Leska - opšta tema

Mizer objasni mi kako prskas ledjnim atomizerom uz pomoc traktora i da tako malo potrosis hemije
Zeljko vrlo jednostavno. Imas traktor bez kabine, imas traktorsku prskalicu za ratarstvo, imas ledjni atomizer vilager 24p.
Sa villagera skines potisnu pumpicu da ti se nestopi jer ne koristis njegov rezervar, pomocu cevi spojis atomizer sa traktorkom prskalicom,
smanjis pritisak na jedan bar na regulatoru prskalice, na ledjnom atomizeru propusni ventil na vrhu cevi stavis na 2 ili 3 i kad utihne vetar sednes i vozi Misko.. ajd zdravo.
8-) (y)8-)
 
Ево сурлаша
6d8da3dd931599f05e57649cc79c2734.jpg


Послато са Redmi 7 помоћу Тапатока
 
Kako izlazite na kraj sa izdancima i bocnim grancima koje krecu prenisko na mladim zbunovima? Zimus sve bilo sredjeno, izdanci uklonjeni kao i bocne grane do visine od oko pola metra. Vec u maju je sve ponovo kao dzungla, izdanci iz stabla i korjena popunili sredinu a bocne grane ponovo iznikle i zatvorile sve do zemlje.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Da li bilo koristi od kidanja pupoljaka u proljece, da si ti donji pupoljci iz kojih krenu niske bocne grane uklone recimo u martu?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Kako izlazite na kraj sa izdancima i bocnim grancima koje krecu prenisko na mladim zbunovima?
Kabuki za desikaciju (30mL na 10L vode (0.3%)) ili Quad Glob ili neki drugi preparat za desikaciju, oprskati pre nego izdanci odrvene.
Ne moze se raditi desikacija izdanaka pre 4. godine starosti biljke. Moze se prskati 2 puta tokom vegetacije sa istim desikatorom.
 
Evo da napisem sta sam uradio danas, prskao folijarno,delfan 15 ml na 10l ,signum najmanja kesica na 10l,abastate i nu fil 10 ml na 10 l,jutros rano, kazu da je bas aktivan pauk u ovom periodu .... Udaricu salvol u roku od 7 dana ako bude normalizacija vremena... Pokoseno i okopano oko sadnica..... I to je sve u nekom narednom periodu, ako ne bude kise zalivacu ponovo ako ne nadjem neko djubrivo slicno humusnom ali da je vodotopivo i za sistem za zalivanje ici cu ponovo fitofertom kristal 10/40/10... Ako neko ima neke sugestije i predloge rado cu primeniti ..pozdrav
d5e1e505a32afd6a2cfe826235b0f1f8.jpg
adfcf764d3565771db949f9fcfabd296.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Evo da napisem sta sam uradio danas, prskao folijarno,delfan 15 ml na 10l ,signum najmanja kesica na 10l,abastate i nu fil 10 ml na 10 l,jutros rano, kazu da je bas aktivan pauk u ovom periodu .... Udaricu salvol u roku od 7 dana ako bude normalizacija vremena... Pokoseno i okopano oko sadnica..... I to je sve u nekom narednom periodu, ako ne bude kise zalivacu ponovo ako ne nadjem neko djubrivo slicno humusnom ali da je vodotopivo i za sistem za zalivanje ici cu ponovo fitofertom kristal 10/40/10... Ako neko ima neke sugestije i predloge rado cu primeniti ..pozdrav
d5e1e505a32afd6a2cfe826235b0f1f8.jpg
adfcf764d3565771db949f9fcfabd296.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk

Filipe cenim to sto se trudis u vezi leske , is toga bih ti preporucio ako ti je zemljiste alkalno (ph 7 i navise) YaraTera Kristalon Yellow Acid 11-38-11 + ME . to je vodotopivo djubrivo i samo zalivaj, ako ti zemljiste nije mocvarno, to ti govorim iz iskustva.:)
 
Filipe cenim to sto se trudis u vezi leske , is toga bih ti preporucio ako ti je zemljiste alkalno (ph 7 i navise) YaraTera Kristalon Yellow Acid 11-38-11 + ME . to je vodotopivo djubrivo i samo zalivaj, ako ti zemljiste nije mocvarno, to ti govorim iz iskustva.:)
Trazio, nisam mogao naci cim potrosim ovo fitofertovo narucicu yaratera imali su problem zbog korone kada sam trazio pre 3 nedelje otp.. hvala svakako ph mi je oko 7 ... Ali su mi savetovali iz poljoapoteke da je taj fitofert nesto priblizno gledali su u katalogu po sastavu...

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Zeljko vrlo jednostavno. Imas traktor bez kabine, imas traktorsku prskalicu za ratarstvo, imas ledjni atomizer vilager 24p.
Sa villagera skines potisnu pumpicu da ti se nestopi jer ne koristis njegov rezervar, pomocu cevi spojis atomizer sa traktorkom prskalicom,
smanjis pritisak na jedan bar na regulatoru prskalice, na ledjnom atomizeru propusni ventil na vrhu cevi stavis na 2 ili 3 i kad utihne vetar sednes i vozi Misko.. ajd zdravo.
8-) (y)8-)
Sve imam kao i ti ali izgleda me zeza pritisak prejak na prskalici i ne mogu da ga smanjim i izbija mi creva sa atomizera i trosi puno hemije na 400 leski
 
Ili smanji broj obrtaja traktora (vozi skoro na "leru" sto se kaze), ili otvori skroz regulator za povaracaj sredstva iz pumpe nazad u rezervoar (sa njim se regulise pritisak za prskanje ustvari, to je onaj okrugli sa strane pored manometra koji ima navoj i obicno je narandzast ili crvene bolje, ne znam koju pumpu imas), ili obe stvari uradi i bice manji pritisak sigurno... Tako regulises i generalno pritisak na prskalici (smanjis povracaj sredstva nazad u rezervoar, i pumpa vise gura u crevo za prskanje)... Malo je cudno da ti izbija crevo za prskanje ako otvoris skroz regulator (mozda ti se zaglavio pa ti ne otvara povracaj tecnosti u rezervoar?) ako je skroz otvoren.. MP 60 pumpa daje 60l na punom broju obrtaja i izlaz 15Bari (to je oko 1500obrtaja traktorskog motora) tak oda ako traktor radi na manjem gasu, i ako si skroz otvorio reguator, na crevu za prskanje ne bi trebalo nikakav pritisak ni da dodbijes (trebo bi da imas problem malog pritiska ustvari)... Proveri ti regulator, skini ga i ocisti/operi, mozda zaglavljuje...
 
Poslednja izmena:
Traktor je toma vinkovic a prskalica agromehanika. Mislim da je zaglavio u regulatoru. Ja sam potrosio 600L bakra na hektar leske. Previse
 
Pa pazi, 600l je i OK kolicina za 1ha (osim ako nisu bas mala stabla), ja sma trosio i vise za bakarno prskanje breskve i jabuke... Definitivno je onda regulator, mislim da je najbolje da se ceo rastavi, i svi delovi (imas gumice tj zaptivke unutra, pa raznorazne sitne delove) treba da se pogledaju, i sta je otislo da se zameni...
 
Izgledala je indenticno kao na prve dve slike i u roku od 7 dana potpuno suva kao i prethodnih 50 koje samposekao od pocetka godine.... Nema sta nisam.prskao sve... A i sto se tice manjka vode ni govora kao sto smo predpostavljali u prerhodnim postovima zato sto je palo 100l kise plus zalivanje u par navrata u kisnoj pauzi.. ostalo mi je sad da je istranziram i tragam za crvom ako postoji, ako ne nz sta cu sedim i placem,prskao sam i bakar,za 7 dana cu salvol....
758369836f042a8007f00b9ae675e640.jpg
0e0f2b9471da0bbcfe737e2f34d859b7.jpg
8599bce82a2d520e8ce56b6e0bc8338d.jpg
ea1965ae2c3294ef9916f4ca8a91caf3.jpg
eba85fe151df5f599ed7a511b7f38391.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Isekao od crva ni traga,vidim da je jos ziva.... Nadam se izdanku ...
62848a131ade9fa4d5416903ee0b6dcb.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Aj napisi sta si sve prskao, da nisi preterao sa necim..Sa cim si zadnji put prskao prenego sto se osusila?

Ako je nesto odjednom uginulo tj listovi se osuslili, meni to deluje ko problem sa korenom.. Ako nisma pomesao, tebi su lesnici u nekoj niskoj ravnici, i vrlo verovatno imas i relativno plitko podzemnuu vodu (visok nivo podzemne vode)... Ove godine je bilo mnogo kise, koja je mogla da izazove takvo uginuce (imas relativno tesku zmelju, nizina je i zemlja se napuni vodom, podigne se nivo podzemne vode i to unisti tj ugusi koren)...
Evo linka, moze da bude nesot od bolesti korena (armilaria i ostale koej napadaju koren) a mzoe da bude i ovo sto zovu wet feet (usled prteterane vlage)
 
Poslednja izmena:
Aj napisi sta si sve prskao, da nisi preterao sa necim..Sa cim si zadnji put prskao prenego sto se osusila?
folijarno,delfan 15 ml na 10l ,signum najmanja kesica na 10l,abastate i nu fil 10 ml na 10 l pre 7 dana al samo ta jedna nova prethodnih 50 sam isekao pre mesec ipo


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Meni se tako osušio određen broj sadnica u prvoj godini. Na svima se pojavljivali bakarni pečati po listovima a jedno desetak komada se potpuno osušilo za jako kratko vreme. Uproleće su neki krenuli iz korena a ostalo je zamenjeno novim sadnicama. Tripovao sam svašta dok nisam doveo iskusnog agronoma. Čim ih je pogledao rekao je da je zbog suše. Mlada biljka sa plitkim korenom ostala bez vode u jednom trenutku i to je to. Ja bih se na tvom mestu ipak konsultovao sa nekim stručnjakom da dođe i to pogleda ili da negde odneseš celu biljku da pogledaju.
 
Nazad
Vrh