Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Koliko su to jagnjenja imale jel 4? Jel manji period izmedju jagnjenja kod romanovske, odnosno kad se mrkaju posle jagnjenja i koliko jagnjad budu na sisi? Ja pomenuh da stricu jedna ovca dala u 4 uzastopna jagnjena 9 jagnjadi ali ona nema nista od romanovske i ona je jedna u stadu od 15 ovaca, nisu ni ostale lose ali ne ko ta.
 
Lepo se vidi ko prati svoje stado,i poznaje pretke svojih ovaca kako jaganjci lice dosta puta na babe i dede,narocito zenke lice na babe tj,ocevu majku,tako da kada se bira ovan jako je bitno da se vidi kakva mu je majka u svakom smislu,zato se nekada desava da izuzetno lep ovan daje skart zensku jagnjad.
 
Jedna se jagnjila četri a druga 3 puta 7 +5. Dejane vrlo je važna i majčinska linija tu se slažem 100%.
 
Lepo se vidi ko prati svoje stado,i poznaje pretke svojih ovaca kako jaganjci lice dosta puta na babe i dede,narocito zenke lice na babe tj,ocevu majku,tako da kada se bira ovan jako je bitno da se vidi kakva mu je majka u svakom smislu,zato se nekada desava da izuzetno lep ovan daje skart zensku jagnjad.

Šta to znači ako liči na dedu i babu, a ne liči na oca i majku? OK(reklo bi se "američki").Ako je otac(ili majka) čistokrvan i potiče od roditelja koji su, podrazumijeva se, iste rase a ti roditelji su čistokrvni itd. više generacija unazad, može li se sa sigurnošću reći da to grlo liči na oca,majku djeda,babu,pradedu ili prababu ?
Koje su to osobine koje koje se nasljeđuju po ocu, a koje po majci ili njihovim pretcima?Tema je meleženje pa se pitamo kako se nasljeđuju plodnost,mliječnost,prirast,boja,šutost itd. kada su u pitanju različite rase?
 
Dobro vece odgaivacima ovaca srecan vam praznik.Imali li meleza koji dolaze polako koje krizanje je radjeno ove godine kod ovaca.i


Imali ti fotografija gde se moze videti sta je trenutno najbolje krizat i koji su to melezi dobri za nase podrucje RS.
 
Hvala za cestitke.ukrstanje na pesteru-sjeniska x romanov=f1 x tovna rasa(IDF,Teksel,Sarole malo teze jer ja licno smatram da bi mu smetala tolika hladnoca,W ne bih preporucio jer je ucestvovao u oplemenjivanju sjenicke,)
 
Ako ces da budes strog iskljuci ako neces ostavi
Imas 50 posto krvi oca u tim f2 a i genetika je cudo,nikad ne znas kad ce da proradi,posebno kod romanov ovce koja je u vecini slucajeva u proslosti strogo selekcionisana na plodnost(nazalost zbog malog broja grla selekcija danas kod nas niej dovoljno rigorozna)
. Baš ta koju sam mislio isključiti iz priploda jer se nije obliznila u drugom jagnjenju mrče se danas a ojagnjila se 15 decembra. Nisam pametan. To je 22 dana od jagnjenja što mi se nikad nije desilo.
 
na meleze od romanova probaj pustit sjenickog ili idf ovna naravno jer su se navikli na klimu

---------- Poruka napisana u 20:45 ---------- Prethodna poruka je at 20:42 ----------

sarbanac pusti je nak se mrce ko zna mozda baci sad dvojke samo je dobro hrani

---------- Poruka napisana u 20:48 ---------- Prethodna poruka je at 20:45 ----------

ja sam vidio ovca se ojagnji u nocu sutradan je sastvai sa ovnom on odma pocne da je tjera i skace na nju a ovca vuce dvije jagnjadi za sobom
 
Melezi Pramenka(nesto sto lici na sjenicku) x romanov x IDF
25q54ls.jpg


---------- Poruka napisana u 20:59 ---------- Prethodna poruka je at 20:55 ----------

Kolega Petrovo nikako Sjenickog ovna to je vec povratno ukrstanje koje vodi u nauku u praksi tri rase genetski udaljene i ni makac dalje
 
DA,DA mislim da ima kod MILADINOVICA te kombinacije,kod jednog mog prijatelja bilo 60 kom do pre 3 mes al sve prodao(upao u nekakvo s...e sa kreditom) on je posle isao sa saroleom-majke f1 su jako plodne,mlecnije od sjenicke,pare se van sezone a jagnjad dobijena od Tovne rase idu kao luda nemas sta da vidis a tesko kao olovo
 
Poslednja izmena od urednika:
da ima kod mene nesto sjen x romanova zenskih pa pustan texel na njih
jagnjad budu jako lepa,cak sam i ostavio jednu z mesanku (sjen x rom)x texel sebi,parila se sa 7 meseci videt cemo kakva ce bit
 
DA,DA mislim da ima kod MILADINOVICA te kombinacije,kod jednog mog prijatelja bilo 60 kom do pre 3 mes al sve prodao(upao u nekakvo sranje sa kreditom) on je posle isao sa saroleom-majke f1 su jako plodne,mlecnije od sjenicke,pare se van sezone a jagnjad dobijena od Tovne rase idu kao luda nemas sta da vidis a tesko kao olovo
. Ja to pokušavam isto. Dugo nisam mogao da nađem romanova. Kolika je plodnost bila u prosnku kod tih meleza plotkinja u stadu od 60 grla? Inače šarole i sa pramenkom daje odličnu jagnjad. I romanova sa šaroleom daje dobru jagnjad to sam proverio.
 
Ako sam dobro razumeo pitanje od sefa Futurefarming,a vazi i za sarbana-po jednom jagnjenju je varirala plodnost od 1,7-2,5(prosek od drugod jagnjenja) jer nije radjena nikakva selekcija,ne retko je bilo trojki i cetvorki,na godisnjem nivou se vrtelo od 2,5-3,2 po ovci(u zavisnosti od toga kakva je bila ishrana),sa jako malom smrtnoscu jagnjadi,po meni vrhunski rezultati kad pogledam nepostojanje bilo kakve selekcije i naravno sve to zahvaljujuci romanovu(bar ja tako kislim).naravno ovakvo ukrstanje je opravdano ukoliko imate nesto sto treba popraviti,tj besmisleno je to raditi-ili razmisljati o tome na Miljkovom stadu,Zemunovom itd,ili Latifovom,SVI MELEZI SA ROMANOVCEM SE JAGNJE BOLJE NEGO STO CE TE OCEKIVATI
 
Retkost su te sitne pramenke,sve je to u rangu sjenicke-prosecne(po gabaritima)samo nemaju tipicne sare neke su sarene ,neke vise bele itd.kada imas vise jagnjadi(dvojke trojke)jagnjenja nisu teska samo mogu biti manje porodjajne tezine.Od pramenke je dovoljno aklimatizacija-prilagodjenost podrucju na kome je i kvalitet mleka
 
Nazad
Vrh