Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Hvala Rajko:)
Ma razumem te skroz i kod mene se bune matori sta eksperimantisem i sl,za njih je Sjenicka zakon i tu nema price
 
evo mog ovna na paši,onog što je bio zimus slikan u onoj prikolici kad sam ga dotero kući,
on je inače kombinacija čistokrvne IDF ovce i čistokrvnog Šarole ovna,sjećam se da smo nagađali šta je,
kolega Miladinović je mislio da je u pitanju neka kombinacija sa Texelom,al 100% provjereno da je u pitanju gore navedena kombinacija,evo slike njega i jedne ovce koju je odvajao od ostalih jer se tjerala:
10db1co.jpg

evo tu je u grupi:
207l5vn.jpg

a biće i hrane ove godine za stado,ovo je za košnju,lucerka i ljulj:
29liuch.jpg

ovo su moja,sad već prodana jagnjad:
2rfc3tu.jpg

1z68dbb.jpg

ali za njih je teško reći dijagnozu kakvi su melezi,tj. između kojih rasa,reći ću da tu ima najviše Solčavsko jezerske krvi,ima i Virtemberga,Safolka,a otac im je neznam ni ja kakav mješanac, evo njegove slike:
fjg6k0.jpg

Neznam šta je,mislim da je imao puno krvi Solčavsko jezerske,a ova obojenja po licu mislim da su od Cigaje,možda Romanovke ili nekog krupnog soja pramenke,al najbitnije je da je davao krupnu jagnjad i naprednu,sad me zanima šta će na njima da uradi ovaj rambo sa prve slike.
Samo da vidite da se i u Hrvatskoj ukršta sve i svašta,ovome su uglavnom slična većina stada kod ljudi koji prodaju jagnjad za klanje.
Ja sam čvrsto odlučio da ništa iz ovog stada od podmlatka ne ostavljam za rasplod,nabavio sam 5 ženki čistog IDF(slike su stavljene u temi IDF) kako ću njih razmnožavati,tako ću ove izbacivati,s tim da ću držati i držim odvojeno čisti IDF i ove moje ovce kojih je sada 65 odraslih.
Neznam,al meni se IDF jako sviđa,mada neznam kako će ići prodaja jagnjadi,jer kod nas idu uglavnom ovi mješanci,jer za mesare po Dalmaciji treba sitnija roba,sa što više krvi pramenke,al ima i ljudi koji traže da je što mesnatije,pa se nadam dobrom poslu sa IDF-om.
 
Hoće sigurno,jer sam gledao kod bivšeg vlasnika,gdje je sa raznim ovcama davao ujednačeno potomstvo,svi povukli na njega izgledom,a i mesnati su i napredni,izgleda da ima jako dominantne gene. Sa mojim ovcama je dva mjeseca pa će biti nešto na ljeto,valjda je aktivan... Vidjet ćemo,ako Bog da
 
@nikolai cestitke na kupovini ile de franc jagnjica :D

onim ovnom imajce makar 30% bolje jagnjice sto on pari mozda i vise
znas kake si imo sad i koju kilazu u 3 meseca a javi mi se kad dobijes jagnjice od tog ovna i kad imaju 3 meseca bice i tezi i bolji na oko nabijeniji i siri
:ppozdrav:
 
Hvala kolega Dragane (Ile de france).
Čestitam i ja tebi na kupovini IDF ovna,baš je pravo grlo.
Možda jednog dana budemo razmjenjivali IDF genetiku,ako ne prije onda kad uđemo u Evropsku uniju,
ako ćemo uopšte ući.
Pozzzzzzzzzzzzzz
 
Sika je napisao(la):
@nicolai

ovan sa prve slike je vrhunski,ubedjan sam da ce davati odlicnu jagnjad... :D

Ako nebude,mijenjaćemo ovce, ma šalim se,biće sigurno zadovoljavajuće,samo ćemo vidjeti kakva jagnjenja budu,pogotovo kod ovih mlađih i sitnijih ovčica,jer on ima krupnu glavu,al kod čovjeka gdje je bio kaže nije bilo problema,jer jagnjad nije bila prekrupna kod poroda nego kasnije brže napreduje
 
@nikolai hvala
dodji ti da mi okrenemo i popijemo :ppozdrav: a lakocemo za drugo sve znas i sam samo da je zdravlja i sloge sve se postize :D
 
Ovan je odlican to se svi slazemo.znaci bila je pogresna moja pretpostavka za rasu.
ne brini za jagnjenja,sarole nema problem s tim.
o toj kombinaciji je pisao kolega @zmaj(sarole x IDF) i ima samo reci hvale za za takvu jagnjad
:ppozdrav:
 
Ma O.K. Miladinoviću, svi smo mislili da je neki mješanac texela,tako da nas je sve izgled prevario.
Kombinacija IDF x Šarole je prava stvar.
A za jagnjenja ćemo vidjeti,nadam se da ce biti O.K.
 
Bit ce ok jagnjenja ne brini,ni IDF ni Sarole nemaju teska jagnjenja.
Sarole je dobra ovca,ali zahteva odredjene uslove koje vecina odgajivaca kod nas ne moze ili nece da ispuni.
Kombinacija 2 tovne rase ne moze da omane nikako
:ppozdrav:
 
Malo eksperimantisanja,mesanka 25 % Bergam + 75% sjenicka s jagnjetom zenskim od romanova.ovo joj je 4. jagnjenje i izrazito je policiklicna pari se od 40.-60. dana posle jagnjenja.
kakva ce joj bit ova cerka od romanova videt cemo vec iduce god u ovo vreme
2vtbh1g.jpg
 
tražeči neke informacije na netu naljeteh na kombinaciju Finske i Teksela. prema mišljenju stručnjaka ta kombinacija je trenutno bum u svijetu za proizvodnju mesa-jagnjati. Navodno je i ukus odličan! Najbolji odnos se postiže sa 25% teksel 75% Finnske ovce. Šta vi mislite o tome i da li je neko od Vas probao ovakvu kombinaciju!!
 
to je odlicna kombinacija,bar po logici stvari i tekstovima na netu,ali problem je nabavka finske ovce u ovom delu evrope a ni texel nam nije prva liga realno
 
nicolai je napisao(la):
Evo malo slika mojih ovaca nakon šišanja:

@nikolai
Kao što sam možeš da vidiš, fotografije su "ogromne", sve preko 2 MB, pa ih oni bez brzog Interneta ni na ovaj način "okačene" (preko Image Shack-a) ne mogu pogledati.

Kada ubuduće fotografišeš za Forum na fotoaparatu smanji rezoluciju na 800x600 ili 1280x764 ili sličnu.

:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh