Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Rasni sastav kod nas ne dozvoljava neke kombinacije. Što bi neko melezio uvozne rase i prodavao jagnjad za klanje kad su daleko skuplji u čistoj rasi. Ovde je reč kako meleženjem naših ovaca (pramenki i njihovih meleza) dobiti dobro jagnje za klanje. Mi radimo sa šarole ovnom već 5god. Da bi poboljšali plodnost ubacili smo i rom ovna pre dve godine. Prvi melezi rom+ pramenka uparene su šarole ovnom. Plodnost prvojagnjenica je bila 1,5 što je pomak u odnosu prvojagnjenih pramenki. Jagnjad su dobro napredovala i nije bilo problema na jagnjenju. Dalje je plan nastaviti sa naizmeničnim ukrstanjem šarolea i romanovski. Najbolja ženska grla dobijena od šarolea pariti sa rom ovnom i potomstvo ostavljati za remont stada. Veći deo stada pariti šarole ovnom i prodavati jagnjad za klanje. Ovo dokle smo stigli je opravdalo očelivanja.
 
Ako bih ja kao neko ko nema iskustva u ukrstanju ovaca smeo da se umesam u ovu diskusiju, rekao bih da je kod melezenja ovaca slicna situacija kao i u svinjarstvu. Majka treba da ima dovoljno mleka, da je plodna, da ima dobre majcinske osobine i da moze konzumirati dosta hrane za proizvodnju mleka a da terminalni ovan treba da donese samo mesnatost. Ta kombinacija se uvek tako radi, uvek se krece sa iste osnove. Pretpostavljam da malo ljudi to mmoze da sprovede u svojim stadima zbog malog broja zivotinja i komplikovane proizvodnje. U slucaju da se ne radi tako zavrsni proizvod je jako raslojen, nema vise ujednacenog zavrsnog proizvoda (jagnjeta za klanje) Nemci kazu da cak neke ovnovske linije iste rase daju razlicite rezultate u ustim uslovima uzgoja a da ne govorim o razlocitim melezi. U jednom heterogenom stadu ce u istim uslovima biti predebelih ovaca, dobrih i mrsavih u zavisnosti od toga kakava je plodnost, proizvodnja mleka... Slozicete se da je ishrana osnova svega a ako ishrana nije adekvatna nema ni rezultata o kojima sve vreme pricamo. U jednom heterogenom stadu bi se svakoj grupi meleza trebao odredjeni rezim ishrane sprovoditi. Kolege koje rade melezenje, mogu mogda izneti svoja misljenja u vezi mojih pretpostavki oko isharen i kondicije ovaca koje imaju u stadu. Pozdrav
 
Ja sam imao ogromnu ovcu bergamo-w i odlicno se pokazala na izmenicno je islo jedno jagnejnje 2 jagnjeta naredno 3,no naravno to je samo jedna ovca mozda je bila slucajnos.Na kraju kada sam je zaklao imala je 115kg
 
bergamo odlican je za velicinu ali plodnosta bi mozda mogla biti bolja
znate li ili imate slike i iskustva o melezima safolka i sarolea :ppozdrav:
 
ja sam melezio bergamo-sarole i mogu pohvaliti tu kombinaciju,sto se plodnosti tice je ok,od 5 ovce 10 jagnjeta na zadnjem jagnjenju,mislim da bergamo-w nema efekta jer su ovce obe rase krupne i slicno gradjene
 
2isgpbl.jpg
evo kobinacije neka domaca norveska rasa i sarole,ovo su te f1 kombinacije gde je plodnost 2,5 u proseku,doduse jaganci su zaljuceni pre par nedelja kada su ovce doterane sa planine skoro,ovde se pustaju ovce da se pare u novembra i jagnje se u martu aprilu,krajem aprila se teraju u planinu i sakupljaju se krajem septembra i oktombra,ovce odhranjuju jagnjad na planini

---------- Poruka napisana u 14:25 ---------- Prethodna poruka je at 14:23 ----------

j6pq8n.jpg
ista kombinacija,slike su losije jer je slikano jutros sa telefonom

---------- Poruka napisana u 14:30 ---------- Prethodna poruka je at 14:25 ----------

2ngaan5.jpg
a ovo je kombinacija sa tekselom sa domacom njihovom ovcom,rezultati su ok,plodnost oko 2,3 i masa ovce isto kao i saroleom,razlika je da se dobijaju kraci jaganci od ove prve kombinacije a inace na isti princip se hrane,ovde se forsira meso i naravno su teksel,sarole i safolk koji su terminalci ovnovi,obavezno na f1 ide opet jedna od ovih rasa

---------- Poruka napisana u 14:34 ---------- Prethodna poruka je at 14:30 ----------

zaboravio sam da kazem da zbog duge i hladne zime se ovce tempiraju u sezonsko jagnjenje,zima traje od oktombra do aprila i teperatura se krece od -par stepeni do -50
 
Miljko izneo si dosta stvari koje se zaista desavaju kod odgajivaca koji meleze pa i kod mene naime zbog sarolike osnove na pocetku melezenja u mom slucaju sa rom ovnom dobio sam meleze koji je svaki prica za sebe neke su teske 50kg neke 35 neke 70 zatim ima ovaca koje daju redovno dvojke nekad trojke a ima ih koje su gore nego majke. Ove prve su zbog cestog jagnjenja i velikog broja jagnjadi uvek u malo losijoj kondiciji nego ove druge sto pokusavam da nadomestim boljom ishranom i kvalitetnijom hranom mada je mnogo tesko nekoliko grupa ovaca posao oko njih za mene ne toliko jer nemam puno pasnjaka ali za one kojima je ovca na pasi uglavnom hranjenje po grupama je neizvodljivo.
Ima jos jedna stvar kod nas koja je problem niko nema plan sta i kako da radi zato sto je cistokrvnih stada malo i ona uglavnom proizvode priplodni materijal sta hocu da kazem npr imate cistokrvne zenke IDF na njih recimo pustiti Rom zbog plodnosti i kao terminalca Sarolea raditi samo tako bez povratnih ukrstanja imati uvek maticno stado IDF i zenke meleza koje ce proizvoditi SAMO jagnjad za klanje tu bi se vec znalo sta se radi ai stado bi vec poprilicno bilo jednacito a ovako svak melezi sta ima i sta misli sam da treba pa kad ispadne jagnje on se razocara a 8 meseci proslo uzalud jos ako ga ostavi za ovcu pa ni ona ne zadovolji razocarenje jos vece.
Ovo malo pricam i iz licnog iskustva jer mi se smucilo da eksperimentisem od sad idem pretapanjem sa dve tovne rase i neka jagnje koliko hoce bar cu uzivati dok ih budem gledao kako rastu ko iz vode. Jos jedna stvar nemojte se zavaravati da mesanka Romanove moze biti na oskudnoj pasi cele godine i sa sakom zita odgajiti 3 jagnjeta po 30kg koji vas nece kostati nista ako tako neko razmislja bolje nek ne gubi vreme za dzaba a onaj ko kaze da to moze laze i vas i samog sebe uvek je bilo koliko para toliko muzike.
 
Rajko@ drago mi je da si izneo svoje iskustvo potpuno iskreno i ne selektivno. Ja sam nekada intenzivno razmisljao o tome da li mi sve radimo kako treba ili gde gresimo kad cujem neke price. Obicno se ispostavi da te price ne budu bas iskrene i da taj ko prica se obicno uzivi i pocne i sam da veruje da je to tako. Ipak smo mi odrasli ljudi i treba se biti iskren i realan u suprotnom onaj ko slusa se brzo uveri u tacnost price i stekne svoje misljenje o onome ko mu je to ispricao.
 
Izvini Rale, ali ja zaista ne vidim potrebu da sarole bude terminalac idf-u.Ako ikada budes u prilici da vidis pravog idf-a shvatices o cemu pisem.Imao sam priliku da vidim kombinaciju idf/sarole radjenu u njihovoj maticnoj zemlji i nisam bas bio impresioniran.
Da se razumemo, nemam nista protiv sarolea,smatram je dobrom rasom ali ni pocemu boljom od drugih njoj slicnih rasa.
Cinjenica je da je zadnjih godina ova rasa dozivela veliku ekspanziju, pre svega u Evropi ali najvise zahvaljujuci tome da je jedno vreme bila najjeftinija od tovnih rasa koja se mogla kupiti u Francuskoj.Ocigledno su ljudi iz njihove asocijacije povukli dobar potez i relativno niskom cenom ovu rasu ucinili dostupnu i ovcarima izvan granica Fr.Ako uzmemo Fr.kao reper videcemo da po svim proizvodnim karakteristikama kao i po zastupljenosti ove rase u ukupnoj populaciji ovaca nije ni po jednom parametru superiornija od drugih rasa.
@miljko, apsolutno si u pravu ,samo jos da dodam da je jako tesko i da treba puno znanja, vremena i rada uskladiti sve cak i u okviru jedne rase a kamo li u sarenilu rasa.
Svaka jedinka je primer za sebe i nije lako dovesti ih do nivoa uskladjenosti po pitanju fenotipskog izgleda, plodnosti, mesnatosti i sl.
 
Poslednja izmena:
Ja kad bih bio primoran da radim meleze,samo bih pristao da na W owcu pustim Sufolka ali pravog,tipa onog sto se vidi na youtubu kod korisnika xSALE,ne nekog treceligasa,i tu mislim da ne bilo omaske..
 
Ja nisam učio ni veterinu ni polj. školu. Ovde ima jako stručnih ljudi ali neće svi da iznesu svoja znanja. Opet da kažem najbolje su one ovce koje trenutno imaš jer su tvoje. Najviše ima pramenke preko 80%. Svi je kude svi je imaju. Svak bi nešto bolje. Najlakši put je meleženje. E sad treba izabrati rasu. Sve zavisi ko šta želi. Pramenka i romanovska su po gabaritima skoro iste. Znači neće ni potnmstvo biti manje. Ja sam pario i jedne i druge šarole ovnom kao i njihove meleze. Jagnjad su veoma kvalitetna i ujednačena. Desilo se par slučajeva da jagnjad koja se ojagnje u aprilu odu sa ovcama u pašu. Sisaju i 4meseca uz večernju dohranu kocentratom. Takva jagnjad su nekad i teža nego ovce koje ih doje. Postoji nekoliko načina meleženja. Jednokratno, naizmenično, rotacijsko i kombinacijsko. To su osnovni pojmovi koje treba znati. Mi uglavnom radimo jednokratno i nekad ne dobijemo ono što želimo. Ja ću nastaviti ovako kako radim. Moji kupci su zadovoljni i nemam hvala bogu problema sa prodajom. Tema je dosta široka ima tu još ..... Zemun je u pravu meleziti il Df i šarolea nema smisla. Obe rase su terminalne svaka sa svojim prednostima.
 
Vidim da nisam dobro protumacen:
@zemun
naveo sam samo primer te tri rase da bih time pokazao da su malobrojni oni koji imaju ujednacen kvalitet osnove za melezenje kao i ujednaceno stado koje bi davalo klanicnu robu smeo bih cak da se usudim da kazem da kod nas takvog ozbiljnog odgajivaca sa planskim melezenjem i proizvodnjom klanicne robe i nema ispravite me ako gresim. Sto se tice pravog IDF u zadnje vreme sam video nekolicinu koja je meni nazalost trenutno finansijski nedostupna.
@miljko
dzaba je uludo raditi i iznositi price koje sebi odgovaraju a dzepovi prazni jer od 10 grla dva priblizno zadovoljavaju kriterijume koje zelim a ja kazem da su sve super a onih 8 nemogu ocima da gledam jer ako svoj problem podelim sa drugima bez obzira bili pametniji ili ne uvek ce neko naci neki pametan predlog da pomogne.
radeci melezenje zadnje tri godine samo sam izgubio pocetno stado W koje je bilo solidno jer se nije stedelo pri kupovini ovnova izgubio sam i zivaca mnogo mozda i koji dinar to i neracunam a izgubio sam i glas medju kolegama kada su u pitanju prirasti i tezine jagnjadi koji je nekad bio medju najboljima a sad sam manji od makovog zrna a dobio sam ni sam neznam sta samo nisam ono sto sam zeleo sada mi ostaje mukotrpan povratak medju tovne rase i opet od pocetka nadam se poslednji put.
@dejan26
deki kupio sam proletos slucajno jedno musko jagnje tzv safolka i prodao ga posle tri meseca imao je dobar prirast 420g dnevno i to od tezine 36 do 65 kad je zadnji put meren ali je izgledao tako da je zadnji kraj svaka cigaja imala bolji od njega a uzet je od roditelja iz temerina tako da safolk u klasi kod nas jos nepostoji.
Kazete dobra je pramenka jeste ako je izvrsena selekcija na plodnost samo mi recite ko ce se usuditi da provede godine i godine da bi napravio takvo stado jer to je mukotrpan posao pitajte @miladinovica jos njegov deda je stim poceo a on jos nije dosao do onoga sto zeli zato manite te price o svemirskim ovcama koje nista nejedu a mnogo daju i o koje se svi otimaju i budite malo realniji i samokriticniji pozzz
 
Kazete dobra je pramenka jeste ako je izvrsena selekcija na plodnost samo mi recite ko ce se usuditi da provede godine i godine da bi napravio takvo stado jer to je mukotrpan posao pitajte @miladinovica jos njegov deda je stim poceo a on jos nije dosao do onoga sto zeli zato manite te price o svemirskim ovcama koje nista nejedu a mnogo daju i o koje se svi otimaju i budite malo realniji i samokriticniji pozzz
kolega potpuno ste u pravu
 
kod nas covek sa velikim iskustvom (inace vet)kaze:nema gore ovce od romanova i svinje od pietrena
 
Nazad
Vrh