Leska - opšta tema

Mecija leska je drvo ne zbun pa tako i svaka sorta na njemu ne pravi izdanke
Ali pazi gde uzimas kaleme, neki znaju sejati i sortni lesnik a on bez obzira sto je iz semena izrastao raste kao zbun
Kalem na mecijoj leski ne pravi izdanke.
 
U vezi sa ovim, ako je kalemljen lesnik nece izbijati okolo mladice?
nece, ali kazu iz ferera da ima problem sa kalusiranjem na mestu spoja kalema i da svake godine vise od 10% sadnica jednostavno uvene ili se slomi na kalemu. i jos su mi rekli da li mislim da sam najpametniji na svetu i da su to oni davno probali i odustali i da ako zelim saradnju sa njima samo grm.
 
Prošlogodišnji kalemovi.
Istarski dugi na mečju lesku.
5b1d9494dec1f994f8f35d8821212c1e.jpg
9a5233f70a25926112f0142d3c2da4d0.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
nece, ali kazu iz ferera da ima problem sa kalusiranjem na mestu spoja kalema i da svake godine vise od 10% sadnica jednostavno uvene ili se slomi na kalemu. i jos su mi rekli da li mislim da sam najpametniji na svetu i da su to oni davno probali i odustali i da ako zelim saradnju sa njima samo grm.
Imam ja u blizini jednu parcelu gde redovno prolazim - kalemljeni lesnik
Fali na nekim mestima sadnica na drugim se vidi manja biljka - da je naknadno sadjena.
Sta cekas sa izbacivanjem ovih suvih delova na plemci?
 
Imam ja u blizini jednu parcelu gde redovno prolazim - kalemljeni lesnik
Fali na nekim mestima sadnica na drugim se vidi manja biljka - da je naknadno sadjena.
Sta cekas sa izbacivanjem ovih suvih delova na plemci?
Slazem se da su sadnice osetljivije i nemaju tu bujnost, takodje kasnije donose veci rod.
Imam 280 sadnica pored Somborskog puta u Maloj Bosni , prve godine nisam imao zalivanje,
osusilo mi se oko 10 komada a kasnije se to smanjivalo. 2022 rod sam prodao za cas, radman je bio dosta los zbog suse.
Krckanog zdravog ploda sam imao oko 100kg prodavao po 800 din. Za proizvodnju lesnika treba da bude red-rad-disciplina.
U oba slucaja nemoj da sanjas velike pare. Pozzz..
 
interesuje me da li neko ovdje moze da mi kaže koje sorte lješnjaka najobilnije rađaju? Hoću da posadim par stabala na okućnici.

zahvaljujem se unaprijed na odgovoru.
 
lesniku u principu ne smetaju mrazevi, oplodjuje se u januaru, ali voli sunce i toplotu tokom leta, vise voli malo kiselija zemljista od alkalnih, na alkalnom zemljistu se pojavljuje hloroza recimo, zato sto ne moze da izvuce sve mineralne iz zemlje u takvom zemljistu.
ne voli zemljista sa visokom podzemnom vodom, ili plavna.....
 
Imam dvadeset leski stare 10 godina.Moj problem su puhovi
žive između cigli u bunaru.
Kako se boriti ili je jedino rešenje
povaditi leske ?
 
Slazem se da su sadnice osetljivije i nemaju tu bujnost, takodje kasnije donose veci rod.
Imam 280 sadnica pored Somborskog puta u Maloj Bosni , prve godine nisam imao zalivanje,
osusilo mi se oko 10 komada a kasnije se to smanjivalo. 2022 rod sam prodao za cas, radman je bio dosta los zbog suse.
Krckanog zdravog ploda sam imao oko 100kg prodavao po 800 din. Za proizvodnju lesnika treba da bude red-rad-disciplina.
U oba slucaja nemoj da sanjas velike pare. Pozzz..
Razumem vaše iskustvo s kalemljenim lešnikom i izazove s kojima ste se suočavali. Vaša opservacija o sadnicama koje nedostaju ili izgledaju slabije zbog kasnijeg sadjenja je važna. To je uobičajena praksa da se naknadno zasade nove sadnice na mestima gde prethodne nisu uspele, ali to takođe zahteva dodatno vreme i pažnju da se te sadnice razviju do nivoa starijih biljaka.

Što se tiče suvih delova na plemkama, idealno bi bilo da se uklone čim se primete. Mrtvo ili obolelo tkivo može biti ulazna tačka za bolesti ili štetočine, a takođe može trošiti resurse biljke koje bi inače bile usmerene ka rastu i razvoju. Ako već niste, razmotrite da to učinite što pre, idealno van vegetacionog perioda, ako to vremenski uslovi dozvoljavaju.

Vaša napomena o zalivanju i efektu suše ilustruje koliko je važno obezbediti dovoljno vode sadnicama, posebno u ranim fazama razvoja. Dobro je čuti da ste uspeli smanjiti mortalitet sadnica nakon što ste uveli zalivanje.

Prodaja roda "za čas" i iskustvo s prodajom zdravog krckanog ploda pokazuju da postoji tržište za visokokvalitetne lešnike, iako su cene i potražnja mogući izazovi. Vaš savet o redu, radu i disciplini je ključan za uspeh u proizvodnji lešnika, kao i realistična očekivanja kada je reč o profitu.

Vaša priča je vredan podsetnik svima koji razmišljaju o ulasku u ovaj posao da je proizvodnja lešnika dugoročan poduhvat koji zahteva strpljenje, pažnju i posvećenost. Ako imate dodatnih pitanja ili želite da podelite još neka iskustva, slobodno to učinite. Pozdrav!
 
Nazad
Vrh