Leska - opšta tema

Pitanje koje se postavlje nije samo pitanje veverica,nego i zeceva,srna,pa i komsija. :)
Resenje jeste pas,ali ne dugotrajno. Najlakse je baciti psu otrovano parce mesa u prolazu i resen problem. To se u mom kraju desavalo.
Ne kazem da ce ista prica i vaseg psa da zadesi,ali racunajte da se nazalost rade i te stvari.

---------- Poruka napisana u 00:07 ---------- Prethodna poruka je at 00:02 ----------

Pitanje koje se postavlja nije samo pitanje veverica,nego i srna,zeceva,pa i komsija. :)
Resenje jeste pas,ali nije dugotrajno,jer se takvim psima baci otrovano parce mesa i resen problem. Ceste su te price o psima koji cuvaju imanja. Ne kazem da ce vaseg psa da zadesi ista ili slicna prica,ali morate racunati da se nazalost to radi. Postoje razne dresure pasa. Recimo dresura da pas uzima samo hranu od vlasnika,al to iziskuje dodatna ulaganja,a i vreme. Isplati se na kraju...mozda. :)

---------- Poruka napisana u 00:08 ---------- Prethodna poruka je at 00:07 ----------

Ovo sam u zurbi napisao,pa ima ponavljanja :) ali se nadam da sam pomogao.
PozZ
 
Od divljaci se mozete zastititi,ali od ljudi na zalost ne. Jedino moguce resenje je dezuranje u vocnjaku te dve-tri nedelje,ali je i to duskutabilno
 
Moje iskustvo je drugacije od vaseg. Kada sam posadio lesnike odmah sam imao posetioca koji je ukrao jedan badem i nekoliko kajsija jer mu nisu bili lepi oni stapici od sadnica lesnika. I ubrzo sam i ogradio i sledece godine sam imao opet posetioca i zadesi se tako da sam ja bio na vocnjaku i samo sam dohvatio lovacku pusku koja je bila proed mene i opalio prema njemu i krenuo u poteru za njim koja je trajala par sati. Nakon sto su svi u okolini cuo sta sam uradio vise nikada i niko nije pokusao da udje bez mog znanja. Oni koji su radoznal ida svrate i samo da pogledaju lesnike uvek ih gledaju sa puta jer ne smeju da izadju iz auta posto psi automatski istrcavaju ispod zice napadaju svakoga sem nas iz kuce. Situacija sa psima je sledeca, imam terijerku koja izgrize bagremov stub i ode sa lancom da vija sve zivo po vocnjaku i okolnim njivama i u medjuvremenu mi dodje jedna neuhranjena lutalica (mesanac nemackog ovcara i jos necega) koji se nauci od nje i posle par meseci mi dodje jos jedno malo kerce isto mrsavo, ja ih lepo nahranio, pripitomio i doveo terijerku kuci a njih dvoje ostavio tamo i iako dobijaju hranu svaki dan zimus su uspeli da uhvate srndaca i da ga uvuku u vocnjak i celog pojedu, vade zmije iz rupa pod lesnicima, nose zabe, hvataju insekte, uspevaju da uhvate i golubove i svrake, cak sam nasao i krilo od orla. Znaci ne moze nista oko vocnjaka da prodje a da ga oni ne primete i ako je jestivo da se ne zalete da ga uhvate. Debeli su kao svinje i nije mi jasno kako mogu da trce. E sad, ako se neko bas nameraci i otruje ih ne mogu nista, ali ako ga uhvatim ima da mu napunim **greška kamenom solju.
 
Ma meni za ljude ne bi bilo problem jer cu lesnike saditi iza kuce,sve ogradjeno,nego se bojim od tih veverica,cuo sam da znaju da naprave stetu,mujo i meni kad su ukrali 15 visanja,da sam ih video pojeli bi te izdanke
 
Veverice mogu da prave problem tek kada lesnici pocnu da radjaju. Ali ako nisi blizu sume male su sanse da imas problema sa vevericama.
 
E pa onda ne znam koje je rešenje za čuvanje.
Valjda poljočuvari treba da rade svoj posao,a izgleda da oni služe samo za slanje dojava kad vlasnik ode sa parcele. :)

---------- Poruka napisana u 19:25 ---------- Prethodna poruka je at 19:21 ----------

Da li neko zna neku dobru literaturu o lešnicima?
Slabo nešto ima knjiga o tome.
Ja znam za "Orah i leska" i plus što sam našao na netu par saveta i sl.
 
Skinuo sam to. To mi je bilo prvo sto sam nasao o lesnicima. :)
Hvala u svakom slucaju.
Studirao sam ih dve godine :) i na kraju posadio,pa sta bude. Planiram i da prosirim. Malo po malo... Ove sto sam jesenas posadio su malo izmrzli,al valjda ce izgurati. Vidim da teraju odozdo,pitao sam par njih za savet,poslao slike i kazu mi da je to znak da su u redu,ali meni se cini da se pate prilicno. :)
Nemoj da se jedis :) za poljocuvare. Kod nas ih ima,al bolje da ih nema.
 
I ja cu druze ove godine da ih sadim,ne moras druze mnogo da znas da bi radio sa lesnicima,samo osnovno,orezivanje,zastita,djubrenje :DD
 
Pa i to sto kazes

---------- Poruka napisana 28-04-12 u 16:40 ---------- Prethodna poruka je 27-04-12 at 22:55 ----------

Drage kolege po lešnicima :) ,imam jedno pitanje za vas.
Zanima me šta mislite koja kombinacija sorti lešnika je najbolja?
Imam 250 sadnica,od toga po 40% Halski dzin i Rimski,a po 10% Ludolf i Tonda. U pitanju su žbunasti lešnici.
Hoću da posadim još,pa me zanimaju vaša iskustva i mišljenja,pa da rešim da li da menjam kombinaciju ili ne.
Hvala
 
Pa i to sto kazes

---------- Poruka napisana 28-04-12 u 16:40 ---------- Prethodna poruka je 27-04-12 at 22:55 ----------

Drage kolege po lešnicima :) ,imam jedno pitanje za vas.
Zanima me šta mislite koja kombinacija sorti lešnika je najbolja?
Imam 250 sadnica,od toga po 40% Halski dzin i Rimski,a po 10% Ludolf i Tonda. U pitanju su žbunasti lešnici.
Hoću da posadim još,pa me zanimaju vaša iskustva i mišljenja,pa da rešim da li da menjam kombinaciju ili ne.
Hvala

imam identičnu kombinaciju :)
 
Kombinacija ti je super,mozes da ubacis i enis ako nadjes,nego na koji razmak si sadio?pozdrav druze
 
Ako neko zna neki rasadnik ili da neko ima plantazu Enisa,ali zbunastog molim da mi javi hteo bih da rezervisem za jesen
 
Ja cu malo manji razmak jer cu saditi iza kuce pa cu rucno i prskati i okopavati,moze neka slika tvojih lesnika druze,pozdrav
 
Nazad
Vrh