Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

ljudi zamene su to male kilaze pustati na parenje,ja gledam malo drugacije i nikada nebih pustio ovna na takvu kilazu jer mi deluje malo,sa 50-60 bih ja slozio u f1 a sve mi zvuci malesno ispod toga...................
 
ja bih imao jedno pitanje za one koji malo bolje poznaju romanovsku ovcu ili je gaje, ako jagnje sa 5-6 meseci ima oko 30kg a u tom uzrastu su i polno zreli, znaci li to da je miris mesa kod muskij jedinki izrazeniji i da li se onda jagnjad, siljezad moraju razdvajati kada se gaje to te tezine? U slucaju da neko prodaje jagnjad sa 25kg ili tako nesto onda je to u redu ako trziste to trazi ali ako trziste trazi 35-40kg to su onda skoro dviske i takvo meso nema vise veze sa jagnjetinom ili gresim?
 
e to je pravo pitanje,iskreno da ne bih filozofirao sto se muskih tice nemam licna iskustva
sto se tice zenskih jeo sam mesance zaklane sa nekih 30-40 kg i ne razlikuje se meso od jagnjadi istog uzrasta dr rasa
 
Greh bi bilo zaklati jagnje romanovske. Melezi poluromanove i šarolea su veoma kvalitetni i ukusni. Sa 100 dana su oko 30 kg prosek.
 
Bato87 greh je zaklati romanov jagnje zato sto ih mnogo malo ima,zasto zaklati jagnje od 25kg romanovsko,ako ga mozes prodati za 100e za priplod(naravno ako ispunjava uslove selekcije),a za 100e mozes da kupis jagnje od 40kg.
 
Nemoj provocirati..:ppozdrav:
Ne provociram i nikada nikoga na ovom forumu nisam provocirao, postavi osam jednostavno pitanje i nisam ni na cijoj strani, citavu diskusiju sam pratio i bio neutralan, cesto puta su mi smetali neki postovi ali se nisam javljao bas iz razloga da ne bih provocirao, sve kolege sa foruma postujem jer sve sto sticemo u ovcarstvu sticemo postenim radom, bilo da smo iz Vojvodine ili Sumadije, manje vise sam obisao dobar deo Srbije i svaki kraj ima svoje cari.
pitanje koje sam postavio uopste nije za provokaciju, samo zelim cuti misljenje :ppozdrav:
 
Nije greh nego šteta. Zakolju ljudi i pauna da bi probali kakvo je meso. Rom nema smisla klati jer nije ni namenjen zato. Meleženjem sa tovnim rasama gde se koristi plodnost romanove i prirast tovnih rasa.
 
pitanje za Miladinovica@ istog uzrasta znaci iste starosti ili iste kilaze?
Nekada je neko pokrenuo temu udruzivanja ali je brzo utihnula. Da li je neko od vas razmisljao da u nekoj zajednici moze da se radi plansko ukrstanje tipa W ili sjenickom ovce sa ROM ovnom =F1 a da neka druga farma proizvodi od takvih zeni F1 sa IDF, Sarole... jagnjad za klanje? Tako bi svako oradio kvalitetno svoj deo posla a trziste bi bilo zadovoljno ujednacenom robom
Ne znam da li razmisljam pogresno ili bi ipak nesto slicno moglo da zazivi?
 
u tim kilazama a raznih starosti,vec smo pricali da ti melezi musicavo napreduju,rajko je to lepo opisao...
to trenutno ne moze da zazivi nema realne perspektive tj zarade u tome...
trenutno samo na sjenici je preko 5000 jagnjadi za koju nemam kupca
ljudi daju samo da ih se otarase jagnjad po 2 eur /kg a na pare da cekaju i po god dana....
sneg je blizu dole a kupaca nema(zakljucana cg i bih granica)
 
jb.crno zlo negdje fali negdje viska.Kod mene turizam bi i magarad pojeo a ne janjce.
 
nebih da kvarim raspolozenje niti da utice nesto od ovoga na nekog,ja pokusavam da spojim neku suradnju stranih klanica sa nasim klanicama ili da kupuju jagance ali na sve to se dobija odgovor da su samo zaintereovani za mesnate rase u cistoj rasi i pojedine meleze ali ne ove rase sto se spominju ovde,
 
i ja bih voleo ali videcemo jer ima tu ugovaranja i dogovaranja a mi u pocetnom stavu,ja imam volju i zalju a dali ce oni pristati videcemo,pozdrav svima
 
Nazad
Vrh