Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

pozdrav svima.Nisam odgajivac nikaqkvih ovaca ali sam mesar i radim u pecenjari vec vise od 10 godina.Godisnje zakoljem,ispecem i isecem minimum oko 1500 do 1800 jagnjadi,zavisno od posta plus jos toliko prasadi.Moje misljenje je da se kod nas treba iskljucivo opredeliti za pojedine rase ovaca,koje su odlicne za pecenje.Nasa mesna industrija ako tako nesto uopste postoji uopste ne podrzava ovcije meso,te stoga ne vredi mastati onekim visokoproduktivnim rasama ovaca.Po mom skromnom misljenju idealno je u OBAVEZNU domacu pramenku ubaciti IDF i Romanovu.Uz dobru ishranu,brdskoplaninsko seno dobija se ideala za pecenje ::svaka cast::slatko,socno ine mnogo masno.Posto od toga zivim saradjuje sa seoskim domacinstvima na obroncima Tare,poouzdano garantujem da ko god je probao sa virtenbergom,bergamo,texel itd. vrlo brzo je krenuo iznova.Znaci,osnova pramenka pa posle sto vise ubacivanja IDF i Romanove.Pod Pramenkom podrazumevam,vise4 domacih rasa jer se vremenom sve to pomalo umesalo.NI TO NISMO ZNALI DA SACUVAMO.
 
Procitao sam i komentare na temi JAGNJECE PECENJE ali se nisam usudio da ucestvujem uistim jer tamo su vidim mnogo veci strucnjaci od mene.
 
kolega crni tekir,svaka cast svakom,ko sta voli nek izvoli,sto se mene tice ja nemenjam misljenje,zadovoljan sam svojim tovnim rasama i sto se mesa tice i kao ovce,malovise cenim sarole ali ipak mislim da bi trebalo ici napred a ne stalno stojati u mesto,ljudi koji mesaju sa tovnom rasom znaju zasto,e sad sto mi kritikujemo i hvalimo pojedine rase da im meso ovako ili onako stime se neslazem i dalje pod istom hranom je isto meso nebitno rasa,vise mislim da se radi o kolicini mesa i brzom prirastu jagnjadi,neznam tacno sta se kodvas mesalo sa cime ali garantujem da sa tovnom rasom imas vise mesa od jagnjeta nego od drugih rasa na istoj hrani,svi mi vucemo ka necem boljem i brzem i isplativijem pa kako se ko zadovoljava
 
Batice Majilovac,cenim tvoje misljenje.Nismo se razumeli jer nijednog momenta nisam rekao da je meso neke tovne rase neukusno,a i sto se tice prirasta logicno je da se ubacivanjem tovnih rasa dobija brzi prirast.Sada cu pokusati da ti objasnim zasto pojedine rase ovaca nisu za pecenje npr. virtenberg je ovca kod koje je 80%mesa u butovima i pleckama.Kada se pece jagnje virtenberga,dok se ispecebut i plecka da bude bela kost rebarca se raspadnu aljudi najvise traze jagnjeca rebarca.IDF je bolji za pecenje zato sto je zbijenije gradje,e sad kada bi se gledalo za stelju ili da se meso koristi za kobasice ili ovciji sudzuk,naravno da je sarloa,texel pa ivirtenberg korisniji,da ima vise mesa i da brze napreduje.Po meni je velika steta jagnje od tih rasa koje izlaze na tezinu i preko 100 kg klati sa30 do 35 kg sa dva i po do tri meseca starosti. :ppozdrav:
 
kolega crni tekir ok,ja imam tovnu rasu sarole i teksela,nemam ta iskustva o cemu govoris jer potrbusina je i po dva prsta mesa tako da ide to ravnomerno u cistoj rasi,neznam kako je u melezenju ali cista rasa tih izazova nema,da i to ujedno kazem da ile de france i sarole imaju slicnu gradju gde kod sarolea imas sitnije koske i vise mesa,to je moje iskustvo sa te strane,za druge rase neznam
 
Cao Nena!90% kaveza su mi mavijani,oni su radilice a crni tekir je samo ukras u kavezu. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1295564475[/time]
_________________________________________________
@ kolega Majilovac cenim tvoje iskustvo u cistoj rasi,kod mene u kraju zaista nema cistokrvnih ni sarloe ni texela tako da nemam ni najmanje prava da sumnjam u tvoje reci.Sto se tice slika koje sam imao prilike da vidim u prethodnim postovima,Sarloe mi se svidja naoko i zaista lici na IDF a teksel se vidi i spolja da je izuzetno mesnat ali saonim usima mi je malo neprirodan sto naravno ne osporava njegov kvalitet. :ppozdrav:
 
crni tekir je napisao(la):
Cao Nena!90% kaveza su mi mavijani,oni su radilice a crni tekir je samo ukras u kavezu. :ppozdrav:
...............................................................naoko i zaista lici na IDF a teksel se vidi i spolja da je izuzetno mesnat ali saonim usima mi je malo neprirodan sto naravno ne osporava njegov kvalitet. :ppozdrav:

cao,zovem se Aleksandar,iz Bajine Baste sam,imam 35 godina.Golubar sam vec 20 godina,nekada sam imao 2 alpske koze pa sam zbog vise sile morao da ih sklonim.Sada sam ponovo sagradio objekat,ali pravi zbog komsija pa sam kupio 1 alpsku kozu sa dvoje jaradi.Sad sam kobajagi opet kozar..............................

3x ::svaka cast:: za predstavljanje uz, naravno, srdačnu dobrodošlicu !!!

:ppozdrav:
 
nena je napisao(la):
Alo tekir imas li i mavijane ::namigivanje::
Molim da se ova golubarska terminologoja prebaci u temu "srpski visokoletac" pa da tamo polemisemo da li su npr. lepsi duz ili u spiceve. ::namigivanje::
 
Molim vas za savjet nabavio sam 40-ak ovaca uglavnom neka mjesavina pramenke sta mi predlazete da povećam plodnost svog stada (od 20 ovaca isto toliko jagnjadi) da li romanova ili nesto drugo? Pozdrav svim forumasima :cao:
 
ako samo plodnost hoces uzmi proverenog ramov. i u f1 zenkama imas vecu plodnos,ako hoces priras i kolicinu mesa uzmi tovnu rasu,pomeni u tovnoj rasi je najbolji sarole gde je plodnost 200% pa i vise,telesna masa najveca u tovnoj rasi u srbiji,tvrdim da je i zadovoljavajuca i u f1 za priplod,moras isto znati zasta drzis ovce za meso ili nesto drugo
 
Odgovor

Kolega Grba svi smo na istim mukama šta i kako. Ja sam već pisao o tome šta pokušavam. Kao prvo malo ti je jedan ovan na 40 ovaca moraš imati dva. Uzmi jednog romanova i upari ga sa najboljim svojim grlima recimo do15 komada a ostalo sa nekim tovnim ovnm. Ja to radim sa šaroleom jer je i on veoma plodan a daje dobru jagnjad za klanje. Ćerke romanova pari šaroleom. Ja več imam poluromanove 15 komada sjagnjenih pa ću videti koja im je plodnost. Pošto ima još dosta do nove sezone parenja imaš vremena da se obavestiš i dobro razmisliš. Zavisi i kako hraniš ovce dali forsiraš ispašu ili ih hraniš na jaslama cele godine. Za ispašu su pogodnije sitnije rase.
 
Prvenstveno mi je u planu proizvodnja jagnjadi a trenutno imam oko 4 hektara ogradjenog pašnjaka i prvoklasno sijeno sa kojim ih prihranjujem zimi. Ukrštanjem zelim da dobijem na plodnosti a da izbjegnem krupne sorte zbog samog janjenja , a romanova se cini gabaritima i donekle izgledom kao i nasa pramenka (zbog same prodaje jagnjadi). Posto nisam vičan u tom poslu sva vasa pomoć mi je dobro dosla! ::svaka cast::
 
nabavi 2 romanova ovna i pusti na te tvoje sto vec imas,obrnes sa njima dvojicom 2 ture jagnjenja i posle ih sklanjaj.. sve sto se zensko od njih ojagnji ostavi .. i posle na tu polu romanovu zensku jagnjad mozes da pustis bilo kog ovna imaces povecanu plodnost jer plodnost zavisi od ovaca a ne od ovnova.. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh