Leska - opšta tema

@bogi Ide ti 3 litre po hektaru. Ali mozes i u prskalicu dosta ti je 1,5 cep na prskalicu od 6l.

Saljite sada poruke. :)

---------- Poruka napisana 10-05-12 u 20:05 ---------- Prethodna poruka je 09-05-12 at 20:26 ----------

bogi javi se sa slikama jedan dan nakon prskanja. :)
 
Danas prskao insekticidom,fungicidom i prihranom,a izdanke prskao reglonom u dozi od 1,5cep na 6l. Sutra ako vreme dozvoli idem da vidim i obavezno slikam. Da dodam jos da nemam vise velikih problema sa plamenjacom izgleda je delovao preparat na vreme. Tek po koji list ima malu mrlju ali je zanemarljivo,za 14dana opet prskanje.
 
U jbt :sta:
Sad sam koristio fastak koji bolje podnosi toplije vreme,a prvi put sam koristio nurel d koji je odlican, a fungicid sam ove godine koristio samo mangokal i antrakol i ispostavilo se da su bolji od mnogo skupljih preparata koje sam probao prosle godine. Nisam nesto praktikovao prihranu preko lista,ali sam sad stavio novalon 15-5-35
Videcu za sledece prskanje sta cu koristiti mozda ponovim sve ovo.
 
Si probao tonus?a za mangokal i antracol ne mogu nis lose da kazem,dobri su preparati,mozes i sa dithane da prskas :DD,a preko lista koristim murtonik
 
čudna preporuka za lešnik ili ispravna?

Planirao sam 8 ari za voćnjak gde bih posadio lešnik (50%) i aroniju (50%). Elem pročitam ja svu literaturu koju sam našao o đubrenju i prvo odnesem zemlju na analizu pa mi oni tamo napišu sledeće (po jedan rezultat za svaku dubinu):
[TABLE="align: left"]
[TR]
[TD]ph[/TD]
[TD]4,5[/TD]
[TD]4,3[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]CaCo3[/TD]
[TD]-[/TD]
[TD]-[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]humus[/TD]
[TD]3,38[/TD]
[TD]2,21[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]azot%[/TD]
[TD]0,17[/TD]
[TD]0,11[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]fosfor[/TD]
[TD]5,15[/TD]
[TD]0[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]kalijum[/TD]
[TD]13,3[/TD]
[TD]6,56[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Savetodavac mi je onda upisao tekst koji verovatno svi možete da pretpostavite i koji mislim da razumem jer sam se informisao pa nije neophodno da mi se ovo tumači (hvala), a onda ide zanimljiva preporuka: "leska kao šumsko drvo ne iziskuje visok kvalitet zemljišta ...... uneti oko 20-25 t/ha zgorelog stajnjaka .... i oko 250kg/ha mineralnog đubriva 0:20:10...".
Savetovana količina od 250kg/ha mi se čini smešno mala: na površini od 8ari povećanje količine fosfora je recimo desetostruko niže od potrebnog kako pokazuju moje računice. Razumem da je savetodavac hteo da me spasi troškova, ali ja hoću da uradim melioraciju kako ljudski treba da bih imao i bolji rod i omogućim kasnije možda neku pogodniju kombinaciju ako se neka od planiranih sadnji izjalovi iz bilo kog razloga. Kao drugo šumsko drvo ima vrlo visok procenat dubokog humusa zbog obilja zelenog prirodnog đubrenja, a uslovi kod mene su daleko drugačiji i valjda lošiji.

Šta kažete na sledeće: da podignem pH vrednost pre svega zbog lešnika na nekih 6,5 i uspostavim osnovnu plodnost, 8 ari bih pre jesenje sadnje pripremio ovako: 400kg kreča CaO + 2,5 t stajnjaka + 350kg NPK15:15:15; pri ovome računam obradu riljanjem na 2 ašova (dakle recimo 35cm u dubinu).

Šta kažete na sve ovo, ima li nekog smisla ovakav plan?
 
@slavne
Rado bih pomogao da znam,ali posto ne znam necu da lupam bzv


Danas uspeo da udjem u vocnjak da vidim rezultate Reglona. Mujo puno hvala na savetima i mislim da mozes da vidis ovo.

 
Da,naravno samo da se jos osuse i probao sam vec ide lako. Malo sam zakasnio sa prskanjem,ali nisam mogao odmah da nadjem Reglon,trebalo je mozda ranije,ali sad znam za ubuduce. Sad imam i Reglon i Gramoksan(Galop)
 
bogi023
Pročitah gore u nekom tvom postu da si mešao insekticid na prihranom ( Novalon) . Zar to nije malo rizično ? mnogi izbegaju zbog eventualnih takozvanih stvaranja kiselih baza . Mešanje fungicid + prihrana da ali sa insekticidom ja nikada nisam mešao .
 
Ja sam par puta prskao tako i nije bilo posledica,a pitao sam u apoteci i rekli su mi da nista ne brinem.
Stavio sam u temi za odrzavanje zatravljenih povrsina video iz lesnikara
 
Da li je neko imao ovak slučaj . Samo par komada medju ostalima koji su dobri imaju problem na granama na sredini . Izgleda kao da je nešto napalo granu ali samo sredinu .







 
imao sam i ja nešto slično mislim da je to posledica hladne zime pri početku vegetacije deo drveta koji je bio pod snegom bio je puno bujniji od sredine i vrhova primećujem da je i na tvojim fotkama sličan problem inače i na drugim voćkama zima je ostavila posledice pogotovo na orahu koji se tek sada počeo "buditi".
 
Da,samo je ostavljeno na par komada da se razmnozi nagrtanjem. Lepo je krenula detelina,samo sad da se istrebi korov kosenjem
 
@bogi023

Lepo izgleda leska pogotovo ovaj stariji . Kako ih navodnjavaš , ja na slikama nisam video creva ? Lepu boju imaju . Čime ih prihranjuješ ( za folijarno znam ) ?
 
Razvucem creva i jedno po jedno drvo nas dvoje stim da smo razgrtali zemlju oko njih,sad gad se bude zgusnula trava ostavljen je blagi pad ka drvetu pa ce biti mnogo lakse,a i zadrzava vodu kad pada kisa. Prosle god jednom 3x15 i dva puta azot,ove godine dva puta azot(solja od jogurta,msm da je oko 150gr to je jedna doza)
 
Ja imam jedan lesnjak u basti visok oko 4 metra i debeo oko 3-4 cm u precniku i do sada jos nikad nije radjao jel zna neko do cega bi mogao biti problem a drugi lesnjak sto imam je oko 1.5 m visok i ko drska od metle debelo stablo i na njemu ima jedan lesnjak al sitan ko nokat od malog prsta...
 
Nazad
Vrh