Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

rus 82;385309:nema gore ovce od romanova i svinje od pietrena[/QUOTE je napisao(la):
taj što ti je to reko trebalo je da kaže i zašto je to tako. Toplo preporučujem da ako neko nije pročitao pripovetku "Belom se svetu ne može ugoditi" da je pročita. Sto ljudi sto ćudi! Kombinacije u meleženju su neiscrpne. Genetika je nauka i to malo žešća. Mnogo faktora utiče na izbor rase. Uslove i mogućnosti držanja i ishrane treba usaglasiti sa isplativošću i da se to što radiš može prodati. Jedno je šta ja volim a drugo šta traži tržište i dali je to isplativo. Ja neznam engleski al mi po nešto prevedu ovi što znaju. Potražite malo po stranim sajtovima o meleženju romanovske i šarolea.
 
svako nekom i u nesto veruje ja verujem coveku ima veliko iskustvo.ni ja neznam eng ali imam opciju prevedi,a to sto pise kaze se "pise i na tarabi pi..a pa bosanac slomio k...c".i ovde na forumu sam negde procitao da neki clan ima prosek jagnjenja 2.85 dali vi to verujete ja ne.mozda ako ima 2 ovce i drzi u prednjoj sobi.
 
Prelistajte temu malo unazad. Pogledajte Miladinovićev post pod br 355 i dajte komentar. To šta je bosanac slomio nije odgovor za iznetu tvrdnju o romanovskoj.
 
Taj tvoj veterinar je ipak skromnog iskustva ali sigurno i znanja .Tačno je da ne valja pietren ali ne valja zato što ga mi pogrešno koristimo (ostavljamo ćerke za dalju reprodukciju),Isto tako se razočaramo kad od rom.ovna očekujemo da pravi 2-ojke i 3-ojke,umjesto da to očekujemo od njegovih ćerki.itd...
 
Molim članove da svojim postovima doprinose stručnosti i ozbiljnosti tema (a nikako suprotno), da biraju reči i sa uvažavanjem se obraćaju sagovornicima. Hvala.
 
prosek stada od 2.85 zivih jaganjaca nema ni u rusiji.a taj "nestrucni"je uvozio ovce kada niste znali ni da postoje takve rase i za vreme rata i sankcija90tih.a o svinjama necu jel nije tema ali koje je jeo prasetinu pietrena sve mu je jasno o cemu pricam.pozdrav a vi se samo zaludjivajte da cete imati prosek od 4 jagnjeta po jagnjenju i kupujte najskuplje ovnove ti daju sve 4 orke
 
Ja sam samo želeo da čujem argumente. Nikša u Moštanici je imao u dva jagnjenja od pet romanovskih ovaca 25 jaganjaca. To zna barem još pet ljudi sa ovog foruma. Ako to nije merodavno neznam šta jeste.
 
Ljudi ovde niko ne prica o kvalitetima neke rase nego o produktima melezenja istih nemojte se hvatati za svaku rec i udaljavati od teme bezveze. Valjda je pametno da iznesemo i svoja dobra ali da nekrijemo losa iskustva kako neki pocetnik nebi pravio iste greske kao mi pojedini a svi ih verovatno imamo samo je pitanje koliko ko zeli da ih iznese ili sakrije.
 
bravo Rajko o tome ja pricam ja iznosim svoje misljenje kao i ti svoje i onaj treci svoje.Entuzijasta ja znam sabirati i nepitam to nego koliko covek ima ukupno ovaca,jel nije isto ako imas 5 ili ako imas 50 pa iz tih pedeset izvuces prosek od 5 najboljih pa navedes za primer a ostale precutic.evo primera ja imam 50 krmaca i prosek prasica mi je 8.5 ali imam 7krmaca koje su zadnje prasenje oprasile i odhranile i prodao od svake po 14kom kakav bi ja farmer bio kada bi okolo pricao da je prosek moje farme 14kom a ne 8.5 koliko i jeste zato sto je njih 5 pobacilo a 6 odhranile po 6 i tako dalje. po meni i ostalim realnim farmerima prosek je prosek cele farme a ne pojedinih grla, ja bih voleo da mi je prosek 14 ali nazalost nije.a navoditi nekog ko ima svega pet ovaca za primer rase je nedovoljno ako se vec navodi za tako malo onda treba navesti makar zadnja tri jagnjenja.znam da svi to znate ali necete priznati ovde zbog velike ljubavi na forumu ili zbog mogucnosti prodaje pa da sto bolje nekog zaje..te.a za Petrovo daj slicice tvojih romanovi u temi romanove i napisi ispod slicica koji je tvoj prosek ali celog stada.
 
Niksine proseke znam i potvrdjujem to sto kaze sarbanac
Ako se ukljuci slavisa ili medolina lepo ce navesti prosek po ovci u velikim stadima u jednom jagnjenju a i na godisnjem nivou(jagnje se 2 puta godisnje ako im se to dozvoli tj ako je ovan sa njima)
ja imam 6 mladih grla koja su sa god dana starosti davala po 2 jagnjeta,zimus su opet dale po 2 ali su i letos dale po 2 i opet se parile na vreme
kad se lepo gledaju godisnji prosek od 3 jagnjeta po ovci je sasvim lako dostizan (daje 3 lagano kad se jagnji jednom godisnje ili 2 zimi i jedno u leto)
neki prosek u svetu kojim se barata je 3,2 jagnjeta othranjena po ovci godisnje
iza ovih reci stojim tvrdo a i svi oni koji odgajaju ovu rasu a znam ih dosta
 
opet vi o Niksi ja nekazem da on nije imao od 5 ovaca 25 jaganjaca ali sta je sa ostalim ovcama.kada bi to sve tako bilo nebi postojale druge rase ovaca a ti ljudi sto ih imaju bi bili najbogatiji na svetu nebi ljudi vadili naftu iz zemlje nego bi svi na svetu drzali romanove kupis 100 kom i za 5 god imas 1000 i da te bog vidi opet za 5 god 10000kom.o cemu vi ljudi pricate
 
Nek mi potvrde dva čoveka da su od bilo koje druge rase imali taj broj jagnjadi prodaću sve ovce i otvoriti muzičku školu.
 
Uključujem se djelomično jer zašto pojašnjavati stalno šta je prosjek po jednom grlu a šta cijele farme ili šta znači broj ojanjenih a šta othranjenih!
Što se tiče gosp. Nikše 5x5 to je za svaku pohvalu jer mislim da su prvenstveno kod njega uzgojni uvjeti odlični što i je ključ ovakvog prinosa!
A što se Tiče Miladinovića i slišnih koji nemaju neka velika stada bitno je da posvećuju puno truda,vremena,ljubavi pa i novca što treba pohvaliti jer svi smo mi isti a to je prvenstveno da volimo posao koji radimo.:kisa:
 
Niksa ima samo tih 5 ovaca...birane od 13 komada koje su uzete na H Pijesku(inace ja i Velimir imamo 4 njihove cerke)
lepo ih hrani ali je covek totalni pocetnik i sve ostalo radi prosecno i ispod toga...
 
Nazad
Vrh