Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

i tom mixu rasa najteze je jagnjetu ono na kraju nezna ni ko je ni sta je:haha:
za mene je melezenje sa 2 rase eventualno 3 ali ici posle toga dalje je preljevanje iz supljeg u prazno
 
Los sam ja student,kao i ovcar,slabo vladam materijom..Elem,apropo onog:'melezenje je nauka...',jeste to je tacno,ali mislim da tamo neki Dejan,Pera,Janko,Marko nisu ipak dovoljno obrazovani da bi se bavili ozbiljno melezenjem,a to muckanje sto se ovde radi,to nije nauka,to je cista z....cija radozlah.
da je ovčarstvo toliko komplikovano učio bi se fakultet za čobane.
Kakvo je mućkanje pariti šar i rom.? Aha sad sam shvatio! Nisam u obzir uzeo supermena među ovcama čije ime neću da spominjem (obećo javno da neću). Koliko je ko obrazovan i stručan je veliko pitanje?
 
Ја не разумем две ствари, ако је име теме мележење, што се јављају људи који са мање или више успеха форсирају одређену чисту расу оваца, и ако Сарбанац има резултате у укрштању ( дворасно, трорасно, итд ), који задовољавају његове потребе, што га нон-стоп нападате и прозивате ?
 
ko ga je napadao
ja sam rekao 2 rase najvise 3 a sarbanac ono upravo radi sto treba i ja sam sa njim saglasan
covjek ukrsta romanova sa saroleom ili poluromanove i nema dalje ne sad ponovo romanova pa malo neke druge ne
sarbanac raadi ispravno melezenje a jagnjad su namjenjena za klanje
 
Nema ovde napadanja,cista diskusija sa primesama sale,a to neki pogresno shvataju to je druga stwar!Sarbanac je nekada bio spic igrac u napadu na W,sad je krilo,nekad samo nabaci,ali srecom ima nas wirtembergasa dobrig golmana pa ne primismo gol!:)
 
Nema problema niko nikog ne napada. Razmenjujemo mišljenja i iskustva. Sve je to u dobroj nameri. Nema klanične robe bez meleza. Ko ovo dosad nije znao nek zna. Ko ne veruje nek proba, moj poziv uz dobru nameru važi i dalje. Ovan je na raspolaganju 365 dana u god.
 
odem ja danas do komsije sinoc mu se ovca slovenka ojagnjila
jagnjad melezi w i slovenka 2 muskarca ali sta mi je neobicno sareni imao je u septembru isto tako sarno jagnje od w pa se cudim
ovci 2 jagnje a ovan w kad sa dosao komsa pretjera ovcu i jagnjad sa ostali gdje bio i ovan
a on onako silnicki poce da ganja ovcu zanemarivsi jagnjad pocese je u krug tjerati on skace ali ona se izmice jedva ga ovojismo
pa me zacudi dali je stvarno takav w ili je to samo ovaj ovan
i sta bi bilo da je u stali pari dali bi ostala sjagnjena ja cisto sumljam
slike su ubacit kad stignem ih uslikat
 
Samo da ne ostanem dužan.
Htio sam @entuzijasti reći da ne ide dalje u pretapanje nego da stane na jednokratnom ukrštanju i da ženske jedinke (ab)(kako smo ih nazvali u njegovom slučaju) pripusta na wirt.Tako neće izgubiti prvobitnu rasu a poboljšaće plodnost.Ja sam ranije rekao da ni pramenku nema smisla pretapati u romanovsku, a kamoli jednu plemenitu rasu .Ko ne vjeruje neka radi po svom. Na kraju da kažem da nemam nikakvog interesa a pogotovo da poturam neku rasu ili neku kombinaciju koju ja možda imam.pozz.
 
mislim da ce te se pogubiti u tim kombinacijama i obzirom da radite sa jako malim brojem grla necete dobiti potreban kvalitet i jos nije mi jasno ako vec imate plemenite rase sa izrazenim karakteristikama i na plodnost i na priras sta ce te da dobijete uvodjenjem romanova.
Е сад Славис, још да појасниш које то племените расе имају изражене карактеристике на плодност? Којој то раси романовски ован неће подићи плодност? Математика је јасна, пустиш романова = подигнеш изразито плодност и полицикличност, пустиш аваси овна = подигнеш драстично млечност... Не разумем неке одгајиваче који куде романовску расу а нису је пробали. Шарбанац по мом мишљењу има право да човек куди виртаћа јер га је држао. И притом човек има шездесетак оваца одраслих, бар је такво неко стање било кад сам био код њега. Хоћу да кажем није неки хоби овчар...
 
ja nisam video stado od kolege sarbanca ni uzivo ni na slikama ( daleko smo ali ako bih nekada prolazio tim delom srbilje sigurno bih svratio ) i sa foruma se jasno vidi njegov stav da je sarole rasa koju on smatra za rasom koja je najbolja na nasem prostoru. ta rasa ima evidentno odlican prirast jer je prvenstveno na to i selekcionirana, takodje ima i dobar procenat bliznjenja i tu je ona kao rasa po meni zaokruzena. da se moze vidno bolje od toga sigurno bi francuzi ili neki drugi to uradili.ako neko to negde mozda i radi onda se to radi po nekim pravilima ili ti naucnim metodama , a da bi iole to moglo da se pocne mora se krenuti sa 1500 grla i sa jako puno krvnih linija. za to jos trebaju i godine i godine rada.e sad sta ste vi zamislili otprilike je to ovako , da ovca bude policiklicna , da jagnji minimum 3 jagnjeta da prirast bude min 400gr/dnevno i da masa ovaca bude oko 70-80kg ono sto ce te dobit u prvoj generaciji f1 ce biti jedino policiklicnost , manju masu verovatno od 50-60kg procenat bliznjenja ne veci od 100% a prirast od tih grla daj boze od 300 gr/dnevno. e sad imamo f2 generaciju, ako je tatko sarole prirast bolju ali manju od 400 gr/dnevno , manji procenat policiklicnosti i procenat bliznjenja ne veci od 100%, da li je to bolje od sarolea u cistoj rasi.ako je tatko romanov policiklicnos ce biti dobra precenat, bliznjenja nesto iznad 100 % ali prirast ispod 300 gr/dnevno.da li je i to bolje od sarolea u cistoj rasi. za sve ovo moraju da se hrane ovce i jagnjad koja se ostavljaju za dalji priplod, vrhunski dakle mnogo bolje nego sto je nasa realnost.generacija f3 vodi u dva pravca u pretapanje jedne od ovih rasa , sto je za ponovno prelazenje u sarore besmisleno, dakle mora tatko da ponovo bude romanovac sto ce dalje da smanji prirast. broj jedinki koji je na raspolaganju je smesno mali pa ce za odabir biti vrlo los izbor pa samim tim ciljno i kontrolisano gadjanje ovih osobina nemoguce sprovoditi. takodje u nekoj od faza moraju se melezi medjusobno pariti sto znaci da se moraju imati bar dve razlicite krvne linije da bi se geni ustalili.dakle da zakljucim ovom kombinacijom nece se dobiti ovca koja ima bolje karakteristike od srole ovce u cistoj rasi i zato mi nije jasno sarbancovo igranje nauke, izuzev ako njegovo stado nema dobru plodnost ali to moze resiti uspesnije sa osvezavanjm krvi i boljom ishranom.po meni melezenje ima smisla ako na pramenku primenite ovo sto ste zamislili, e tu ce doci do poboljsanja po svim osnovama
 
Valjda Velimir zna kolika je plodnost meleza f1 i f2 rom. Ko je rekao da prirast meleza šarolea ispod 300gr. Na prvom mestu je kvalitet hrane u tovu. Ako se hrani kako treba prirast meleza nije ništa manji nego u čistoj rasi. Slavis ja sam 10km od ibarske pa kad prolaziš svrati. PS. Pogledaj molim te od početka temu o rom. Melezi i sa 25% krvi rom zadržavaju plodnost 2 i preko. Dve rom jedu kao jedna (ona). To je na ovom forumu potvrdilo bar 10 ljudi. Svrstan sam u kategoriju ne obrazovanih ali ja što neznam pitam stručnjake pa se naučim ili što bi se moderno reklo edukujem se.
 
Valjda Velimir zna kolika je plodnost meleza f1 i f2 rom. Ko je rekao da prirast meleza šarolea ispod 300gr. Na prvom mestu je kvalitet hrane u tovu. Ako se hrani kako treba prirast meleza nije ništa manji nego u čistoj rasi. Slavis ja sam 10km od ibarske pa kad prolaziš svrati. PS. Pogledaj molim te od početka temu o rom. Melezi i sa 25% krvi rom zadržavaju plodnost 2 i preko. Dve rom jedu kao jedna (ona). To je na ovom forumu potvrdilo bar 10 ljudi. Svrstan sam u kategoriju ne obrazovanih ali ja što neznam pitam stručnjake pa se naučim ili što bi se moderno reklo edukujem se.

Dve romanovske jedu kao jedna Šarole?
 
1 texel kao 2 romanovske to potpisujem(texel non stop jedu i prezivaju ako imaju sta)
takodje i krupna sjenicka kao otprilike 1,80 romanovskih
 
Па, логично је ваљда да овца од 50кг поједе дупло мање него овца од 100кг.
Ја Славис нисам говорио о претапању, о ф2 и ф3 генерацији мелеза него сам првенствено мислио о ф1 генерацији мелеза. И одговорно тврдим да укрштање са романов расом побољшава плодност, код мене су ћерке на првом јагњењу имале за бар 30 посто већу плодност од мајки у најбољем делу репродуктивног живота при истим условима исхране, значи исте године. Шаролеу колко знам фали полицикличност јер не би сунђерисали овце на највећој фарми ове расе код Уба да су полицикличне. Што се тиче плодности, не знам која је код шаролеа али је сигурно мања од романовске и то прилично. Што се тиче прираста, код шаролеа је наравно већи и то прилично.
Е сад, треба видети одређене навике потрошача. Да ли треба у Србији раса оваца која има већи прираст од 300гр. Јер то тражи на првом месту већи формат овце а са тим следи већа потрошња хране мајке. У Србији се продају јагњад до 30кг, евентуално до 35 кг. 30кг постижемо код јагњета са прирастом од 300гр са непуних 3месеца старости. Да се овце музу, у реду нек постигне и са два месеца 30кг, продаш јагње и наставиш да музеш овцу и имаш неке вајде од овце од 100кг. А ако овцу не музеш онда ти она представља само велики трошак јер ако она има 100кг не исплати се продавати јагње без бар 40кг, најбоље једно 45- 50кг. А ко ће да купи у Србији такво јагње? У Немачкој се продају већа јагњад и зато виртаћ тамо може да има неку прођу, код нас у Србији воле неки да имају виртаћа као што неки воле да имају ауто велике кубикаже, због престижа ваљда, ован од 150кг, ихх...а ауто брз много троши, и још скупа регистрација... и тако, мележењем мало смањимо прираст и повећамо плодност и годишње произведемо више меса у мањим паковањима а мања паковања имају већу цену... и зато се раде мележења... и мелезе се такве супериорне расе са ВЕЛИКОМ плодношћу и великим прирастом. Још би волео да знам која је плодност шаролеа, да је Шарбанац био задовољан плодношћу шаролеа мелезио би ваљда са њим све а не би комбиновао са романовском. поздрав!
 
ja u mojim postovima nikoga ne etiketiram tako da kolega sarbanac ono ne stoji.svoj post sam zavrsio konstatacijom da melezenje ima smisla ako ga radis na pramenici, jer je to rasa kojoj ako podignes telesnu masu u prvoj fazi (sarole ) pa na meleze pustis romanova, onda mozes imati generaciju po svim osnovama bolju od pramenke. pa paris f1 iz ove kominacije medju sobom da ucvistis gene i onda mozes imati solidnu ovcu koja ce se blizniti. ako na njih pustas ovnove tovnih rasa onda ces imati jagnjad od njih sa dobrim prirastom. da se nebi mucio eksperimentisao i cekao godinama da to napravis kupis jagnjad ciste virtemberg rase jedne krvne linije jednog ovnica druge krvne linije i jednog ovnica neke druge tovne rase i sve to imas za dve godine i siguran si u genetiku , a da bi ona bila iskoriscena tvoje je da brines samo o pravilnoj ishrani, ili nabavis romanove ovcice sa ovinicem iste rase pa kad ih prosiris na njih pustas ovna neke tovne rase da bi proizvodio klanicnu robu.pozdrav
 
Prvo nemam gde da kupim 60 rom ovčica. A i kad bi ih imao držao bi ih u čistoj rasi jer je isplativije. Melezi pramenke i rom parene šaroleom daju odličnu jagnjad sa dobrim prirastom i kvalitetom. E sad ona ovca što jede kao krava a meso kao koza ne uklapa se nikako. Velimir je to lepo objasnio a Miladinović potvrđuje ( obrazovani ljudi).
 
Nazad
Vrh