Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Medolina miladinovic se pozvao na vas da cete reci prosek jagnjenja svoga stada da li bi mogli i da ga cujemo ili nije bas za javnost.da nepricamo vise o ovima sto imaju jednu i po ovcu u prednjoj sobi i ruca sa njima za trpezarijskim stolom pa moze i da ima trojke svaki put.
 
@rus druze bas ti se ne svidja romanova,jesi li je imao kada?
ona se drzi u malim stadima i tada daje najbolje rezultate ,u vreme jagnjenja jako je tesko pratiti veliko stado posebno u zimskim uslovima ako je stala mala hladnija ako je tesno i sl
 
tako tako pojavljuje se i istina doduse na mala vrata. ajmo dalje da cujemo jos istine
 
ajmo redom
od tebe jos ne cusmo istinu da li je gajis @Rus82?
to za mala stada nije eureka vec poznata cinjenica,vidim da drzis svinje,da li je isto kad pri prasenju kad oprasi 5 ili 15 prasadi?
stvar je ista i poredjenje je na mestu
svi koji imaju preko 150 grla znaju koliko posla ima u vreme jagnjenja i kod normalnih rasa(koje jagnje oko 1,6 jagnjadi u proseku) pa nek procene koliko posla ima kad je prosek po 2,9 ili 3 po grlu,dosta trojki i cetvorki a takve su majke da ce prihvatit tudje jagnje ako je guzva bez razmisljanja,sve to treba odvojiti i sl
 
da je gajim nebi tako pisao o njoj nego bi sam sebe zaludeo da je super.hteo sam da je nabavim pa sam pitao za savet onog gore navedenog sa iskustvom i covek mi rece ako hoces da drzis pet ovaca i da im titras cele godine ti kupi.
 
moje preporuka kupi nekoliko dobri pramenki gledaj da je sto duza i da ima sto duzi rep i jednog terminalnog ovna texel w sarole jer oni nisu zahtjevni
 
ma necu ja da kupim nista ja imam 80 ovaca koje skoro ni nevidim dam im ujutru i uvece da jedu i piju vode i idem dalje raditi.hteo sam da ubacim romanova cuo ovakve price kao ovde pa ajde da probam, sreca imao sam koga pitati pa mi sve ubrzo postalo jasno i u ovu pricu sam se ukljucio zato sto nisam mogao vise citati ove prazne price samo kako nebi nekog naivnog zaj....i da mu prodaju jagnje od 35kg za 500e.
 
Prijatelju,ti verujes jednom coveku a nas ovde ima desetak.Ako nam neverujes,uzmi pa se uveri ali batali da kudis rasu koju ni nemas.To je isto kao kada bi ja pricao da su tvoje svinje masne i nikakve a niti sam ih video niti znam kakve su!!!
 
Ja sam imao najbolje stado dok je bilo 75 ovaca,dijed ziv,roditelji slali sakom i kapom iz vana,nije falilo para dijed je to hranio(sopao) samo sto nisu sa usima jele sta se kaze,trpali smo u njih vise nego sto sam mogao dobiti za janjce ili sam bili na pozitivnoj nuli.Lijekovi,veterinarski troskovi,hrana,vitamini,cijepljenje 5 puta na godinu,janjcima sibao vitamine sto na usta sto injekciono ma to je bilo stado da su se svi okretali za njim a za janjce su se mesari otimali.Kazu kad ga oderes ono se bijeli od loja itd.Sad imam 150 komada i ni upola nisu takvi janci nit ovce kao sto su onda bili ali dijed je umro,roditelji u penziji ja se ozenio,dijeca,dodatni troskovi i nema rezultata.Kolega Miladinovic je u pravu sta kaze da je Romanovka ovca malog stada ja bi jos dodao da je svaka vrsta ovaca cak i melezi ovce malog stada.Neznaci ako neko ima losije stado(na oko)da je losija ovca jest na oko.Danas sam bio sa jednim kolegom u BIH kaze da drzi krizance izmedju w i romanovke nesto f1 nesto f2 i kaze da je zadovoljniji nego sa cistom rasom zbog raznja.Pitam ga zasto pa imas veci postotak jagnjenja ovako kaze mi ma nije to literatura pusti ti price 3 jagnjeta jest dok imas 20-30 komada a kad je vise odmah manje jagnjadi a nikad docekati da narastu jer im treba 6-7mijeseci do 33kg.Sto bi kod nas rekli prodat cu ti kravu ali ti nemogu prodati jasle.
 
Prijatelju,ti verujes jednom coveku a nas ovde ima desetak.Ako nam neverujes,uzmi pa se uveri ali batali da kudis rasu koju ni nemas.To je isto kao kada bi ja pricao da su tvoje svinje masne i nikakve a niti sam ih video niti znam kakve su!!!
od tog coveka vidim ovce svaki par dana i imao je ovna romanova medju njima pre 20 god kada pola vas nije znalo ni da postoji e zato mu verujem i da dodam imao je i 10 ak ovaca romanov sve to u stadu od 200 kom ostalih ovaca jako su se lose pokazale i nisu se dugo zadrzale kupio ih jedan zaludjeni drzao godinu i po i on prodao sto dalje od sebe
 
Napisao sam vec mnogo puta,a vi ako vas mrzi da citate sve postove nemoj te da pricate bezveze.Svako drzi ovcu koja mu je najrentabilnija i u skladu sa uslovima koje poseduje.Romanov ovca nije za pasu 365 dana u godini ili drzanje u nekim nehumanim uslovima u kojima neke druge rase uspevaju da opstanu.Romanov ovca je ovca koja daje neke rezultate uz odredjenu negu.Ako je taj imao 200 ovaca i u njima 10 romanovki naravno da nije nista uspeo da uradi.Ista stvar kada bi ti medju dovace svinje pustio divljeg vepra!


p.s ili mozda jos bolje poredjenje,kao kada bi ti pietrena pustio u blato do zuba sa mangulicama!
 
Ko kaže da je jagnje 500 evra. Pozovi Velimira pa pitaj. Ovo nekažem samo zbog vas gos. Rus već zbog drugrh ljudi koji možda razmišljaju da nabave romanova zbog meleženja.
 
romanov ima i prednosti i mana kao i sve rase iskreno meni je jako lijep zbog svojih nekih fizicki osobina mada je masa i prirast stvar koja mu nedostaje
 
To Care, ovo je pošteno.Samo treba dobro hraniti i biće jagnjadi.

Brat i ja imamo 150 komada mešanki i kada "uhvatimo" 180 jagnjadi godišnje mi smo prezadovoljni.Jagnje staro 3 meseca 31-32 kg i putuje.
 
e to je prava stvar vojvodjanine nema te tvoje ovce odnosno jagnjad vjerovatnoi nisu pojela ni grama koncentrata a prodo si ga dobro i odma si i zaradio
 
sta drzis ubaci slike ako nije problem
ovca i treba da bude minimalne potrosnja a maksimalnog profita
da odgovorim i vama .ja se nebusam postojecim rezultatima jagnjenja moji rezultati su 1.3 po ovci sto bi rekli 80*1,3=104*80e=8320e troskovi 1500e. 8320-1500=6820e meni dobro s obzirom koliko imam obaveza oko njih
 
Petrovo
imam ih stalno nista nisam ubacivao samo sam isao sa rotaciskim krizanjem tako da sad ih ima svakavih i dosta lici na Safolka.Sad se stvorila nekakva"rasa"koja je cisto solidna sa nikakvim ulaganjem,debelo sam razmisljao i jos nisam nacisto dal ici na veci broj ili smanjiti jer sa 150 si nit tamo nit vamo.Veceras sam zvao covijeka jel ima mozda Sarole i kaze imam 10 ovaca i ovna ali nemam ni jednog jagnjeta jer nemogu ih u cistoj rasi odrzati vise jer nije mi to jedini posao,ako si zainteresovan u drugom mijesecu se jagnje izabracu ti jagnje nikakav problem.Ako hoces slike metnem na forum nikakav problem ali imas sve na forumu osim mladih 30-40 koji su ostavljene a stare izbacene.
 
Nazad
Vrh