Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

za siku moje su na jaslama nisu nikad izasle ni u dvoriste. a onaj gore navedeni naravno da nije drzao one nesretnice romanove sa ostalima bile su posebno i dobijale pticijeg mleka i opet mauna od njih
 
e to je prava stvar vojvodjanine nema te tvoje ovce odnosno jagnjad vjerovatnoi nisu pojela ni grama koncentrata a prodo si ga dobro i odma si i zaradio

Kao što sam i ranije pisao u ovoj temi, naše ovce su na paši od 01.04-do prvog snega.Kada počnemo da hranimo ovce dobijaju:repin rezanac,sojinu slamu, kukuruzovinu i otpad iz doradnih centara (lom zrno pšenice i soje). Jagnjad imaju svoj odeljak gde im je na raspolaganju detelina i mešavina pšenice i kukuruza.
Pošteno da kažem ja NE ZNAM kako izgleda koncentrat za ishranu jagnjadi i ovaca.
 
iskreno meni je jako lijep zbog svojih nekih fizicki osobina mada je masa i prirast stvar koja mu nedostaje[/QUOTE je napisao(la):
neradi se ni o lepoti ni o prirastu već o ovci koja ima najveću plodnost od svih ovaca. Meleženjem se dobija povećana plodnost ženskog potomstva F1. Ta grla se pare terminalnim rasama teksel šarole il de frans. Još pre 15god kad nije bilo neta pročitao sam da je najisplativija kombinacija za proizvodnju kvalitetne jagnjetine naizmenično ukrštanje romanov+ il de frans.
 
moje romanove ,njih 6 je u stadu sa 40 sjenickih i na pasi su kad god je kopno cele godine(seno im se dodaje zimi),zito dobijaju zimi po 200 gr po glavi,leti svaki treci dan toliko sa solju
svako moze da dodje da se uveri da li su kao mahune ili su kao sljive pune kao i sjenicke (inace vrlo zilava rasa sto je i logicno za meleza na pramenka osnovi)
taj sto im je davao pticije mleko mora da je bilo kancerogeno cim su bile takve daj nemoj da me zasmejavas @rus
 
Nema tu puno mudrovanja opet kazem sve ide na usta.Vlastito iskustvo,sad se covijek treba naci i znati sta zeli i zato ih drzi i kakvo je covijeku imovinsko stanje jel skrt i siromak 2 puta placaju.
 
moje romanove ,njih 6 je u stadu sa 40 sjenickih i na pasi su kad god je kopno cele godine(seno im se dodaje zimi),zito dobijaju zimi po 200 gr po glavi,leti svaki treci dan toliko sa solju
svako moze da dodje da se uveri da li su kao mahune ili su kao sljive pune kao i sjenicke (inace vrlo zilava rasa sto je i logicno za meleza na pramenka osnovi)
taj sto im je davao pticije mleko mora da je bilo kancerogeno cim su bile takve daj nemoj da me zasmejavas @rus
nisu one bile mrsave nego nisu imale te "prinose" o kojima pricate
 
Dal sam ja glup ili neko ovde nezna u kantar. 80 ovaca i 104 jagnjeta naprave trošak 1500 evra u štalskom držanju. Ova tvrdnja nema veze sa stvarnošću. Ajde molim te kaži kako ti radiš pa da i mi radimo tako. Ako je ovo dokazivo vi bi kolega Rus dobili nobelovu nagradu za agromenađment.
 
evo ukratko kosta me samo baliranje 2 jutra deteline 800 bala kukuruzovine 800 bala soje sve ostalo za dzabe kojekakvi lomovi i otpadi iz mlinova, iz cardaka sto ostane na dnu kukuruza kod mene i jos neki ljudi koji mi daju da nebi bacili cak sam uracunao i gorivo da to sve dovezem i bagercic da jednom godisnje ocisti ovcarnik 100e.pa racunaj.ocemo li sporo racunate da cujem?
 
Poslednja izmena:
Svaka čast kolega. Pa samo preventivna zaštita tolikog stada košta pola tih para. Sutra dajem oglas prodajem ovce i otvaram muzičku školu odsek za violinu. Kad neznam da hranim ovce. Voleo bi da se Dejan oglasi povodom ovih tvrdnji o troškovima ishrane. Ipak vam osnovne operacije iz matematike nisu jača strana. Ovde prekidam svaku raspravu jer nema svrhe dokazivati da su 2+2=4 kad to zaju i deca u prvom razredu. Smatram da podaci koji se iznose treba da budu objektivni i u skladu sa zdravim razumom.
 
Poslednja izmena:
Nemojte iznositi neistine i obmanjivati citatelje ovog foruma da se sa 1.500 e godisnje moze ishraniti i odgajati 80 ovaca i 100 jaganjaca u stalskim uslovima pa ma koje rase one bile. Jedino ako zive od vode i vazduha ili sve troskove neko drugi placa i radi.
 
Evo moje matematike:
-sojina slama 1800 bala x 30 din.....54 000
-kukuruzovina 600 bala x 35 din......21 000
-rezanac 10 petotonki x 1500 din....15 000
-otpad seme 10 tona....................30 000

Sve ukupno 120 000 dinara (1200 evra).Neka odhranim i prodam 150 jaganjaca od 32 kg po 220 dinara to je 10 560 evra.
Ostane 9 360 evra.Neka ode ovih 360 u lekove opet nije loše..:ppozdrav:

Zaboravio sam ono što jagnjad pojede(detelina, kukuruz i žito), neka je i to 500 evra ,a nije..... opet je dobro.
 
da dodam ja imam presu tako da je ovo od vojvodjanina jos skuplje:haha:

---------- Poruka napisana u 20:35 ---------- Prethodna poruka je at 20:33 ----------

Nemojte iznositi neistine i obmanjivati citatelje ovog foruma da se sa 1.500 e godisnje moze ishraniti i odgajati 80 ovaca i 100 jaganjaca u stalskim uslovima pa ma koje rase one bile. Jedino ako zive od vode i vazduha ili sve troskove neko drugi placa i radi.
moze ali nemoze svako i svagde moras imati ljude i mlinove. na jugu sigurno nemoze kada tamo navrse sve ukupno koliko kod nas ima loma u jednom dobrom mlinu.ajmo imali jos ko da je izracunao.
 
Vojvodjanin, zaboravio si jos mnoge stvari . . . Godina ima 365 dana i ovce moraju da jedu svaki dan, pa po tvojoj kalkulaciji, koliko ovca pojede hrane dnevno-ko mis
Rus, za presu je potreban traktor i gorivo, ali ocigledno ti to ne placas vec neko drugi
No comment
 
Ma samo u ovcu i treba trpati kojekakvi otpad,ispade da je to je masina za reciklazu poljoprivrednog odpada...samo tako nastavite i zgrcite lovu vilama i lopatama..
 
Vojvodjanin, zaboravio si jos mnoge stvari . . . Godina ima 365 dana i ovce moraju da jedu svaki dan, pa po tvojoj kalkulaciji, koliko ovca pojede hrane dnevno-ko mis
Rus, za presu je potreban traktor i gorivo, ali ocigledno ti to ne placas vec neko drugi

No comment

Ajd da napišem i treći put.

Ovce su na paši od 01.04. do prvog snega.Prošle godine je prvi sneg pao 11.12.....znači hranio sam ovce nekih 110 dana.
 
Ma samo u ovcu i treba trpati kojekakvi otpad,ispade da je to je masina za reciklazu poljoprivrednog odpada...samo tako nastavite i zgrcite lovu vilama i lopatama..
zive su i jagnje se i jedu otpad ali neidu na izlozbe i sretne su sve skakucu.ali nema ih 5-6kom da mogu jesti granulice.ali zato donose lovu i ima ih sve vise i vise.
 
Rus ako tako nastavis da hranis,mozda ce i da polete,a onda moras uloziti u ogradu da ne odu kod komsije,zato ti to malo bolje hrani!
 
150 jaganjaca pojedu žita i deteline za 500 evra i imaju po 32kg alal vera majstore. Kod nas južno 150 pilića pojede 500 evra i imaju po 3kg. U Vojvodini je verovatno drugačija klima. Kažite mi molim vas sa kog bunara pijete vodu? Da dođem da natočim jednu flašu pa da se opametim. Svaka šala ima smisla dok ne pređe u bezobrazluk i nedolično ponašanje. Kolega Dejane izvinjavam se za sve sporove oko ovčarstva koje smo imali. Vojvođanin i Rus su pravi majstori manipulacije činjenicama da se ne izrazim pravom reci.
 
Nazad
Vrh