Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

alfa 9 je napisao(la):
koliko ti placaju za jaganjce po kg?ili kako ide tamo

Cena je varijabilna ali negde je momentano oko 2,5 evra/kgr, mada za uskrs bice malo jace jer sve ide za Italiju i Grcku
 
@Bokumane lepo ko i uvek,a vidim da je i plodnost veca,obzirom da se ovce muzu to je skroz ok rezultat :D
Gledao sam i snimke jos neke tvoje,lepo to sve izgleda
Merio sam u subotu moje mesance od texela i sjenicke,samo njih par vecih i jednog rusa
jedinac 4. dec rodjen 32 kg
blizanci 3. dec 25 i 26 kg
romanov 24. novembar 25,5 kg
sisaju 2 puta na dan i majke su im vec se parile
inace njih 25-oro u proseku teski oko 20 kg trenutno jedu jarme u zapremini 36 litara dnevno,3 kofe,sve pojedu i jos bi verovatno al zbog prejedanja vise im se ne daje(30 posto granule 16 posto,ostalo mleven kukuruz,mekinje i koncentrat za junad,uz dodatak malo soje)
 
Zdravo svima poceo sam da gajim ovce prosle godine,sada imam jaganjce vinterberg-cigaja-bergamo.Planiram da kupim ovnica sflok ili teksel.Ako neko moze da mi kaze dali bi to bila dobra kombinacija ili da nastavim sa bergamom.Slike od jagnjica mozete videti u mom profilu
 
borko12 je napisao(la):
Zdravo svima poceo sam.....................a mozete videti u mom profilu

Imaš "svežu", vrlo kvalitetnu, diskusiju od pre nekoliko dana kod Romanovskih ovaca, a pored toga pogledaj i Rase pa pojedina rase, često ima o ukrštanju.

:ppozdrav:
 
To je solidan rezultat @Bokuman al uvek to moze bolje,prirast mu je oko 380 gr na dan(i drugi jedinci slicno napreduju za sada),da sisaju po volji a ne 2 puta na dan i da jedu samo granule prirast bi sigurno bio preko 400 gr na dan
 
miladinovic je napisao(la):
To je solidan rezultat @Bokuman al uvek to moze bolje,prirast mu je oko 380 gr na dan(i drugi jedinci slicno napreduju za sada),da sisaju po volji a ne 2 puta na dan i da jedu samo granule prirast bi sigurno bio preko 400 gr na dan

Podrazumeva se da uvek moze bolje ali za to treba idealne uslove.
 
moje misljenje je da je ekstra prirast,treba gledati realno na neke stvari kao sto su uslovi,ishrana,ulaganja i tako dalje,po mom misljenju treba covek dati neke mere i raditi po time jer svi mi imamo razlicite mogucnosti,
 
Slazem se da svako radi po svome i po svojim mogucnostima, ali mislim da ful ishrana i sve sto sledi sa time daje puno vise dobrih rezultata, treba obratiti paznju kada treba hraniti najvise i najkvalitetnije,zivotinje ce vratiti to na pravi nacin.
 
Poruka

Mislim da ishrana mora biti takva da sa što manje ulaganja dobijemo što veći prirast za što kraće vreme. To je majstorija uklopiti. Mogući su visoki prirasti ali nekada cilj ne opravdava sredstva. Na prvom mestu mora se voditi računa o zaradi. Na prmer kocentrat sa 20% sojine sačme i 15% mleka u prahu daje fantastičan prirast preko 400gr ali tu nema zarade.
 
A sta mislite o ukrstanju ovaca vinterberg i ovna lle de france. Da li mislite da je to pametno, i ima li neko da je probao i imao iskustva sa ovakvim ukrstanjem?
 
za tu kombinaciju neznam sta reci,te dve rase imaju dosta slicnosti tako da neznam sta i kako,kada bih ja probao nesto onda bih ubacio tovnu rasu ako je klanicka roba u pitanju,jer niti vinterberg niti ile de france su tovne rase tako da bi mozda tovna rasa poboljsala ekstra dobro jagance,pre par nedelja prikazivana je emisija u vezi vinterberga gde su pustali sarole ovnove i dobili fantastican prirast jaganjaca po meni mlogo jaka kombinacija,to je moje misljenje
 
Poruka

To je proverena kombinacija i mnogo je rađena. To su radili i kad su stvarali novu rasu Mis ovcu.
 
kolega imas u rasi sarole kombinaciju vinterber i ile de france na prvoj strani kolega ile de france je izbacio tu sliku pogledaj i videces kako izgleda
 
Ne vidim razlog zašto bi neko pustao Merinolandshaf na Ille de france?Šta tu drastično može da se poboljša?Dobićete nešto niže od Merinolandshafa,a neznatno šire sa špicastom glavom u ličnom delu u odnosu na Ille de Franca!Lično poznajem čoveka u selu Tijanje(kod Čačka) koji gaji tu kombinaciju,i na osnovu toga Vam i pričam.Izvesni Miko Antonijević je od njega uzeo svoja prva grla i to mu je bila osnova priploda.Morate znati šta želite,u kom pravcu da idete,na brojnosti jagnjadi(u te svrhe neke visokoplodne rase) ili u pravcu mesnatosti(pojedine tovne rase),ili pak ne izlaziti iz rase i gajiti u čistoj rasi.Moje je mišljenje da je kombinacija prva dva najisplativija u današnje vreme.
 
Jedno pitanjce za iskusne ovcare: koju rasu,ili kombinaciju da uzmem,za odrzavanje 1ha zapustenog placa?Uslovi za drzanje relativno losi (mislim na objekat),ishrana OK.Tip i brojnost? Napominjem da mi treba za odrzavanje-ispasu na tih 1ha,dok kabastu hranu obezbedjujem sa druge povrsine.
 
Nazad
Vrh