Leska - opšta tema

baci sumpora i pepela malo oko stabla, i sta jos ide da zakiseljava zemlju, dobro izmesaj, pa ces videti ako se popravi stanje onda je gvozdje zbog veliko pH, a ako ne, onda trazis dalje... probaj i preko lista da das toj sadnici, najpre ce tad da usvoji i reaguje, pre nego preko korena (osim ako das fertigacijom, mada opet folijrno ce pre da reaguje)
 
Sumpor moze jer smanjuje Ph,ali pepeo ne,helatno gvozdje rexolin q40 preko sistema za navodnjavanje ili apliciranjem u zemlju oko sadnice.Filip rece da je 7000 din 10 kg rexolina,mislim da to ili nije rexsolin ili je greska u ceni,rexolin je 350 din 100g.
 
Sumpor moze jer smanjuje Ph,ali pepeo ne,helatno gvozdje rexolin q40 preko sistema za navodnjavanje ili apliciranjem u zemlju oko sadnice.Filip rece da je 7000 din 10 kg rexolina,mislim da to ili nije rexsolin ili je greska u ceni,rexolin je 350 din 100g.
Nz tacno koliko je tezak bio dzak, otp sam mislio 10kg ,ali zena iz poljoprivredne apoteke mi rece 7000 mozda je htela da me otkaci posto sam zapitkivao,ali na internetu stoji podatak kojj ste vi naveli......

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Da verovatno je ona pogresila,mada bi ja voleo da 10 kg 7000 dinara,ra bi mi cena odgovarala.
 
Proveri opet za pepeo, kolko se secam on zakiseljva zemlju...
P.s.
Sad procitah na drugom mestu da pravi alkalno tlo..e jbg onda sta je tacno (mada posto ima dosta kalcijuma, logicnije je da pravi alkalno)... Onda smao sumpor i par sjubriva koja za kiseljavjau (MAP cini mi se, Urea takodje ali blago i slicno)..Kaze3 da amonijum sulfat zakiseljava jace, probaj i to da potrazis...ima clanaka po netu koja djubriva zakiseljavaju, pa vidis sta mzoe da se nadje (ili, uzmes ova sto kostaju 10 hiljada kilogram, za te pare bi morala da deluju najbolje :)
 
Poslednja izmena:
To sa Sumporom je ok ali je i kratkog daha,za hlorozu samo helatno gvozdje da se unese oko pozutele biljke i to u prolece,naravno moze i sada.A sto se tice pepela on definitivno povecava Ph zemlje.
 
gvozdja obicno "nema" zbog velike pH vrednosti pa je inhibirano... unosenje gvozdja je kratkotrajno resenje po meni i ne resava pravi problem, korekcija pH je dugotrajno i pravilno resenje.. gvozdja obicno ima u zemlji, ali biljka ne moze da ga usvaja ako je pH previsok...postoji tabela koja kaze koji su elementi inhibirani u zavisnosti od pH vrednosti zemljista (neki su pri povecanju, a neki pri smanjenju pH tj pri zakiseljavanju) i to nije lose znati pa ih dodavati malo vise dok se ne uradi korekcija pH...stavljao sma te tabele negde, ali se ne secam kojoj temi pa evo jos jednom...
prva je za plodna zemljista (sto vecina vas verovatno ima) a druga slika je za siromasna zemljista organskim materijama...
lcGfLYz.jpg

sThzqig.jpg
 
Na moju zalost a i svih onih koji muce muku sa povecanom Ph vrednoscu nikada necemo dovesti zemlju u optimalnu vrednost.Proces spustanja Ph vrednosti zemljista je dugotrajan i neizvestan do tada biljkamo moramo dati gvozde i sve ostale mikro i makro elemente,inace zaostajati u rastu,bice smanjen prinos a moze doci i do susenja.U pravu ste kada kazete da povisen Ph blokira i onemogucava korenu da iz zemlje uzme sve potrebne materije,takodje bilo bi super da spustimo Ph ali dok to ne uradimo(a ja za sesnaest godina nisam uspeo)biljke moraju od necega ziveti.
 
Ko sto vidis, nije tu smao gvozdje, nego jos 5-6 elemenata su manje vise inhibirani (ukljucujuci i fosfor kao makroelement), tako da je dugorocni cilj koliko toliko spustiti pH, makar da bude ispod 7.5, a idelano bi bilo da se makar priblizi vrednosti od 7, bice i to dovoljno da kasnije sa folijarnom i fertigacionom prihranom da raste kako treba... Po meni na osnovu ove tabele gore, moze da se zakljuci kojih elemenata najverovantije fali (zbog pH, ne zato sto ih stvarno nema u zemlji) i malo se vise koncentrisati na dodavanje istih u medjuvremenu, dok se pH vrednsot ne dovede na prihvatljivu vrednost...
Mislim da to ne moze bez detaljne analize zemljista i da moze da bude opasno da se pretpostavlja sta da se dodaje i koliko, ipak zato analize i postoje da kazu cega i koliko fali i jos bitnije cega i koliko dodati... Skupa specijalna djubriva su odlicna stvar kratkorocno, ali mislim da se dugorocno ipak vise isplati da se dovede pH na razumnu meru koriscenjem vecih kolicina zakiseljavaca, a onda fino dodavati ono sto stvarno fali...
Mada opet, neka zamljista imaju toliko kreca (CaCO3) da su u pitanju tone i tone materijala koji bi se dodao da se promeni za malo pH vrednost (ponekad se i postavlja pitanje iplativosti tako neceg), sve u svemu traba proceniti dal se isplati da se smanjuje pH, ili ipak saditi nesto sto je tolerantjie na povisen pH...
Procitajte i pricu o gipsu i cemu on sluzi, koji ima smisla dodavati ako pored alkalnosti zemljiste ima dosta soli (nikako ne dodavati nasumice, nego samo na osnovu analize i preporuke), i ta zaslanjenost nekad zna da pravi problem na alkalnim zmljistima pogotovu u ravnicama..
Ja licno nemam iskustva sa alkalnim zemljistima, kod mene u kraju je sve kiselo ili ekstremno kiselo, pa mi imamo druge probleme...
 
Ili ne gajiti biljku koja ne uspeva na takvoj zemlji...Skoro za svako zemljiste postoji biljka koja tolerise takvu zemlju..
Konkretno za lesku, pise da kalemljena na mecjoj leski bolje podnosi alkalna zemljista...Ja imam 20tak na mecijoj leski, ali moja zmelja je kisela tako da ne mogu to da potvrdim, ali mozda neko ko ima na mecjoj leski i iz izdanaka moze da potvrdi jel ima i kolika je razlika...
 
Sta mislite sada posle ovolike kolicine kise kada se smire padavine koju zastitu raditi? Grinje,insketi,pepelnica, i kada ici borom ?

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Ja sam prskao pre deset dana Akord+Tonus,sada posle ove kise sam spremio Funomil +Konzul,i to cu ici dupli tretman sa razmakom od dve nedelje,samo da ova kisa stane.
 
Ako smem jednu preporuku, Funomil je vrlo stari fungicid (i odlican je bio, a negde je jos uvek ako nema rezistentnost patogena) ali posto je star i dugo se koristi, vrlo je verovatno da se pojavljuje rezistentnost u vecoj ili manjoj meri, pa ga uvek (sve sistemike, ali njega pogotovu) treba koristiiti i sa nekim kontaktnim sredstvom (najcesce ili Captan, ili Ditane ili nesto slicno, u zavisnosti od kojih bolesti se stiti i koji bolje deluje)... Znam da je dodatna cena za sve, ali to su preporuke svih strucnjaka za koriscenje sistemika.. Pogotovu izbegavati da se koristi Funomil nakon zaraza (sto je bio ovaj kisni period), kao kick-back efekat tj kurativno, bez dodatka protektanta..
 
Hvala na ovakvim preporukama u vezi prskanja posle ovih kisa.Moze li se mesati Funomil i Captan moze li sa njima zajedno ici insekticid Konzul Aktivna materija: HLORPIRIFOS+ CIPERMETRIN.Znam da ne moze meša sa insekticidima na bazi Dimetoata i kisele reakcije.Ako znate nesto o ovome unapred hvala.
 
Ja sad prskam tresnju sa Captanom (Capi, to je soluble liuquid captan formulacija), Konzulom, i dodajem Nutrilizer pH da mi spusti pH vrednost rastvora na oko 6 (sto odgovara vise i Captanu i insekticidima, posto je kod mene malo teza voda i ima malo visi pH) i stavljam jos Humisuper Plus folijarno djubrivo, sve sto sam nasao dosad je da nije zabranjeno da se to sve mesa, ali da grantujem da moze da se mesa, to ne smem i ne mogu, moralo bi da se proba...Hlorpirifos kao cista suptanca ima oko 5 pH, pa ne spada u izrazito kisele supstance, a permetrini se generalno mesaju sa svime (osim bordovska corba i slicni ekstremno alkalni preprati)...
Evo izoda s cim je nekompatibilan (kopiro sma iz nekog uputstva):
INCOMPATIBILITY Genfarm Chlorpyrifos 500 Insecticide is NOT compatible with the following:
Herbicides 2,4-D, Dicamba, MCPA, Tordon* 75-D, Tordon*242.
Fungicides Fixed coppers, liquid and organic coppers, wettable sulphur.
Fertilisers Iron sulphate, manganese sulphate, zinc oxysulphate.
Znaci ne sa sumporom, a sa kaptanom moze po ovome (za folijarno djubrivo ja cu da rizikujem, psoto su tresnje jednosgodisnje i nemaju rod, a ti procitaj jos malo dal sme i sa kojim djubrivima ili bolje idi smao insekticid i kaptan)
I jos jednu stvar da napomenem, hlorpirifos je jedan od otrovnijih preparata, i dosta dugo ostaje (ima dugo rezzidualno dejstvo) i odlican je za zastitu, ali koristi ga samo u prvoj pooovini vegetacije, izbegavaj kasnije, karenca je 21-28 dana uglavnom, ali ja bi sa njim iso i na vecu, a blize berbi koristio druge neke preprate sa mnogo manjom karencom, ako ima potrebe...
 
Ja sad prskam tresnju sa Captanom (Capi, to je soluble liuquid captan formulacija), Konzulom, i dodajem Nutrilizer pH da mi spusti pH vrednost rastvora na oko 6 (sto odgovara vise i Captanu i insekticidima, posto je kod mene malo teza voda i ima malo visi pH) i stavljam jos Humisuper Plus folijarno djubrivo, sve sto sam nasao dosad je da nije zabranjeno da se to sve mesa, ali da grantujem da moze da se mesa, to ne smem i ne mogu, moralo bi da se proba...Hlorpirifos kao cista suptanca ima oko 5 pH, pa ne spada u izrazito kisele supstance, a permetrini se generalno mesaju sa svime (osim bordovska corba i slicni ekstremno alkalni preprati)...
Evo izoda s cim je nekompatibilan (kopiro sma iz nekog uputstva):
INCOMPATIBILITY Genfarm Chlorpyrifos 500 Insecticide is NOT compatible with the following:
Herbicides 2,4-D, Dicamba, MCPA, Tordon* 75-D, Tordon*242.
Fungicides Fixed coppers, liquid and organic coppers, wettable sulphur.
Fertilisers Iron sulphate, manganese sulphate, zinc oxysulphate.
Znaci ne sa sumporom, a sa kaptanom moze po ovome (za folijarno djubrivo ja cu da rizikujem, psoto su tresnje jednosgodisnje i nemaju rod, a ti procitaj jos malo dal sme i sa kojim djubrivima ili bolje idi smao insekticid i kaptan)
I jos jednu stvar da napomenem, hlorpirifos je jedan od otrovnijih preparata, i dosta dugo ostaje (ima dugo rezzidualno dejstvo) i odlican je za zastitu, ali koristi ga samo u prvoj pooovini vegetacije, izbegavaj kasnije, karenca je 21-28 dana uglavnom, ali ja bi sa njim iso i na vecu, a blize berbi koristio druge neke preprate sa mnogo manjom karencom, ako ima potrebe...
Hvala puno na ovako isrpnom odgovoru.
 
Nazad
Vrh