruma ima veze sa rasom i da li ima veze sa ishranom ovaca od koje zavisi kolicina. ovih dana ocekujem jagnjenje jedne drugojagnjenke pa cu videti. vime joj je ogromnoa, hranila se odlicno...svega po volji pa cu videti. jedino me plasi da li ce sva jagnjad moci da iz isisaju kolostrum. obicno ono neko jagnjence bude malo umornije. mislio sam da u prvi mah malo dam bebi mleka u prahu koliko da se malo jagnje odmori a da nebude gladno..
 
Mije bas dobra ideja bebilak dati kao prvu hranu,bolje koliko moze da se uhvati tog gustog kolostuma razrediti sa malo toplog mleka i nahraniti jagnje,narocito jagnje koje umorno od teskog porodjaja ili ne bas aktivno nakon rodjenja,kolostrum se sredi(gustina) ili istog dana ili naj kasnije sledeci dan.moja iskustva su takva(ne znaci da je uvek tako)
 
Sve sveze ojagnjene ovce izmuzavati i kolostrum stavljati u plasticne flasice, zamrzavati i cuvati u zamrzivacu. Otapati po potrebi, davati jagnjadima cije majke nemaju dovoljno mleka, kada ima vise jagnjadi u leglu i slabasnoj jagnjadi. Kolostrum zamrzavanjem ne gubi svojstva ni kvalitet a moze se cuvati tako godinu dana.Jednostavna i uspesna metoda odgoja male jagnjadi.
Bebelac nije dobar za jagnjad jer svojim sastavom je neadekvatan i #slab# za jagnjad.Postoji i kolostrum u prahu koji se moze kupiti, rastvoriti i davati jagnjadima
 
"F1 sa sjenickom je dala trojke koje su bile bar 50% krupnije od romanovcadi, napredovali odlicno sa 60 dana su imali oko 34 kg."

Ово што си навео је укупна тежина сво троје или појединачна?
 
Ako bi mogli i drugi odgajivači koji su ukrštali sa sjeničkom da iznesu svoja iskustva
@Mikice koji ovan je pripuštan na f1 sjeničku kada ima takav prirast
 
Meleskinje f1 su srednje ovce. Teške od 50 do 60kg. Prvi put parene šarole ovnom radi probe. Ostavljeno nešto ženskih iz te kombinacije. Sad su u fazi parenja pod rom ovnom. Ove druge su teže nego majke u istom uzrastu za oko 10kg. Sve su to mlada grla. Zna se da ovce daju najbolje rezultate od treće godine. Za sada je ovako. Pokušaću da uvećam broj romanovskih. Od ovih koje sam kupio pre dve god i jedne od velimira od ove god. Nadam se da će ih biti 10 na jesen. Ako uspem da nađem kupiću još koje jagnje. Ako se uveća stado rom za koju godinu dali če ići u jednokratno meleženje ili držanje u čistoj rasi to za sada neznam. Za moje uslove i moj način rada romanovska bi odgovarala u potpunosti. Ima niz prednosti u odnosu na druge rase. Svakako da ima i mana pre svega manji prirast. Kad se uzme u obzir i jedno i drugo ipak te dobre osobine su veće.
 
sarbanac veliki poz tebi i svim drugim naravno ako moze da mi odgovorite kada bih tr pramenku pario sa romanovskim koji je iz dvojki dali bih dobio mnogo promjene ili da trazim ovna koji je iz 3ki ili 4ki hvala
 
Nazad
Vrh