Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

sarbanac je napisao(la):
Nadam se da je neko gledao prilog na B92 o odgajivaču iz okoline Vrbasa. ....................Iz priloga se videlo da je reč o profesionalcu koji dobro zna šta radi................... su pravi majstori ovog posla i ta iskustva primenjivati a sve u cilju kvaliteta i rentabilnosti.

Da li neko od naših kolega forumaša iz okoline Vrbasa zna o kome se radi, pa da ga pozovemo na Forum Ovčarstvo i .... Dobro bi došla njegova iskustva ?!

:ppozdrav:
 
Nisam mu zapamtio ime ali mislim da ga nebi bilo teško naći jer je predsednik udruženja BIKARA iz Vrbasa.
 
sarbanac je napisao(la):
Nisam mu zapamtio ime ali mislim da ga nebi bilo teško naći jer je predsednik udruženja BIKARA iz Vrbasa.
Nisam gledao pomenuti prilog ali predpostavljam da je u pitanju g.Kankaras.
@sarbanac nesecam se da je bilo ko kritikovao sarole kao terminalca jer su vecini odgajivaca (verujem) poznati rezultati koje ta rasa postize upravo u te svrhe ali smo pokusali da ukazemo da i sarole kao i svaka druga rasa ima pored svih vrlina i izvesnih mana sto se iz postova pojedinih odgajivaca nikako nije moglo zakljuciti.
Smatram da ni jedna rasa pa samim tim ni sarole ne zasluzuje da bude proglasavana "nad rasom" i sl.Imao sam priliku da razgovaram sa vrhunskim francuskim odgajivacima a moja tema interesovanja je svakako bila i sarole tako da sam prilicno upoznat i sa tom rasom.
Nasa sreca je sto su neki ljudi to uvezli u Srbiju i ja to svakako pozdravljam samo treba biti umeren i u pohvalama kao i u pokudama.
 
kolega zemun posto nemam nikakva iskustva ile de franca a poceo sam da pripremam uvoz iz francuske zarasu sarole i teksel dali bi mi bilo pametno da na ovoj turi uvezem i 10tak ile de france radi krvnih linija u srbij?
 
zemun je napisao(la):
sarbanac je napisao(la):
Nisam mu zapamtio ime ali mislim da ga nebi bilo teško naći jer je predsednik udruženja BIKARA iz Vrbasa.
Nisam gledao pomenuti prilog ali predpostavljam da je u pitanju g.Kankaras.
@sarbanac nesecam se da je bilo ko kritikovao sarole kao terminalca jer su vecini odgajivaca (verujem) poznati rezultati koje ta rasa postize upravo u te svrhe ali smo pokusali da ukazemo da i sarole kao i svaka druga rasa ima pored svih vrlina i izvesnih mana sto se iz postova pojedinih odgajivaca nikako nije moglo zakljuciti.
Smatram da ni jedna rasa pa samim tim ni sarole ne zasluzuje da bude proglasavana "nad rasom" i sl.Imao sam priliku da razgovaram sa vrhunskim francuskim odgajivacima a moja tema interesovanja je svakako bila i sarole tako da sam prilicno upoznat i sa tom rasom.
Nasa sreca je sto su neki ljudi to uvezli u Srbiju i ja to svakako pozdravljam samo treba biti umeren i u pohvalama kao i u pokudama.
:D ::svaka cast:: :D
 
ja sam odgledao taj prilog i ono sto je meni prvo zapalo za oko a to je bilo potkrepljeno i slikom je bila ishrana. Ti ljudi znaju da se dobri rezultati mogu dobiti samo dobro ishranom. Cak i prosecne zivotinje mogu jako dobro da izgledaju i postgnu dobre rezultate. Mi cesto puta pricamo o plodnosti i kako je bitno da su ovnovi od blizanaca sto i jeste tako ali pored toga je jos mnogo bitnije da ishrana bude adekvatna i da plodnost vise zavisi od ishrane nego od genetskog potencijala. Bilo bi mi drago da cujem i druga misljenja :cao:
 
Da se nadovezem na MIljkov post ovde a i jedan oko oslobadjanja hormona pri talozenju masnih naslaga u vreme parenja zbog pojacane ishrane flesingom.
Ove godine vecina ovaca u vreme parenja mi je bila u top formi,znaci debele gnile sto bi se reklo,sva najdeblja grla koja se inace redovno blizne dala su mi po 1 jagnje,a mrsavija grla koja su duze dojila jagnjad il sl su dala dvojke.iskreno totalno sam zbunjen
primenjivan je flesing zitaricama kao i svake godine,da li su ove vec bile ugojene pa to nije dalo efekat ne znam...
 
moje iskustvo oko toga je da treba ovce biti u kondiciji,neznam ako su predebele dali ima uticaj ali mislim da kada su predebele budu sitniji jaganci barem se tako meni cini iz mojih iskustva
 
majilovac je napisao(la):
kolega zemun posto nemam nikakva iskustva ile de franca a poceo sam da pripremam uvoz iz francuske zarasu sarole i teksel dali bi mi bilo pametno da na ovoj turi uvezem i 10tak ile de france radi krvnih linija u srbij?
Ja pozdravljam svaki uvoz, bilo koja rasa da je u pitanju jer smatram da osim finansijske dobiti za
uvoznika donosi i odredjene pozitivne pomake u ukupnom rasnom sastavu.
E sad, posto sam ja covek koji se kloni automehanicara koji popravlja sve tipove automobila nesto slicno i Vama savetujem kada je i pitanju uvoz vise rasa.Bez obzira na slicnosti, svaka rasa ima svoje specificnosti i bez obzira sto bih ja licno voleo da vas izbor bude idf, mislim da bi ste trebali da se prilikom uvoza fokusirate iskljucivo na jednu rasu, predhodno dobro "nakljukate" informacijama i kupite grla iskljucivo od njihovih najboljih odgajivaca.
Iz iskustva znam da mi koji dolazimo sa ovih prostora nemamo bas neku reputaciju kod njih i plasim se da ce vam najpre ponuditi manje kvalitetna grla, zato budite oprezni, ima i kod njih svasta.
Sretno, drzimo Vam palceve.
 
Za Miladinovica:
da bi pojacana ishrana imala nekog efekta potrebno je da zivotinje izadju iz dojenja sa nekom solidnom kondicijom. Ako izadju debele iz dojenja to znaci da nisu nesto mlecne i da se bas nesto nisu potrosile na jagnjad. Naravno da se ne sme dozvoliti da zivotinja propadne, tad joj nije bas do parenja. Da bi sve to optimalno funkcionisalo potrebno je malo iskustva a i znanja da se u pravo vreme da odgovarajuca hrana i da se proceni kondicija zivotinja. Ovce koje su stalno debele ja nerado drzim u svom stadu, takva ovca nije produktivna. Kondicija treba biti primerena proizvodnom ciklusu. To se mozda ne moze uvek ispostovati ali se treba truditi da tako bude. :cao:
A sto se uvoza tice, mozu se samo sloziti sa kolegom @zemun, pre svega oko ugleda koji na zalost uzivamo u inostranstvu
 
Metoda pojačane ishrane pred parenje nema učinka kod debelih ovaca.
To što su neke ovce debele ne mora da znači da nisu mliječne. Razlog može da bude (debljine)rano odlučivanje jagnjadi,ranija prodaja jagnjadi , jagnjenje kada je izobilje paše(april-maj)...
 
u vreme kada su se ovce parile imao sam dva ovna među nima.jedaj romanov a drugi bergam.ovce su bile u dobroj kondiciji i od 18 ojagnjenih do sada (od 33 ) 10 se obliznilo.od tih deset tri su ojagnjile jagnjad od kojih je jedno na romanova a drugo na bergama.biće zanimljivo pratiti prirast
 
Sancho je napisao(la):
Metoda pojačane ishrane pred parenje nema učinka kod debelih ovaca.
To što su neke ovce debele ne mora da znači da nisu mliječne. Razlog može da bude (debljine)rano odlučivanje jagnjadi,ranija prodaja jagnjadi , jagnjenje kada je izobilje paše(april-maj)...
Bit ce da si u pravu,rano su im zalucena jagnjad al prekasno da bi se parile odmah(vecina mojih ovaca ima dugu sezonu parenja,sjenicke,u periodu od marta do juna retko se pare).zato su vec u maju bile debele.verovatno zato flesing nije dao efekat,trenutno nemam drugo objasnjenje,to su sve proverena grla...
@djuro bit ce ti zanimljivo poredjenje veruj mi na rec:),prognoziram razlike od oko 5 kg na tezinama oko 30 kg
 
ovce su mešanke w i seničke ( f-2 ) odmah po jagnjenju romanovci su vitalni , sami se zadoje i odnosu na bergamove nemaš nikakvog posla oko njih.preporučljivo ih je naviknuti na maženje jer u protivnom postaju toliko divlji i plašljivi da kasnije nemožeš ih nikako pripitomiti
 
djuro ja imam bergamo i nikad nista nisam morao da im radim ili drzim ili mazim,sami se jagnje sami na nogama sami sisu i mogu reci da je veoma ok ovca
Post je spojen: [time]1296468502[/time]
_________________________________________________
2wdsi38.jpg

Post je spojen: [time]1296493851[/time]
_________________________________________________
crno belo jagnje je iz kombinacije sa ovnove strane,ovan je bergamo ali vuce korene cigaje
 
neznam tacno do koje kilaze mogu da naguraju ali sam imao ovna od 3 godine koji je merio 142kg,hvala,crnobeli je iz trojki gre su mu brat i sestra beli,genetika je cudo,otac od jaganjaca ima babu koja je bila pola bergamo pola cigaja ali bela glava i obavezno u svakom leglu je bivalo po jedno crno belo,
 
Evo malo meleza texel x sjenicka
312z3vo.jpg

rtgwhe.jpg

texel ovan romanovska majka
j8f7uh.jpg

majka mesanka romanov x sjenicka,otac texel,majke je ojagnjila sa nepunih 11 meseci
30shvsg.jpg
 
Nazad
Vrh