Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Odgovor

Nebi preporučio da celo stado pari romanov ovnovima. Prvo što u stadu ima razlike među jedinkama te se nemoze od svih ostavljati priplod. Grla f1 od romanova uvesti postepeno kroz dve ili tri sezone. Problem su muška jagnjad meleza jer sporo napreduju te se tu gubi zarada. Melezi sa tovnim ovnom recimo šarole daće daleko bolju jagnjad za klanje. Mora se misliti i na neku zaradu da bi to stado odrzalo samo sebe i nešto da ostane za gazdu. Svakako da plodnost isključivo zavisi od ženskih grla i zato se i vrši meleženje romanovim. Šarole kao rasa ima odličnu plodnost tako da popravlja proizvodne osobine primitivnih rasa u dva pravca plodnost i mesnatost kao i ranostasnost.
 
taj sarole je ja msm najkompletnija ovca, jedino sto je sezonska , al opet ima veliku plodnost sto koliko toliko popunjava taj nedostatak... ovca BR1 nema sta .. kad bi se u nekoj f1 generaciji dobile zenke ukrstanjem sa romanovom radi eventualnog dobijanja tog 3ceg jagnjenja too bi bilo definitivno bez konkurencije... :ppozdrav:
 
ja imam sarole nebih reko da je sezosko jagnjenje,za sada relativno prate bergamo ali to su 5 komada,vise cu imati iskustva sladece godine jer imam jos 30 dviski sto pocinju da se jagnje ove godine
 
Poruka

Pokrenuo bih jedno pitanje o kom nije bilo reči. Nisam našao ništa o pretapanju. Radi se sa dve rase tako što se ovan plemenite rase ponavlja kroz više generacija. Jedan danski naučnik je pario divlju svinju sa landrasom kroz četiri generacije. Dobio je u 4oj generaciji meleze koji se nisu razlikovali od landrasa po proizvodnim osobinama. Ova metoda je po literaturi preporučljiva u ovčarstvu. Dali neko ima iskustva stim načinom proizvodnje? Teoretski kvalitetnim ovnovima moglo bi se napraviti dobro stado kroz nekoliko generacija a nebi iziskivalo neke velike troškove. Molim odgovore.
 
Kada sam došao na razgovor za posao u Selecijskoj službi jedan stari selekcioner me je pitao:Reci ti meni na koji ćemo način od domaćeg šarenog govečeta dobiti 5500 kg mlijeka za 305 dana i pri tom da imamo tele 1. klasa za tov.Ja sam počeo o selekcijskim metodama,o tome kako bi izabrali najbolja grla dom. šarenog govečeta ,vršili V.O. sa najboljim simental. sjemenom,pa opet odabir najboljih ćerki,pa opet..."Pa da dok mi napravimo goveče koje već postoji zapadnjaci će napraviti duplo bolje i nikad na zelenu granu."Sa ovom rečenicom me prekinu i stavi pečat za kraj:" Pa j..o ga ti što da ne uvezemo simentalsko goveče i gotova stvar.
Tako je kod svih vrsta. Jedino što ima smisla je oplemenjivanje.
 
@majilovac
ako hvataju 3 jagnjenja u 2 godine onda stvarno ko kaze da sarole nije ovca 21og veka i ako je u bilo kom smislu ospori, ooonda taj neko ima problem sa mozgom ... :D al ja koliko sam cuo i procitao to je sezonska ovca al izgleda da sam lose informisan ! :haha:
 
gigames kolega isto tako stoji i za winterberg i ile de france ali jagnjese cesce,od rasa u srbiji ako na tekst gledas jedini ti je ramov koji ima tu garanciju,mojih pet se cesce jagjile ali to su bile 5 videcemo sledece godine kada na ovih pet budu jos 30 dali i one se isto tako jagnje,
 
@majilovac

E ovako;
U mojoj blizini ima covjek koji ima cistog Sufolka nekih 4 godine i iako je to ovca koja je vezana uz sezonu parenja jedne godine (ali samo jedne) je imao dva jagnjenja,nesto se je poklopilo,neka kombinacija hranidbe i tko jos znade cega,ali kaze pokuso je ponovno na razne nacine i nista...
Opste je poznato da su Sarole,Texel,Sufolk ovce koje su vezane uz sezonu tjeranja i tu nema rasprave,ali postoji mogucnost izazivanja i vansezonskog parenja,ali to je vec naucna fantastika,a ne pravilo i bezveze je raspravljati o tome i prezentirati,tj.reklamirati te rase na taj nacin,jer one imaju neke druge vrline koje ih krase i pomocu kojih osvajaju ovcare,jer hvaliti ih na nacin da se jagnje recimo 3 puta u dvije godine,moze da izazove kontraefekat,jer neki mladi coban bi mogo da nasjedne na takvu pricu i onda od svega : "banana"...
A ovo za Virtemberg i Ile de france nigdje ne stoji da su sezonske,opste je poznato da te rase daju 3 jagnjenja u 2 godine.

Kazem ,ako zelis nahvaliti neku rasu onda pricaj o karakteristikama koje su zaista njezina prednost,a ne da njezine mane pretvaras u prednosti... jer onda ova rasprava gubi smisao,jer raspravljamo o nemogucim stvarima...
 
sarbanac je napisao(la):
Pokrenuo bih jedno pitanje o kom nije bilo reči. Nisam našao ništa o pretapanju. Radi se sa dve rase tako što se ovan plemenite rase ponavlja kroz više generacija. Jedan danski naučnik je pario divlju svinju sa landrasom kroz četiri generacije. Dobio je u 4oj generaciji meleze koji se nisu razlikovali od landrasa po proizvodnim osobinama. Ova metoda je po literaturi preporučljiva u ovčarstvu. Dali neko ima iskustva stim načinom proizvodnje? Teoretski kvalitetnim ovnovima moglo bi se napraviti dobro stado kroz nekoliko generacija a nebi iziskivalo neke velike troškove. Molim odgovore.
F6 ili F7 kod ovaca se mogu smatrati cistom rasom,kada se radi pretapanje
 
"F6 ili F7 kod ovaca se mogu smatrati cistom rasom,kada se radi pretapanje"


zajebava to "mogu smatrati" tako se nikad ne moze dobiti cista rasa jel geni su cuto...
 
kolega nicolai,nismo se razumeli,kod mojih pet se desava cesce jagnjenje a videcemo sledece godine dali ce se sve ojagnjiti kada broj izbija na 35 komada jer imam 30 dviski koje se jagnje tokom godine,ovu rasu nehvalim posebno ali pisem moje iskustvo i kako se desava u mome ovcarniku,nazalost imam lose iskustvo sa drugom rasom koja se nalazi kodmene u ovcarniku nebih imenova jer bih bila duga diskusija,sarole me je pozitivno iznenadio zato ja pisem dosta o njemu,po mome misljenju mislim da u svim evropskim zemljama gde je pasa od proleca do jeseni svi svode sezonsko jagnjenje da bi iskoristili pasnjak nebitno rase,nazalost ni sarole ni safolk nisu isprobani kako treba u nasim uslovima pa nemozes ni zakljucivati sta i kako,po meni treba covek probati u ovim uslovima pa nesto reci a vremenom zakljuciti,zato sam i napisao videcemo sledece godine,jos jednom izvini ako previse hvalim ovu rasu
 
majilovac,iskreno reci koja je ta rasa kojim nisi zadovoljan,mozemo i mi bar paziti,sta cemo
 
Odgovor

Poštovani kolega Zemun moram da reagujem. Nisam znao da se vrednuje minuli rad na forumu inače bih sačekao da mi istekne pripravnički staz. Neko može da odigra 1000 utakmica sa najskupljim loptama i kopačkama pa da ne bude as. Vidim da se nekima nesviđa kad se pomene šarole jer je poremetio tržište u Srbiji. Zašto je šarole najtraženija ovca trenutno u srbiji pa i na balkanu zato što je po svojim proizvodnim osobinama pogotovo u meleženju prosto oduvao druge rase. Mozda bi bolji bio neki il de france sa rogovima kao što pročitah neki dan. Kritike mladim kolegama treba više da budu u vidu saveta bez ironije i potcenjivanja. Mlađi su progresivniji napredniji a nas starije gazi vreme. Tako ti je to šta da se radi.
 
kolega majilovac, sada ti mene nisi razumio,ja nemam nista protiv toga da ti hvalis neku rasu,ja imam nekih 70 odraslih ovaca,plus dviske,nisu u cistoj rasi,ima tu krvi svega i svacega,prije sam pisao da sam kupio ovna kombinaciju IDF x Sarole da popravi mesnatost i prirast jagnjadi,ne mozes vjerovati koji on efekat daje na ovim mojim ovcama, koje kazem imaju krvi svega i svacega,jagnjad je prekrasna,napredna,na stolu ukusna...
Evo slike tog ovna neposredno poslije sisanja:


Zato ti kazem da Sarolea treba prezentovati na drugi nacin isto kao sto centarfor i bek moraju imati drugacije predispozicije i jedan je okretan,spretan brz,lak, a drugi je cvrst,stamen... Ako me razumijes...
Sacekaj veci broj,jer na 5 ovaca ne mozes nista znati,ali da je to tako i da Sarole uz svoju mesnatost,napredak jagnjadi jos i daje recimo tri jagnjenja u 2 godine i da na svijet mladuncad ne dolazi skoro gola pa đe bi mu bio kraj,a usput svi svjetski poznati autori i ostali strucnjaci iz oblasti ovcarstva bi bili pobijeni i pao bi u vodu njihov rad i trebale bi se pisati nove definicije opisa pojedinih rasa... zato smatram da je ova rasprava besmislena...
Svaka rasa ima svoje prednosti i mane i treba izabrati nesto sto odgovara uvjetima koje gazda posjeduje i cilju kojem tezi,ne postoji losa rasa,treba znati sta oces i odabrati sebi najprimjereniju i to je to...
Ja sam se odlucio za IDF i kako cu umnazati njega ove svoje cu tako smanjivati,prostora imam pa cu ih drzati strogo odvojeno pa sto se kaze viđet ćemo...
 
saroleu kao ovci nedostaje samo to 3 jagnjenje da bi najlaganije,znaci bez ikakvih problema ppocistila sve ostale iz konkurencije na trzistu sto se tice svake stavke... ::svaka cast:: ja znam da je to sezonska ovca i ni u jednom trenutku ja nisam rekao da se jagnji 3 puta u 2 godine jel sam gledao i slusao sta su ljudi pricali u sedlaru sto su ih uvezli.. dok se nije javio kolega koji ih drzi i rekao da je imao slucaja povecanog jagnjenja.. i ja sam naravno to ispratio komentarom za koji smatram da je na mestu i dalje..
 
Ovde bi prikladniji naslov bio Melezenje medju životinjama! Pogledajte i zabavite se!!!

1. Zorse (zebra+horse) and Zonkey (zebra+donkey); 2. Beefalo = Buffalo + Cow;

3. Cama = Camel + Llama; 4. Grizzly Polar = Polar Bear + Brown Bear



5. Hybrid Pheasant = Golden + Amherst Pheasant; 6. Leopon = Leopard + Lion;
7. Liger = Lion + Tiger; 8. Savannah = Serval + Domestic Cat;



9. Toast of Botswana = Sheep + Goat; 10. Zebroid = Zebra + Equine;
11. Blood parrot = Midas Cichild + Red Devil fish; 12. Okapi = Giraffe+Zebra


:ppozdrav:
 
Nadam se da je neko gledao prilog na B92 o odgajivaču iz okoline Vrbasa. Iako je u prilogu bilo reči o ishrani videlo se da među odličnim grlima rase virtemberg šeta šarole ovan. Iz priloga se videlo da je reč o profesionalcu koji dobro zna šta radi. Ako ovaj odgajivač koristi šarolea za meleženje svojih grla da bi poboljšao kvalitet jagnjadi zašto to nebi radili odgajivači koji poseduju stada skromnijih proizvodnih osobina. Nadam se da i najvatreniji kritičari šarolea kao terminalca treba da se bolje informišu o ovoj rasi. Treba se ugledati na odgajivače koji su pravi majstori ovog posla i ta iskustva primenjivati a sve u cilju kvaliteta i rentabilnosti.
 
kolega razlog toga je sto nepoznaju rasu dobro,culi da se jaganci jagnje bez vune u toj rasi,neobican izgled pa sad kvalitet nema veze,dosta ljudi ima pogresne informacije i nedaju se da ima nesto bolje nego ono o cemu oni znaju,veliki problem je isto da se pojavilo neozbiljnih odgajivaca koji vide profit a ne priplod i kvalitet u cistoj rasi,i onda se vidi losi kvaliteti kod tih odgajivaca,medjutim to se desava u svim rasama,ljudi drze po svoje jer su imali losa iskustva gde su ih ljudi zajebali u vezi priplodnih grla i zato se dolazi do sumnje
 
Nazad
Vrh