Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

ja sam samo izneo svoje iskustvo posto imam 3 rase i razne kombinacije meleza od istih i jos ponekih rasa
prepirke su zdrave,da se iznese neki dobar zakljucak al mislim da je svima jasno da romanova poboljsava plodnost bilo koje rase jer je najplodnija ovca na svetu(finkinje su im blizu ali ipak iza njih,melezi fnskih i rom ovaca su se pokazali odlicno,Slavisa i Edin imaju extra iskustva sa njima)
sarole je odlican terminalac iako ga ja licno ne volim
 
Ovo i jeste tema o meleženju, pa pozdravljam ljude koji pišu o svojim iskustvima, već imam spremljeno par jaganjaca u čistoj rasi, jedni puno jedu a drugi pomalo videćemo šta će ispasti od njih, pisaću i ja čim budem imao nekakva iskustva.
 
malo se brinem jer kolega sarbanac pocinje da se slaze jako cesto samnom, naime i on se slaze da je bolje drzati romanove u cistoj rasi. sto se njihove brojnosti tice tu mora da se ceka bar 10 godina da bi moglo da se kupi 60 jagnjadi i par ovnica drugih krvnih linija pa onda da se ide terminalcem, ali sreca da nam je r.srpska tu ba ce biti priplodnog materijala najboljeg za ovu rasu, ali sta do tada. do tada treba raditi sa onim cega ima najvise i najboljeg je kvaliteta u srbiji i nema problema sa krvnim linijama pa na njih pustati terminalce cak i onih kojih ima malo u srbiji.
ps. ja nisam sporio plodnost romanovske ovce, ali sporim plodnost meleza nekih tovnih rasa i romanova pogotovo u f2 generaciji kada je tatko tovne rase
 
Ма немој Славис да се бринеш на основу једног изузетка. Романовска раса је једноставно најбоља раса и мислим да се зато слаже са тобом. Ово нисам ја изјавио него човек који је од мелеза романовске и ил де франс имао плодност 2,4 јагњета по овци на јагњењу и 4 јагњета на годишњем нивоу... толико о твом спорењу плодности мелеза са романовском расом.
 
Ako neko moze da ospori Starogi njegove rezulatate, da vidimo...,pravo je mesto i vreme...vecina nas zna ko je Bata Milovic...
 
velimire, ja sam mislio da je sarole najbolja rasa na svetu , kad ono ti me prosvetli, hvala
 
Pustite se toga,zamena teza,recite narodu koliko se dobije godisnje po ovci zive mere jagnjadi starih 90-100dana,pa ce vam se samo kasti koja je rasa najbolja!!!
 
Kao sto rekoh MINIMUM,sto znaci da je tezina uz dobru hranu oko 25kg.Ja ne znam za kraj kod tebe ali kod mene se uglavnom takvi jaganjci kupuju 25-30 kg.A takodje se slazem da drzati romanova u cistoj rasi i proizvoditi jagnjad za klanje nije isplativo,tj moze mnogo bolje ubacivanjem terminalaca.Romanov iskljucivo kao majcinska linija na koje treba pustati terminalca (W,Texel,Sarole,Idf....)
 
ja da hocu jagnje od 20 kg da prodam mogu uvek a sa ovim teskim imam problem,retko koji pecenjar uzima preko 30 kg teske
 
Jbg ja ne prodajem ispod 35 kg, pogotovu kada pocnu slave idu jagnjad od 40-50 kg samo tako, ali prosek je nekih 40 kg ti se najlakse prodaju
 
Za slave da,ali za pecenjare max 30kg.Msm hoce on da uzme ali obicno 20-30 dinara manja cena,tako da ti dodje u minusu bolje da si ga prodao sa 30kg nego sa 40kg.
 
Pa iskreno kod nas i pecenjare kupuju takvu jagnjad, nekoliko puta je dolazio covek iz Doboja i uzimao jagnjad od 40 kg, s tim sto uzima 10-ak komada pa ako meni fali dopuni komsija, ili komsiji dopunim ja, uglavnom cim skupimo tu kolicinu zovnemo ga i covek dodje i vozi, ne vazno dali su slave ili ne.
Komsija ima meleze pramenka X W pa na tu f1 generaciju ponovi pusta W
 
Ne kazem ja da je nemoguce prodati jagnjad od 40kg.Alo rekao sam ti vec da uglavnom ubiju cenu i to prilicno.Secam se pre 2-3 godine sam imao ovnica starog 96 dana i teskog 44kg.Kada sam otereo da ga prodam kaze mnogo je tezak cena manja za 50 dinara od ovih ostalih.A pored mene covek sa nekim domacim kudravim jaganjcima teskim 30kg i starim 7-8 meseci,njemu sve uzme a mene zajebava.Onda ga lepo namazao i vratio se kuci i u inat nisam hteo da ga prodajem.Ovnica sam kasnije prodao za priplod kada je imao blizu godinu dana.(jos uvek je ziv i ima oko 150kg)
 
Pa ne znam koliko su kod vas zastupljena na trzistu jagnjad preko 40 kg, kod nas se obara cena na jagnjad preko 50 kg, jer su ljudi vec navikli na jagnjad preko 40 kg, ali tome nije doprinela domaca proizvodnja nego sverc iz Srbije i pri tome su bas takva jagnjad preterivana, preko 40 kg, jos jedan momenat koji je doprineo da se odrzi ta cena jeste taj da ovnovi prmenke tezine do 60-ak kilograma se prodaju po ceni kao i jagnjad.
 
Sika druze moj,ta 4 po ovci ce dati kod Slavise Njegica,koji ima R grla vrhunske genetike,tacno odredjenih genotipova!Videces koliko ces ti imati?Melezi sa R ne mogu preci 2,5 jag po ovci god ni u snu,to je 5 jagnjadi u 3jagnjenja!Tako da je to obmana,melezi jesu bolji od pramenki ali od neke druge rase tipa W su dalekooooo!
 
dodji kod mene ili kod velimira zimi,prebroj janjce na podoju,pa opet leti pa izracunaj prosek i bit ce sigurno oko 4 komada a kod Slavise ce bit 6 i vise
 
Deki trenutno u stali imam i R i W.Pa cemo videti sta ce biti za 2-3 meseca kada se pojagnje.Ti kazes kod Slavise to postizu ovce i da su to vrhunska grla,ako ubacujes Slavisu u pricu onda moras ubaciti i vrhunska grla W-a pa onda uporedjivati a ne uporedjivati vrhunska grla W-a sa losim grlima romanova.Ne mozes uporediti Miljkove W-ovce sa mojim romanovima (osrednji kvalitet) niti Slavisine R-ovce sa W-om koji je na onom snimku sto je izbacio miladinovic sto ih hrane iz prikolice na snegu.Nego uporedjujes Slavisina i Miljkova grla pa tu videti gde je racunica.Doduse o tome ni ne treba raspravljati jel oni proizvode jagnjd za priplod koje su bar duplo skuplji od klanicne robe + imaju sve podsticaje drzave itd.

---------- Poruka napisana u 15:41 ---------- Prethodna poruka je at 15:39 ----------

P.S ne volim kada citam postove kada se prepirete koja je rasa bolja jel svako ima drugacije uslove gajanja i kod svakog ce se i ista rasa drugacije pokazati tako da je to suludo.Neki W-klan R-klan to su teske nebuloze i samo vas gledam i ponekad se smejem (shvatam da je to zezanje ali opet po nekada preterujete u tome)
 
kazes kolega sika 4 x 20kg minimum , a maksimum neka bude 4 x 30kg, sada nam jos reci posteno za koji ce vremenski period ti jagnjici uz prosecnu ishranu dostici tu kilazu od 30 kg (svih cetvoro )
 
Nazad
Vrh