Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

sarbanac veliki poz tebi i svim drugim naravno ako moze da mi odgovorite kada bih tr pramenku pario sa romanovskim koji je iz dvojki dali bih dobio mnogo promjene ili da trazim ovna koji je iz 3ki ili 4ki hvala
. Ako nađeš dobrog odgajivača kupi. Poslaću ti preporuku na pp. Podićićeš plodnost u sledećoj generaciji.
 
Sarbanac postavi nam koju sliku tih križanki . Osim ako ne stvaraš novu rasu u strogoj tajnosti ?

---------- Poruka napisana u 22:46 ---------- Prethodna poruka je at 22:40 ----------

Ovo za slike ostaje, a ostalo je naravno šala.
pozz.
 
Dobro vece svima odgaivacima rasa ovaca puno vas pozdravljam .Kad ce da bude novih slika meljeza. Voleo bi kada bi nam neko objasnio kolko posto krvi u sebi ima jagne jedne rase kada se mesaju dve rase.npr vitmberg majka ild france ovan to znaci.f.1.Neka nam neko objasni sta se podrazumeva pod rijec OPLEMENJIVANJE.ustvari sta je to samu definiciju.Sta je trostrano ukrstanje ovaca i kako se ono vrsi i koliko posto.Sta je linijsko ukrstanje ovaca.Kada je jedna rasa ovaca pretopljena znaci kojaje to generacija po redu.f1.f2.f3.itde.Stalno govorimo TOVNE rase ovaca.daj neka neko napise samu definiciju sta su to tovne rase ovaca sta ih odlikuje po cemu su one dobile naziv.Dali je jaca nasledna genetika tovnih rasa ili pramenki.znaci kada se krizaju i nihovo jagne koje se rodi nemoj te zaboravit ovan tovni majka pramenka pa obrnuto i kada su jgnad bolja znaci prirast itd.Nase pramenke koje su krizane sa Tovnim rasama gde su jagnad bila najbolja daj postavite slika.Vtbr,pram.ildf.pram.texel.pramek.sarole.pramn.sufolk.pramenka.puno pozdrava.vas prijatelj cao.
 
Joj brate fr pešter dosta pitanja može knjiga da se napiše. Pokušaj nabavi neku knjigu pa malo čitaj malo ovde pa polako.
 
ne mora knjiga, na sva pitanja ima ovde odgovor, samo da se procita od pocetka.ja sam sve iscito i ono sto mi je bilo novo i zanimljivo kopirao i napravio skriptu kao podsetnik
 
Ipak bi i neka knjiga dobro došla. Knjige ipak pišu stručnjaci i eksperti. Ovde su uglavnom lična iskustva iz prakse i u većini slučajeva povrsna. Kombinacija literature neta i lične prakse put je do uspeha.
 
Zemo,nemoj da se vredjamo!:)Ovde nema povrsnih stvara,svaka je tema obradjena maximalno i teoretski i prakticno,bolje od ijedne knjige na nasem jeziku koje su pisane pre 2 decenije i kasnije!Sta bih ja uradio da sam imao owakvo mesto pre 10godina!?
 
Ima i detaljno pisano u Brundalovim postovima o odabiru jagnjadi za priplod i o remontu stada. Ima knjiga na polj fakultetu u zemunu o Ovcarstvu od prof dr Cvijana Mekica, i jos jedna stara ali dobra knjiga je Ovcarstvo od Novice Mitica nje mislim da nema u prodaji ali moze da se iskopira.
 
Ajmo malo o meleženju. Rekli smo da f1 romanov ako u drugom jagnjenju ne daju dvojke isljučiti iz priploda. Dali ostavljati žensku jagnjad od tih ovaca za priplod koja su f2 romanov?
 
Ako ces da budes strog iskljuci ako neces ostavi
Imas 50 posto krvi oca u tim f2 a i genetika je cudo,nikad ne znas kad ce da proradi,posebno kod romanov ovce koja je u vecini slucajeva u proslosti strogo selekcionisana na plodnost(nazalost zbog malog broja grla selekcija danas kod nas niej dovoljno rigorozna)
 
U f2 ima 75% krvi rom ovnova. Ma nema veze ako bog da širićemo rom u ,,čistoj" rasi što je sigurno sigurno. Ove f1 i f2 ići će u meleženje sa tovnom rasom.
 
I onda jednog dana dodjete kod Her Dekija i kazete:"Deki pomagaj,hocemo pravu stvar",a odgovara Deki kaze:"Gospodo pokajnici,birajte sta vam srce zeli,stari su 6 meseci i presli su stotku, i svi su blizanci jednojajcani.":)))))))))))))))))
 
Kolega @sarbanac, jako je nezahvalno pisati i davati prognoze o plodnosti bilo da su u pitanju melezi ili grla u cistoj rasi na malom uzorku i na osnovu jedne generacije.
Statistika na uzorku od 4-5 grla je poput bikinija, moze mnogo toga da otkrije a da nista ne pokaze.
Vodeci evidenciju i prateci svoja grla generacijski uocio sam da ipak postoje neke zakonomernosti kada je u pitanju plodnost i da se ne moze sve pripisati slucaju.
Geneticari tvrde da prvi potomci u vecoj meri ispoljavaju osobine svojih predaka tipa baba-deda a manje roditelja.
 
Pa mozda je i nezahvalno. Međutim prve rom koje sam nabavio (dve) su za 29 meseci od prvog parenja dale 12 jagnjadi u istim uslovima kao i druge ovce. Velike su šanse da se ojagnje još jednom do avgusta. Da sam od početka pario u čistoj rasi bilo bi bolje (imao bi ih više) ali nisam hteo da rizikujem pa sam ih pario sa šaroleom da se lično uverim dali ta kombinacija radi. Napominjem da te romanovske nisu baš nekog kvaliteta kao i većina u Srbiji.
 
Nazad
Vrh