Lovačka tema

Malo izguglaj sta se dogadja u Americi,koji je problem prenamnoženost divljih svinja
 
Знам то су они снимци где их лове хеликоптерима кажу да начине штету пољопривреди и неколико милиона долара. Једноставно она нема природног непријатеља и тренутно је популација дивљих свиња у експанзији што доводи до оваквих проблема. Некада су се оне једном годишње прасиле и имале максимално 4-5 прасића, а задње време су почеле као и домаће свиње да за 2 године имају три прашења и опрасе 10 и више прасића. Захваљују ћи номадском држању домаћих расних свиња дошло је до укрштања са дивљима и одма им се и генетика побољшала и зато сада имају више прашења и прасића што је и научно доказано. Тренутно стање код нас је такво да због Афричке куге дивље свиње морају да се доведу до биолошког минимума јер су оне тренутни кривци за напредовање болести која може да униште цео свињски фонд,а последице су дугорочне прича се од минимум 10 година!
 
Da li bi bilo efekta da razbacam izmet od pasa oko rupa, pa da se stanari tih rupa odsele, imam nekoliko rupa po njivama, ne znam dal od lisice, jazavca, zeca, nemam vremena trenutno za one prave metode
 
Moj ti je savet da odma kupiš i dodatni IR far za dodatno isijavanje. Mnogo će biti kvalitetnija slika i videćeš dalje. Gledao sam i ja svašta i razmišljao al kad skupim lovu ipak će to biti termal tipa Asio ili slično
 
Može da se puca al teško je pogoditi. :) :)
Prije desetak dana Primjetim 5 divljih svinja i pozovem komšiju , lovca. Pucao sa nekih 50-tak m karabinom. Na mjestu ima krvi ali nema plijena. Da ne dužim odnijelo je 20-tak m. Teško 92kg. Kad smo rasjekli vidimo da je pogodak bio kroz srce. Vrh se rascvjetao kao da je neko stavio petardu u njega ali ipak nije ostalo na mjestu.
Pogoditi na 150 m i da ostane na mjestu je teško i po danu.
 
Види једно кајање ти не гине, а можда и два зато боље да си прегрмео и тих 200евра али би имао бољу и сигурнију справу.
 
Ja sam uvek za solidan termal koji može da se nađe u rangu od 800-1200€ i to samo u vidu monokulara za pregled terena. Na pušku lampa pa lepo kad se teren pregleda ima se vremena za vabljenje dobro nameštanje paljenje fara i reakciju. Otišli smo previše daleko i zaboravljamo na lovnu etiku da toj divljači ipak damo neku šansu makar to bili i predatori, ali to je samo moje mišljenje i ne želim da ga namećem drugima. Ipak lep termal može da se koristi u pregledu stanja u lovištu, populacije srneće i zečije divljači, bez uznemiravanja i sl. Pored toga dobar je i za pregled dvorišta, bašte i voćnjaka u slučaju neželjenih posetioca bez paljenja svetla. I sa opcijom snimanja 😁
 
Nazad
Vrh