Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

zavisi od rase neka rasa moze da dostigne 25 kg za 90 dana ali pojede brdo koncentrata dok neke mesnate jedu otpad i opet imaju preko 35 kg
 

P.S ne volim kada citam postove kada se prepirete koja je rasa bolja jel svako ima drugacije uslove gajanja i kod svakog ce se i ista rasa drugacije pokazati tako da je to suludo.Neki W-klan R-klan to su teske nebuloze i samo vas gledam i ponekad se smejem (shvatam da je to zezanje ali opet po nekada preterujete u tome)
:bravo:Svaka cast za post,ali nekada me tako iziritiraju neke izjave da ne mogu da cutim, vise puta se nasmejem ali sve ima svoje granice
 
Ko kaze da ulaze u priplod sa 7 meseci?
Ti ih mozes pustiti i sa 4 al sta ce od toga ispasti.Ista situacija kao sto zena(dete) moze da rodi dede sa 12 godina ali sta posle sa njom?
 
Ovo se desava zato sto pojedinci pljuju po W,najblaze receno,bez osnova jer nikada nisu imala pravog W,vec neke bele za koje im je neko rekao da su W!Miladinovicu,popravljas se brojcano,cenim to,ulazes u prava grla!
 
Upravo u tome i jeste sustina problema,tako neki kude i R-a.Ali dobro takvi su ljudi ne mozes im nesto dogovoriti a da to ne protumace kao da hoces da im ubijes nekog.
 
fina diskusija pa da se i ja ukljucim,slazemo se da svaka rasa ima prednosti i mana,dokazano je da ovce jedu relativno isto,ima na predhodnim stranama,da je romanov najbolja rasa drzali bih ga svi u svetu u cistoj rasi a ne u melezenju vecinom,ima on prednosti a i mana,nerazumem opet prepucavanje o rasama,kod nas moze proci sve jer nemamo nikakvih standarda,meni je finska ublizini pa se opet ta ovca melezi sa drugim rasama,zasto?severni deo norveske se granici sa rusijom pa koriste ramov u melezenju,po tekstu ispada da je ramov najbolji a ostale rase su k...u drugim zemljama su ljudi daleko vise informisani i daleko lakse povlastice imaju od naseg ovcarstva pa opet koriste ramova za melezenje vecinom,pa kodnas sve kontra ali mozda to tako treba.....neznam....??svaka cast svakom,cenim svaciji rad ali me bune ove stvari pa se izvinjavam ako se neko nadje uvredjen
 
mi eto ne gajimo meleze ali bih se ukljucio oko ove price sto se broja jagnjadi tice po ovci i godini.Nadam se da se ovde ne prave gresek izmedju OJAGNJENE i ODGAJENE jagnjadi po ovci. Meni je iskreno malo nelogicno da ovca moze da proizvede dovoljno mleka za 3 ili jos vise jagnjadi. Nemam isustva ali mislim da za tri jagnjeta treba dnevno najmanje 3 litra mleka a to je po meni mnogo pogotovu za neke sitnije rase.To mleko mora od necega da se napravi a ta hrana mora da bude jko koncetrisana jer nema prostora da neka kabasta hrana stane u burag za tu kolicinu mleka. Mislim da nase zivotinje imaju sasvim solidnu mlecnost i to se vidi i po jaganjcima ali je i vime kao kod nekih manjih krava. Tako da mi je malo nelogicno sve ovo ranije napisano ali mozda i gresim
 
Majilovac zamolio bih te pošto možeš da dođeš do podataka iz inostranstva o meleženju sa romanovskom da to preneš na forum. Pošto ima i nas koji neznamo strane jezike bilo bi dobro da čujemo i iskustva trulog zapada.

---------- Poruka napisana u 19:15 ---------- Prethodna poruka je at 19:06 ----------

Majilovac zamolio bih te pošto možeš da dođeš do podataka iz inostranstva o meleženju sa romanovskom da to preneš na forum. Pošto ima i nas koji neznamo strane jezike bilo bi dobro da čujemo i iskustva trulog zapada. Miljko grešiš. Ako bi Slavša Negić hteo da se uključi i objasni rešio bi mnoge dileme.
 
@miljko
Kad budes imao priliku da posetis farmu gde se gaje Romanove ucini to...(u sezoni jagnjenja najbolje)prvo ovca se sprema dosta ranije za jagnjenje i mleko joj je prvih dana gusto kao vosak rastopljen npr....
jagnjad pocinju da jedu sa 5-6 dana po malo,jednostavno kad ih je toliko majka priroda se postarala da se adaptiraju i da sto pre postanu manje zavisni od mleka
inace lose podnose dohranjivanje i nije preporucljivo to raditi kod ove rase to su neka iskustva odgajivaca
inace romanova je jedina rasa koja ne prekida mleko kad ne jede tj mleka ima sve do njene smrti,znaci u tim prvim danima trosi svoje rezerve i plus hranu da bi ih podigla sve...
Slavisa i Mikica ako budu hteli ce se ukljuciti i reci kako gaje legla od 4 i 5 jagnjadi
Trojke verujem da nisu nikome vise problem,samo hraniti ovcu dobro i to je to
 
Hajde npr da se malo udaljimo od provokacija i toga koliko koja rasa moze dati i u kakvim uslovima i realno prikazemo cifre u svom stadu kao i realnu slikuu kakvim uslovima ih drzimo bez preteranog forsiranja bilo koje rase pa da onda lepo podelimo svoja iskustva i dopunimo nedostatke izmedju sebe bilo bi mnogo pametnijekao i to da rasclanimo gajenje ovce u eksperimentalnim (kontrolisanim) uslovima i uslovima koje imamo kod kuce. Recimo krenucu od sebe do ove godine sam vodio preciznu evidenciju svake ovce da negnjavim sa ciframa bez poluromanovih koje nisu bile ddorasle za priplod imao sam indeks jagnjenja 1.7 i zbog odredjenog broja koje su se jagnjile drugi put imao sam prosek od 2.8 jagnjadi po ovci uz smrtnost od 1%. Ovce su melezi dobijeni pretapanjem niz godina samo sa W ovnovima. Ove godine poluromanove su dodate na tu cifru indeks jagnjenja ce biti veci nisam jos racunao ali ce prirast biti losiji evidentno iskreno govoreci sto neznaci da je rom losa ovca ali sve je stvar ukusa odgajivaca i pitanja trzista. Mislim da bi bilo mnogo pametnije da malo vise baratamo ciframa i realnoscu nego sta se desava u ''komsijskim'' oborima. Jos jedna stvar moje stado je minijaturno jer broji samo 30 grla i kao takvo nemoze biti validno da je u ovom poslu bas sve tako. Iako im je ishrana smestaj i donekle genetika u fulu ipak ja jos nisam zadovoljan i tezim ka boljem e sad ako neko od kolega ima pametan predlog sta da uradim ja cu rado poslusati i konacno iskoristiti ovaj forum u pravom smislu a ne da se svaki dan tvrdoglavo nadjacavamo ko je bolji ko laze koja ovca je svemirska a koja trecerazredna:ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:
 


---------- Poruka napisana u 20:22 ---------- Prethodna poruka je at 20:21 ----------

Romanovac se sa razlogom u svetu koristi za melezenje i to je jasna stvar,ispalo bi da dobar deo evrope nema pojma ili je lud sto se otimao za grla te rase na raznorazne nacine dok je nekontrolisano "izvozen"iz Rusije.kao sto rece miladinovic ovce te rase su cudo jednostavno imaju takav majcinski instikt da se zapitate ponekad dal su sa ove planete,glupo je ocekivati ekstra priraste od R,moram se sloziti sa tim da od svih rasa koje sam imao W ima najveci prirast i to odrzava bez problema i do 12-15 meseci starosti znaci nikad ne koci,ALI.kada sam ga preselio na Zlatibor nastadose problemi.melezi sjenicke(ukoliko je to sto sam imao bila sjenicka) i romanova na koje sam pustao W i IDF,su bili daleko bolji i daleko bolje napredovali na istoj hrani od cistog W(poreklo Spiljevic)-da se razumemo nema silaze,senaze,lucerke,rezanca i sl.tako da Romanovac ima svoje mesto u ovcarstu i to veoma veoma visoko i netraba ga porediti sa bilo kojom rasom jer je jednostavno JEDINSTVEN.ako uspem da sa jednim kolegom sa foruma realizujem plan ukrstanja R i jedne jako zanimljive rase(cisto eksperimentalno i iz hobija) videce te mogucnosti tih meleza.
 
Rajko rezultate ćeš videti kad na ovce koje su melezi rom i vir pripustiš terminalca. Nadam se za par meseci da ćeš imati pravu sliku.Mirko o kojoj je rasi reč? Dal se ne radi o avasi ovci?
 
ne bih pominjao naziv rase,jer ce uslediti komentari svojstveni vasaru kakvi su nazalost cesto prisutni  na forumu.ubedjen sam da ce rezultati biti jako dobri toliko ubedjen da zato to i pokusavam uraditi.naravno sve se temelji na osnovnim i jedinim razlozima ukrstanja ovog tipa AxB X termoinalac-i dobijes jagne za pod noz.ne nekakvoj filozofiji i nauci(pretapanja i sl da ne lupam)za sta su potrebni raznorazni ljudi iz nauke itd.naravno treba nam prilicno vremena(2-3 god najmanje)ali eto zato postojimo i mi HOBISTI
 
Ја типујем да је та тајанствена раса аваси...?
Миљко, не видим проблем да нека раса има више а нека мање млека, зар немамо то и код крава, разлике и по неколико пута. Требаш узети у обзир и прираст и величину јагњета. Ако узмемо да је јагње романовско на рођењу тешко 3кг а виртемберг 6кг( претпостављам да овца тешка 100кг роди бар оволико јагње), за килограм прираста код ром. и вирт. не треба иста количина млека него код Вирт. више а код ром. мање због како се оно беше зваше, базалног метаболизма. Не знам сад који је тачно однос али схваташ о чему причам. Исто рецимо, ако узмемо да је прираст дневни код вирт. близанца на млеку по 400гр укупно, значи 800гр укупно. Код романовске прирасти на млеку су око 200гр, значи са том количином млека који отхрани вирт. два јагњета може се отхранити минимум 4 и наравно због мање величине још више јагњади. Ту још имамо и квалитет млека, масноћа, протеини...
Рајко, мислим да си се мало забројао ако мислиш да имаш 2,8 јагњета по овци годишње. Ако ти је просечан индекс јагњења 1,7 и нису ти се све јагњиле ван сезоне него одређен број, не можеш само сабрати тај број јагњади и додати овом првом броју. Годишњи број јагњади по овци се добија тако што се узме просек временски на колко се јагње овце. Ако је то рецимо трипут у две године или 8 месеци онда би то било 3 х 1,7 / 2 = 2,55 . Ово би било у случају да је тај индекс из више јагњења и да се све овце јагње. Код поменутог Предрага Миловића индекс је био 2,4 а јагњиле су се на сваких нешто више од 7 месеци или 5 пута за три године па отуда 2,4 * 5 / 3 = 4
Видим да неки помињу прираст четворки. Нису то четворке, понека можда али је индекс 2,4 тј највише двојки и добар део тројки и мелези су у питању тако да није за 100 дана 25 него бар 30кг.
 
Mirko provali smo te. Oćeš mlečnu što se blizni pa mesnatog ovna. Jagnjad ne hraniš pošto sisaju samo uzimaš pare. Sa srećom. PS. Obavezno šarolea ubaci u igru.
 
Nazad
Vrh