Massey Ferguson

Generalno Masseye muči menjač.(Dynashift):ppozdrav:
 
Generalno Masseye muči menjač.(Dynashift):ppozdrav:

To se samo kod nas dešava jer generalno mnogi ne znaju da ga pravilno koriste kada ga na opisani način testiraju.Imao sam prilike da vidim kako je jedan traktorista seo sa instruktorom u novog Fendt 936 da ga proba i iščupao džojstik i konstatovao da taj traktor nije dobar jer mu menjač sam ispada.Imao sam prilike na frontu da kao zapovednik guseničara BTR za veziste pomažem vozaču da ubaci u brzinu.On namesti menjač gde treba i onda zajedno vučemo.Naravno to je Rusko vozilo i tamo je takav način upotrebe.E sada bi neki da predju sa grubih menjača na fine bez obuke jer oni sve znaju i normalno da stradaju menjači jer tu postoji pravilo kada se menja sa kvačilom kada ne kada se prilikom promene broj obrtaja drži na zadatom broju, a kada se smanjuje.Nije to neka nauka, ali naš čovek sve zna i onda je najlakše reći da je generalno taj menjač loš!
 
Ljudi svašta pričaju, a i ja sam to čuo pošto nisam stručan za ove teme nego samo za humoristički deo foruma pa ne mojte me ozbiljno shvatati nego ove što imaju iskustva sa ispitivanjem menjača.
 
A nekad i vidim šta vidim,čovek koji poseduje više Masseya ore sa traktorima druge marke.::sramota::
 
Zato što je kupio krševe od Masseya, nisu ni preko baš veliki stručnjaci u vožnji i održavanju traktora.Ulje menjaju u menjačima novije generacije nakon 3000 do 4000 rh, a u uputstvu piše nakon 1000 do 1500 rh.Filter hidraulike i menjača isto menjaju kada i ulje, a na jedju zamenu ulja dva puta se menja filter.Da se razumemo da oni uglavnom kupe mašinu da koriste BO (bez održavanja) prodaju i kupe novu.Istočne zemlje su bogom dane za kupovinu ovakvih mašina, a tu spadamo i mi.Neki ljudi se onda potrude ovde da dovedu takvu mašinu u zadovoljavajuće stanje i onda ta mašina ima pravo održavanje.Drugi problem kod kupovine ovih mašina što svi gledaju da bude najjeftinija e takva je i najneodržavanija i treba mnogo uložiti da se dovede u neko ispravno stanje, a za tako nešto je potrebna izvesna suma novaca koju oni nemaju.
 
@kombajner
Moj ti je savet da se manis ovih maseja sto ih masovno dovlace kod nas i sminkaju pa posle uvaljuju narodu. Ne kazem da neko nekad ne kupi solidan traktor ali previse je to staro i skupo za odrzavanje. Nedaj boze da das solidnu lovu za takvog maseja pa ti zvekne menjac ili nesto drugo, plakaces za Torpedom :osmeh: Ja sam se takodje bio zaljubio u ove traktore i davio ljude po forumu o njima ali sam se brzo ohladio kada sam sve sabrao i oduzeo
 
Massey Ferguson 3090 1993god 6000rc placena carina ide na ime kupca za 11000evropskih novaca??? Radni sati ne deluje mi da je vracen, nije mator al mi zato lici jeftin... To je traktor koji cu otici pogledati i naravno slikacu pa cu okaciti na forum ... jedan + jer preprodavac radi to odavno i ima dosta traktora i kombajna prodatih u mom kraju, cak i u mom selu nije na losem glasu kao covek!
 
Massey Ferguson 3090 1993god 6000rc placena carina ide na ime kupca za 11000evropskih novaca??? Radni sati ne deluje mi da je vracen, nije mator al mi zato lici jeftin... To je traktor koji cu otici pogledati i naravno slikacu pa cu okaciti na forum ... jedan + jer preprodavac radi to odavno i ima dosta traktora i kombajna prodatih u mom kraju, cak i u mom selu nije na losem glasu kao covek!
mom zetoru 7011 je stao sat na 7000 i nesto sati jos pre 15god. pa sad ti vidi
 
"ABCD" je dynashift i to je opcija mjenjača , može imati a nemora . Neko reče da je dynashift kvarljiv , a ja se nebi složio , na samom mjenjaču, mehanički dio , dešavaju se kvarovi , kod nekog češće kod nekog ne , većinom kažu da su kvarljiviji malo stariji tipovi mjenjača sa Ai B rangovima "na ručici" a ovi sa power i dyna shiftom manje . Sam dynashift je na neki način "poseban sklop" i nije baš kvarljiv . To je samo moje mišljenje , možda neko ima druga iskustva.

Pitanje za Panonstiba il druge , kad reče oko pravilnog mijenjanja rangova dynashift ; ja otprilike radim tako da češće stišćem kvačilo pri promjeni abcd u transportu a u radu ne koristim kvačilo , u transportu ako idem iz niže u višu držim veće obrtaje ne puštam , a iz viših u niže stišćem kvačilo obavezno (osim ako je hitno) i smanjujem gas. U radu (oranje npr) nediram kvačilo i gas držim kako jest u oba slučaja . Dal je pravilno tako ?
 
Poslednja izmena:
Kolko znam dyna je u MF kreno negdje oko 90-91g , po tome bi trebalo da može da ima a nemora . Jedini koji sam vidio uživo je bio 32+32 mjenjač tj sa rangovima A-B , značio nije dyna.
 
ABCD ili Dynashif (Francuz)

AB ili Speadshift

Mislim da 3090 nema preko 1990 god.znači samo AB range.
 
Nazad
Vrh