Leska - opšta tema

Slab sam sa vremenom,ali potrudicu se ovih dana da odem i uslikam ih,pa cu poslati.
Posto sam ih sadio jesenas,mraz ih je malo sokirao,pa ima dosta izmrzlih. Krecu odozdo,valjda ce izgurati.
Pozdrav

---------- Poruka napisana u 20:40 ---------- Prethodna poruka je at 20:13 ----------

file:///D:/Razno/Lesnik/Lesnik%20(sadnja)/IMG_4515.jpg

---------- Poruka napisana 30-04-12 u 00:16 ---------- Prethodna poruka je 29-04-12 at 20:40 ----------

Ovo su slike sa jesenje sadnje lesnika. :)



---------- Poruka napisana u 00:20 ---------- Prethodna poruka je at 00:16 ----------

 
Kako se boriti protiv korova u zasadu leske? Planiram na jesen sadnju nekih 100-150 sadnica. Ne zivim tamo vec mi je 10ak km od kuce. Nemam nikakvu mehanizaciju u selu. Na koji nacin bih se najlakse borio sa korovima? Da li je najobicniji trimer dovoljan? Ili bih morao kupiti frezu? Koliko cesto bih se trebao boriti sa korovom? Planiram guscu sadnju zbunastog lesnika (3,5m x 4m). Pretpostavljam da totalni herbicid treba da zaboravim barem koju godinu dok sadnice ne stasaju. Sva ova pitanja me veoma kolebaju po pitanju cele price jer sam neiskusan.
 
@Dubansr
Zvao sam ih. Ima taj Zvonko,ali je uslov da uzmem jos jednu sortu pored i sadnice su 2,5e. Ne pitah ga odakle je,ali ako ne nadjem nigde moracu kod njega i hocu licno da vidim sadnice.
@Stanic
Iste sadnice sam i ja sadio jesenas. Vidim da je i tebi zasad daleko od grada. U kom je delu?

dubansr hvala za brojeve
 
Slab sam sa vremenom,ali potrudicu se ovih dana da odem i uslikam ih,pa cu poslati.
Posto sam ih sadio jesenas,mraz ih je malo sokirao,pa ima dosta izmrzlih. Krecu odozdo,valjda ce izgurati.
Pozdrav

Ovo su slike sa jesenje sadnje lesnika...




Lepo izgleda druze,nego trebao si da preteras setvospremac vise puta,imas buse,a mogao si izmedju redova da posadis nesto
@Bogi nema sta da mi se zahvaljujes,sta god ti treba samo kazi druze
@Mujo iz doboja kad si prskao sa totalnim herbicidom i kojim?pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Sadnice sam kupio u Subotici.
U mom selu sam posadio,u vinogradu. U profilu sam stavio pod Lokacijom-Zrenjanin radi lakseg sporazumevanja. :)
Nikad nije kasno da se posadi nesto izmedju,ali nemam vremena,a i mislim da necu saditi,jer je to dodatni mamac za slucajne prolaznike. :) Baba i deda su ranije sadili luk,krompir,kupus,mak,grasak i verujte da se desavalo da nista ni ne zateknu u vinogradu kad odu da obidju. Tako da su lesnici sasvim dovoljni. :)
Ne prskam ni sa cim,tanjiraca ide svake dve-tri nedelje i to mu dodje kao total. :)
Pozdrav
 
A ne smeta da se prska kad su sadnice posadjene?ja sam izmedju redova posadio pasulj a ako vidim da je neko maunu jednu otkinuo ima da pojede sve te maune
 
Uploaded with ImageShack.us


uvrnuti listovi pri vrhu stabla do je donji deo ok o čemu se radi i čime tretirati.
 
Poslednja izmena od urednika:
nema, nisam primetio nikakve vaši zato me i zbunjuje. Pri vrhu biljke se nalaze ti uvrnuti listovi dok su oni sa dna zdravi i normalni. Primetio sam da je deo biljke koji je bio u snegu zimus puno bogatiji sa zelenim listovima dok se deo biljke koji se nalzio van snega je slabiji sa vegetacijom tek pre nedelju dana su pupoljci živnuli ali se i uvrće lišće. Možda su grinje ali zar ne bi morale da se vide sa dna lista.
 
Da li neko može da mi objasni kako se dolazi do sadnog materijala kod žbunastog lešnika?
Da li su u pitanju izdanci koje otklanjamo oko stabla?
Kada ocečemo izdanak,da li se on možda tada stavi u zemlju/pesak,pa sledeće godine pusti žile ili...Ne znam stvarno.
Pitao sam ljude u rasadniku gde sam kupio,a oni mi kažu da je dug proces i duga priča.Pomislio sam dve stvari. Prva - Ne žele da mi odaju tajnu,kako ne bih ja sutra prodavao sadnice (iako ne verujem da bih se oko toga petljao,zanima me isključivo da bih ostavio sebi i imao da posadim). Druga - Stvarno je duga priča i dug procs (mrzi ih da po ko zna koji put radoznalom početniku objašnjavaju).
U knjizi "Orah i leska" i na internetu nisam mogao da nadjem ništa u vezi sa tim,pa bih vam bio zahvalan,ukoliko znate,da mi pomognete.
Hvala. Pozdrav
 
@pop Ostavi tako nedelju dana da vidis da li se nesto promenilo. ;)

@stanic Najjednostavnije je da izvadis izdanak sa zilama, ali ako ga vec odseces onda ga treba staviti u pesak i redovno zalivati. Na prvi nacin sam ja radio za sebe, malo je komplikovanije, ali je bolje.
 
  • Like
Reagovanja: pop
Ja sam cuo da treba da se nagrce sa zemljom izdanak da bi pustio zile pa se posle vadi i sadi
 
Da li je sadnja 4m izmedju redova i 3,5m izmedju zbunova pregusta za italijanske sorte (tonda romana, tonda delle langhe i poneka gifoni)? Povrsina je manja , 10-15 ari (znaci stotinak sadnica) i ne bi se ulazilo traktorom, vec bih korov sredjivao trimerom i totalom.
 
Nema na cemu druze
@Da li je sadnja 4m izmedju redova i 3,5m izmedju zbunova pregusta za italijanske sorte (tonda romana, tonda delle langhe i poneka gifoni)? Povrsina je manja , 10-15 ari (znaci stotinak sadnica) i ne bi se ulazilo traktorom, vec bih korov sredjivao trimerom i totalom.



I ja sam mislio da sadim tako isto bi sve rucno obradjivao a ovi sa foruma kazu da je pregusto jer se zbun kasnije siri
 
Koja bi onda gustina sadnje bila najmanja da nije pregusto?
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh