Leska - opšta tema

Evo jednog pitanja za iskusnije.... Da li se kod leska koja se sada resa (ima rese) obavezno pojave i cvetovi (naravno, kad im dodje vreme da cvetaju)?
hvala

E da nije na početku "pitanje za iskusnije" možda bi već dobio odgovor :)
Pretpostavljam da pitaš za onu koja sad prvi put resa.
Ona koja ima rese će imati i ženske cvjetove. Tek poneki ali ih ima.
 
Kolega @frkani hvala na odgovoru. I ja sam malo tražio odgovore i evo šta sam našao:

''FORMIRANJE REPRODUKTIVNIH ORGANA

Formiranje reproduktivnih organa kod lješnjaka je vezano i za ve*getativni porast. Sorte nastale od C. avellana - rimski, halski i dr. formiraju grančice od 1 - 5 i 6 - 15 cm koje su nosioci reproduktivnih organa. Sorte postale od C. maxima, čiji su predstavnici sorte bademoliki, rani trebizonda, formiraju dugačke grančice na kojima su reproduktivni organi od 6 - 15 i 16 - 25 cm, sa velikim brojem cvijetova po jedinici dužine. Korelacija između dužine grančica i formiranja cvijetova proučavana je u SAD i Francuskoj, ali je naglašavan utjecaj eko*loških čimbenika i primjenjene tehnologije.
U SAD - Painter i Hatman (1958-e) navode da sorta barcelona ima grančice 16,25 - 23,75 cm na kojima se formira 89,7% plodova. Nije utvrđen postotak praznih plodova u zavisnosti od dužine grančica.
U južnoj Francuskoj su proučavane sorte: bolvijerov, španjolski dugi i rodni kutard u pogledu zastupljenosti broja plodova na grančici do 10 cm i od 15 do 40 cm. Bilo je najviše plodova na grančicama od 15 - 40 cm. Autori koji su ovo proučavali preporučuju primjenu suvremene mjere u proizvodnji kojima se podstiče porast grančica.''

Tako da ako ima grančica odnosno ako je dovoljno porasla i sazrela da se razmnožava onda će i cvetati...
 
E to je BINGO !!!!
Koliko god da je skupo, a jeste sigurno, ta operacija je prosto kao slovo A u bukvaru. Prvo to slovo, pa onda možemo pametovati.
Pre desetak godina kada sam sadio jednostavno nije ih ni bilo u nekom pristupačnom broju pa sam se pravdao da za tu astronomsku cenu mogu kupiti žicu stubove ili bla bla bla....
A bolje mi je bilo ostaviti te godine ne ograđeno ali podriveno zemljište pogotovu u donjem sremu gde mi je leskar.
Sada se nosim mišlju da opalim između redova makar onaj sa tri noža, šta vi mislite i koliko bi to koštalo, konkretno 8x200m prolaza ???
 
E to je BINGO !!!!
Koliko god da je skupo, a jeste sigurno, ta operacija je prosto kao slovo A u bukvaru. Prvo to slovo, pa onda možemo pametovati.
Pre desetak godina kada sam sadio jednostavno nije ih ni bilo u nekom pristupačnom broju pa sam se pravdao da za tu astronomsku cenu mogu kupiti žicu stubove ili bla bla bla....
A bolje mi je bilo ostaviti te godine ne ograđeno ali podriveno zemljište pogotovu u donjem sremu gde mi je leskar.
Sada se nosim mišlju da opalim između redova makar onaj sa tri noža, šta vi mislite i koliko bi to koštalo, konkretno 8x200m prolaza ???

Ne znam koliko kosta, imao sam srecu u nesreci (greskom sam uzorao i posejao njihovu parcelu posle komasacije) ali ispali su fer pa su vratili uslugu i podrili 1ha.
 
Au, pa covek da ne veruje sta se desava..... u ponedeljak pozovem jednog rasadnicara iz okoline Krusevca i dogovorim se sa njim da kupim 120 sadnica lesnika od njega, ima Tonde koje hocu, posalje mi i slike sms-om ali se dogovorimo da dodje neko da pogleda sadnice da ne bude da sam rezervisao a onda mi se ne svidjaju. Jutros ga pozove kum da se vide, a on covek kaze da je sve prodao i da nema nista. Prodao i tih 120 sto sam rezervisao jer, zamislite, po njegovim recima nikog nema 7 dana a culi se pre 3 dana...... kakav lazov......

A drugi rasadnicar pre njega mi rekao da ima sve, pa onda nema Tonde ali ce da nadje, pa sutradan zena kaze da je prvoklasne prodao a ostale samo druga klasa, a onda kaze da ce mozda za 10 dana da ima prvoklasne ali samo ako neko ko je porucio veliku kolicinu odustane od jednog dela porudzbine, ma koje su to sve price...... Budi Bog s nama......
 
Zmajurina, meni stize sledece nedelje tonda, pa ako hoces da pitam jel ima mozda tu kolicinu koja tebi treba
 
Izvrteo sam danas preko 15 telefona i cena dvogodisnje sadnice je 250 dinara, tek poneka sorta se nalazi za 200 (bezobrazlulk).

Nasao sam godisnjake za 1,2E i ima Tonda Romana samo se dvoumim koje oprasivace da uzmem za nju. U ponudi su mi Halski, Istarski dugi i Istarski okrugli, Kosvord, Ludolf i Rimski. Uzeo bih pored Romane jos dve sorte, vec sam kupio 100 sadnica Romane, hocu jos 70 a po 25 komada od dva oprasivaca..... Ajmo ljudi sa iskustvom -sta kupiti?

Pozz

@NEBO67: koliko stare i koliko para?
 
Dvogodisnje, ugovorio jos pre tri meseca. 180 din. Romana i Lange. Oprasivaci halski i ako se dobro secam coswort
 
Poslacu ti ujutru broj. Zapisano mi je u rokovniku, na poslu jbga. NE znam samo dal ova cena vazi i sad, videces vec kad zovnes
 
Pozdrav kolege,u vezi podrivaca-pisao sam pre dve,tri strane da sam radio podrivanje,platio sam devet hiljada za 30 ari.Prelazio lik dva puta.E sad koliko je duboko podrio to je pitanje,ja nisam merio dubinu pa ne mogu tacno da kazem da li je 40,50 ili koliko vec cm.A to je najbitnije!Ali jbg bio je zaboo one cetri kuke i vukao,a iza je isao valjak!Kod mene je bio problem sto je zemlja glinasto ilovacaste strukture, u zadnjoj trecini parcele je to bas izrazeno da tako kazem(u ostale dve je rastresitija)pa je tu bio problem,jer je teze islo,bas je odvaljivao velike grumenove.Posle sam izfrezirao sve i sad je relativno ok.Rupe sam iskopao asovom,sirine recimo 40 a dubine 30 recimo.U rupe sam stavio po lopatu mesavine neke humusne zemlje(nasao sto su godinama izbacivali iz 7 jula ili PKBa ovde u Sremu,pa se to gomilalo godinama),peska i konjskog izmeta,jer ovde gde sam konji pasu slobodno pa kenjaju malo-malo :)!I sad jos malo pa sadnja!I naravno pre podrivanja je isao stajnjak u tri reda gde cu saditi oko 14-15 tona.
 
Nazad
Vrh