Mehanizacija za održavanje zatravljenih površina u voćnjaku

fotografija0120.jpg


- - - - - - - - - -

fotografija0119.jpg

fotografija0112.jpg

fotografija0116.jpg


- - - - - - - - - -

fotografija0109.jpg


- - - - - - - - - -

kosilica za travu, sirine 2.10m
 
Milune daj neku sliku noževa ako imaš? jel ovo reduktor od nekog berača?koliki je prenos u reduktoru i jesu li remenice iste i na osovinama noževa?pretpostavljam da ima dva noža?! jel se okreću kontra ili u istom smeru?kako je rešeno preklapanje noževa kako prolaze jedan pored drugog?
 
hvalim se :haha: pesut.. nemam sliku nozeva, kacim je za par dana pa cu slikati.prenos je 1 na prema tri il cetri nisam siguran,u istom smeru se okrecu, a jedan je napred a drugi nazad i prolazi jedan pored drugog u milimetar, imam jos par slika,stavicu sutra
 
aha ako su jedan iza drugog onda ok.imaš preklapanje a ne sudaraju se.tako mi se i činilo po kaiševima al reko da pitam.skupljam fore pa letos da počnem sa izradom.svidja mi se ova tvoja izvedba i uopšte ove sa dva para noževa
 
Pozdrav svima...treba mi vaša pomoć u vezi nabavke kosačice za voćnjak površine 3ha šljive sađene 5x4...treba mi u domaćoj radinosti pravljen agregat za međuredno košenje koji može nositi traktor imt542...
 
Najjednostavnije, najjeftinije a sasvim dobro rešenje ti je običan " helikopter" malčer. 542 ga nosi bez problema, možeš da obezbediš mogućnpst pomeranja u stranu, podešavanje visine košenja a bez nekoh velikih komplikacija sa kaiševima, prenosima, lancima, zupčanicima, duplim noževima, i sličnim kićenjima ,koji ne postižu skoro nikakav efekat ili bar ne toliki koliko em poskupljuju izradu em komplikuju upotrebu.
Što više elemenata veća mogučnost kvara ili zastoja.
Slika takvog malčera ima ovde na forumu u raznim izvedbama, ja ću ti postaviti link na onaj koji sam ja pravio ali ima i drugih

http://poljoinfo.com/showthread.php...ina-u-voćnjaku&p=461542&viewfull=1#post461542


Ne znam da li se bar malo baviš tim poslom oko metala, varenje i sl, ako da, to možeš i sam da napraviš.
 
hvala ti na odgovoru...ali nisam naveo da se iz hobija bavim voćarstvom...za mene bi bilo najbolje da mi neko ko ima iskustva u pravljenju takvih agregata isti napravi...koliko me sećanje služi s.Robaje se nalazi negde u Kolubarskom okrugu,moje plantaže su u okolini Šapca pa ako znaš nekog dobrog majstora možeš mi poslati podatke na pp...u svakom slučaju hvala još jednom na dosta brzom i stručnom odgovoru...
 
Robaje su kod Valjeva, dakle da, kolubarski okrug.
A to može da ti napravi bilo koji majstor koji hoće time da se bavi.
Sad da ne hvalim sebe, ja sam jedan pravio baš za jednog Šapčanina, drugi za Barajevca, a jednom "rođenom" Beograđaninu, dečku koji nema baš mnogo veze sa poljoprivredom ni sa malčerima (drži kafić u Takovskoj, pa ti sad vidi :)) sam telefonom objašnjavao fazu po fazu do najsitnijih detalja, i uspeo je da ga sklopi. Dećko čak nije znao ni kako izgleda ni šta je to diferencijal na kolima, a uspeo je.

Ne preporučijem se ali pravio sam ih.
Ako bilo kako mogu da pomognem vrlo rado ću to uraditi.
 
Evo par slika sa sajma, u pitanju su kosilice i tarup ali mi je posebno interesantna bila ova kombinacija sa poslednje slike. Naime ova kosilica ima dodatke sa strane tako da njom može da se pokosi ceo međuredni prostor od 2.5m iz jednog prolaza i takođe ima dodato bure za prskanje herbicidom u samom redu. Koncept je dobar i sigurno smanjuje posao u velikim voćnjacima ali treba da redovi budu svi na istom rastojanju i da se naravno plati tih , sitnica, 8000 eura koliko ova stvar košta. E sad za one koji prave neke kućne varijante evo pa neka razmišljaju.
picture-152.jpg


picture-215.jpg


picture-253.jpg


picture-255.jpg


picture-290.jpg


Ja recimo koristim kosilicu iz sopstvene kućne radinosti, koja je gotovo ista kao i ove sa slika par postova pre,inače ima 3 diska i hvata 2m zahvata tj. pokriva mi traktor i izbacio sam je malo udesno 30 do 40 cm pored traktora, ali opet moram proći 2 puta. E dobro bi mo došlo po par ovih dodatnih noževa sa strane ali čini mi se da njih ovde pokreću hidro motori ali nemam iskustva sa njima, ni kako se ugrađuju ni kako se biraju i gde kupuju. Druga opcija je da i dalje kosim iz dva prohoda ali da ugradim i prskalicu za prskanje u redu i to samo na jednoj strani. NAravno bure bi bilo pozadi zakačeno za kosilicu a dizne bi bile ispred traktora sa crevom koje prolazi kroz kabinu i tu se otvara i zatvara ventil, a u drugom prohodu pokosim i oprskam drugu stranu. Tu se javlja problem pogona pumpe prskalice, nisam siguran da li je bolje koristiti vazduh iz bureta traktora ili može opet nekim hidromotorima da se pogoni prskalica.
 
Evo moje kosačice u akciji. Ima 2m radne širine a radi na 3 radna tela, diska, sa po 4 noža.
dscn0335.jpg


A evo kako izgleda kad se prođe između redova. Jedino mi ne odgovara što ne mogu sve iz jednog prohoda ali dodaćemo na kosačicu po jedan disk levo i desno pa će onda moći.
dscn0338.jpg


dscn0342.jpg


Ovde sad fali prskanje herbicidom ali biće i toga, danas sam napravio dodatak na traktorsku prskalicu za prskanje u redu pa ćemo i to rešiti.
 
Neki dan sam zagledo ovu kosilicu za travu. Fino je konstruirana i fajn radi. Kaže gazda, koji je ujedno skupa sa sinom koji je skoro položio vozački i sad fino na videu tera traktor, jel, sastavio sve to da mora još na nju metit jači feder za vraćanje u radni položaj, kopirni točak i "pleanu" zaštitu pa će to onda bit to.





Bit će i kaki video još malo.

Evo ga.

 
Poslednja izmena:
Ovakve kosacice korektno mogu odraditi posao ali mislim da je obrada pipalicom medju vockama bolja.Iskreno mislim da bi valjalo imati ovako nesto zbog kisnih perioda u prolece pa je obrada nemoguca onda oletis sa ovim i imas uredjen vocnjak
 
Ja je pravim trenutno,od mene ce biti koja slika ubrzo.
Kopija ove:

Sta je bolje,da zblob bude kao na ovoj sa slike ili kao na ovoj sto je postaio Becarina??
 
Ovo kod tebe je konstrukcijski lakse i provereno ovakve kopacice rade kod mene vec 5 godina ova na njegovoj slici je komplikovanije i pre nego sam procitao post pretpostavio sam da ima problema sa ubacajem t.j. pretpostavio sam da je imao i resio
Ne verujem da ima neku prednost tako da bih ja pravio ovu jeftiniju i jednostavniju kada vec radi posao
p.s.
I ova na Mirkovoj slici bi imala dva noza ,samo bi jedan bio fixni sad verovatno je komotnije raditi sa dva pokretna ali nismo bas ni navikli na komfor ni do sqda
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh