Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

u mom kraju naci dobro jagnje w mnogo znaci jer se lakse uklapa u nacin drzanja
ali kada bi dosao sarole ljudi bi ko ludi trcali za njim samo sto bi davao manje rezultate i losijeg bi bio kvaliteta jer bi se tesko uklopio u ovaj nacin drzanja
 
dali bih davao manje rezultate i bio losijeg kvaliteta?nerazumem otkud zakljucka pre pokusaja?o tome sta i kako nemoze se zakljucivati dok se neproba,pa i ja nisam mislio nesto specijalno dok nisam probao pa evo sada imam stado sarole
 
ma sarole je super ali kod nas je vise pasni nacin gajenja zato sam misklio
a recimo svi govore kako w kako sarole neznam da li ste vidjali ali jagnjad sarolea i w su prva klasa barem sam tako cuo mesnata brzo napreduju
 
pa upravo ti kolega govorim da je vredno probati jer kodmene u sustini po zakljucima ljudi sarole nebih uspevao ali ja ga imam i mislim da dobijam ok rezultate,ja i miljko smo udaljeni 10 km jedno od drugog i iste su nam mogucnosti sto se hrane tice ali drzimo razlicite rase koje se pomeni ok prilagodile,zato mislim da je vredno probati
 
ih pa ja bi rado sarolea cak sta vise bih njega od drugi rasa sbog izrazenosti mesnatosti ali neam pa nema cak neznam nijedog odgajivaca u bih i rs da ima sarolea bez papira a o papirima i da ne govorim
 
To se može desiti bilo kom kao i slučaj jednog odgajivača u okolini Valjeva gde je grom pobio ovce. Pisali su o tome Velimir i Miladinović i drugi. Može akcija ponovo. Ko je voljan i u mogućnosti nek pomogne. Ako neko sa foruma može da stupi u kontakt sa unesrećenim čovekom nek objavi njegove podatke.
 
Večeras mi se ojagnjila šarole ovca. Ništa neobično ali je jagnje od romanovskog ovna. Mislim da je ovo unikatni melez. Težina na rođenju 7kg. Jagnje je muško. Više liči na šarolea stim što ima veću vunu i kraći rep. Crno po nogama i malo po glavi. Pratićemo kako napreduje na tri nedelje.
 
Hvala kolege. Ovo nisam planirao hteo sam da parim u čistoj rasi. Pod okriljem mraka stari švaler je savlado sve prepreke eliminiso konkurenta trideset kilograma težeg i završio poso. Očekujem još jedno jagnjenje od druge šarole ovce valjda nije prepario i nju a iako jeste nije problem.
 
Dal je neko uopste radio plansko i pravilno ukrstanje ili samo prica vecina onako na pamet sta su negde culi.ako nekoga zanima kao sto rece Miladinovic ima u Pozegi,WxR=f1 x sarole ili idf,kao i kombincija idf x R=f1 x sarole.Na farmi Agrotornika su takodje bili i melezi sjenicka x R=f1 x idf.u evropi se radi veoma puno ukrstanja u cilju dobijanja jagnjadi za klanje npr.Engleska.Nego jel zna neko da nabroji koliko se ljudi u Srbiji i okruzenju ovcarstvom bavi na nekom visokom nivou(cast miljkovicima),jel ima neka sluzba koja je profesionalno ukljucena u rad odgajivaca koja ih prati i savetuje,ma sve je usitnjeno i bez cilja a neki tupe valjaju li melezi koje nisu ni videli.IZVINJAVAM SE AKO SAM NEKOG UVREDIO ALI STVARNO SE SVASTA PISE
 
kolega mikropozega mi saradjujemo sa institutima i drzavom ali u cistoj rasi,znaci profesionalno nas prate i savetuju,da bih se ovo uspelo treba dobar deo para,na danasnju situaciju je jako tesko uklopiti ekonomiju a da nespominjem o cemu ti govoris,zato ljudi rade ovako,veruj mi kada bih ti ofirao cifre o izdacima veterinara koji prati stado,maticnu sluzbu,poljoprivredni institut i ostalih sokirao bih se,da nepisem o nasim seminarima u francusku,madjarsku,holandiju i englesku gde ulazes u znanje i savete,sve to kosta,kolika je to mogucnost nasim ovcarima je pitanje,pozdrav
 
Nazad
Vrh