Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

pa i ja se slazem sa miladinovicem... :D ..samo se nismo lepo razumeli...sto se mesa tice odlicna kombinacija,jagnjad velika na W a mesnata na texela...ja sam mislio na dalji uzgoj tih jagnjadi (odgajanje do ovaca-ovnova)... :ppozdrav:
 
slazem se nista bez prakse,a bitno je i uzeti pravo jagnje od prave ovce,nije los FR texel sto se plodnosti i mleka tice
cuo sam se sa covekom kome se vec jagnje F2 od texela iz sedlara,melezio je na W i bergam
i jako je zadovoljan sa plodnoscu i kod F1 i F2 texel dviski,ako laze on lazem vas i ja
:ppozdrav:
 
ja imam romanovske i oplemenjenu socevku(socevska-romanovska) romanovska mi je dala cetvorke pre dva dana a oplemenjena trojke nisam ih davno nabavio pre 9mjeseci i vec su se dva puta jagnjile neke su se mrkale i ocekujem u julu mjesecu nove janjce prvo jagnjenje 7ovaca 13 jagnjadi a drugo 8ovaca 17jagnjadi moram naglasiti da nisu hranjene nikakvim koncetratima davao sam im pomalo jecma i prekrupu kukuruza dva puta sedmicno planiram u toku godine da iz HR dovezem jos 50 komada i krenem u ozbiljan posao
 
hvala na zeljama to je tek probni rad zato i nisam hranio nekom extra hranom da bih vidio kako se ponasaju u istim uslovima kao pramenka jer po mom misljenju svaka rasa ovaca sa extra kvalitetnom hranom mora dati dobre rezultate moj prijatelj ima pramenke (DUBSKI SOJ)i ima odlicne uslove izvuce od 90 ovaca oko 140 janjaca nekad i vise a moj kum ima stado od 280 ovaca pa nema ni 250 janjaca e to ti je ishrana
Post je spojen: [time]1268766936[/time]
_________________________________________________
jeli mi neko moze dati neki recept sa vecim udjelom lucerke mljevene za ovce i janjce
 
Romanov genetika radi posao i bez forsiranja hranom zato se i koriste za oplemenjavanje
Odlicni rezutati sa takvom hranom,jos se i jagnje vidim 2 puta za godinu
:ppozdrav:
 
MOJ prijatelj gaja ima jedno 80 jaganjaca do sada .ima tamo razne fele ali nikad kao ove godina svi sareni sve neki beli sa braun ca crvenim sivim i tako .a vecina ovaca mu je cigaja a imao je bar dva ovna i vitemberg i pojma nemam koji drugi .Samo znam da kaze kad dodje leto sem cigaje nista ne opstaje na pustari de ih on drzi celo leto celu zim .Samo u zimu kako se koja ojagnji donese kuci sa auto prikolicom .a cim odhrani jagne vratije nazad .
Znam i sa cime ih hrani Obavezno izbalira tuluzinu sa mojih niva .kupi ljusku od soje neki otpad .kukuruz melje sa sapurinom .ima dva jutra svoje deteline i dobrog cobana .I eto ti biznisa .
Ali se on sa ovcama petlja od malih nogu .stvarno neznam kako mu samo uspeva da na gomili od recimo 50 ovaca i 50 jaganjaca zna svakom jagnetu majku jer kada ih ovce doje poneka nece da primi jagnje pa ga nadje u gomili i na silu ga nadoji kod njegove majke.
 
kod mene su samo dva jagnjeta bila da nisu na romanovsku bili su bjelo zuti vise na socevku ali su imali kratak repic imo sam problem sa prvim janjenjem u maju kad sam ih kupio troje janjdi mi je bilo zakrzljalo a ostali su ok miladinovicu imas li mi dati recept sa lucerkom ili imas predlog koga da pitam

Edited by: Maestro - Dzigi, korektne i korisne diskusije, nisam primetio da si se predstavio ne predvidjenom mestu za to, kako to većina članova uradi. Link je: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

Dobrodošlica u ime Uredništva celog foruma i uspešno postovanje!!!

:ppozdrav: Moderator
 
Dzigi gdje u Drvaru drzis te ovce ako se smije znati.Inace super kombinaciju imas slovenka i romanov ali po mome bi bilo bolje ako si imao priliku slovenke ukrizati sa witenbergom pa na te f1 pustiti romija.Mislim da bi bila puno bolja kombinacija i bolji prirast.Poznam dobro solcavsko-jezersku ovcu zato ti to kazem.Meni koje je god janje povuklo "izgled"na w ili safolk bijezi,bolji prirast ima od slovenke za duplo.Usput davno obecano janje je danas poslikano a to sam obecao Miladinovicu
da cu poslikati metnem sutra slikujer ja i kolega nosamo stik kao klokan malo.
Post je spojen: [time]1268775254[/time]
_________________________________________________
Usput dal je tko vrsio ukrstanje istocnofriziske sa witenbergom i na to pustao romanova.Mislim da ti janjci bi bili prvoklasni jer sve 3 pasmine su vise nego odlicne za priplod i razanj.
 
care ja sam na kamenici kod drvara a sad cu ovce voziti u trubar to ti je selo na granici sa HR odnosno SRB koje si ti mjesto u lici i koju rasu ovaca imas
 
Okolina Srba,imam oplemenjenu pramenku a ove godine cu pustiti safolka,romija,i witenbwrga dosad sam samo 2 ovna pustao na 140 ovaca i sve su se janjile u 2 mijeseca.Gdje ti rece da ih selis?
 
@car
hvala za sliku unapred:)
pustis romija na frizijku dobru(bude krupniji nego kad frizijac skace na romanovku) i musko jagnje koje dobijes ostavis za priplod i njega pustis na bilo sta i cerke ne mogu bit lose(ovo ameri vole da rade)
 
CAR je napisao(la):
Okolina Srba,imam oplemenjenu pramenku a ove godine cu pustiti safolka,romija,i witenbwrga dosad sam samo 2 ovna pustao na 140 ovaca i sve su se janjile u 2 mijeseca.Gdje ti rece da ih selis?
[ u trubar to ti je oko 15km od srba/quote]
 
Mozemo se naci tamo negdje na granici da nepovredimo drzavne interese :D inace ce nas :udri:
 
MA NEMA PROBLEMA KAKAVO POVREDJIVANJE INTERESA IMJU ONI PRECA POSLA STA CE OD NAS MI SMO OBICNI SELJACI I NISMO IM INTERESANTNI
 
dzigi je napisao(la):
MA NEMA PROBLEMA KAKAVO POVREDJIVANJE INTERESA IMJU ONI PRECA POSLA STA CE OD NAS MI SMO OBICNI SELJACI I NISMO IM INTERESANTNI

@dzigi

Pisanje celih reči i rečenica velikim slovim, na Forumu, se smatra vikanjem! Isključi Caps Lock!

:ppozdrav:
 
1111roz.jpg

Muski blizanci,romanov x sjenicka stari 3 dana
Post je spojen: [time]1270512398[/time]
_________________________________________________
69uw.jpg

Melezi sa sjenickom,slicne su majke,sve su jedincad,ojagnjeni od 7. do 28. januara vec zaluceni(texel najmladji romanovka najstarija)
s leva na desno,
W x sjenicka-zensko,texel x sjenicka-musko,romanov x sjenicka zensko
nisu mereni odokativno,romanovka oko 25 kg,w i texel oko 30 i koje kilo
Post je spojen: [time]1270553725[/time]
_________________________________________________
2eev2mw.jpg

Opet ovaj texel x sjenicka na dan zalucenja slikan
 
lepo miladinovicu...nema sta.. :D

a evo i mog kapitalca...



tacno 60 dana... ima 29kg znaci prirast mu je 483g dnevno.. :ppozdrav:


Post je spojen: [time]1270649276[/time]
_________________________________________________
zaboravi da napisem... texel-vitemberg
 
Nazad
Vrh