Leska - opšta tema

Ako se svi delovi slagalice sloze (povoljna godina, nadjubreno, vestacko djubrivo, redovno zalivanje, oprskano na vreme da nema insekata) onda moze da se desi da bude 3-4kg ociscenog.

Srdjane, ti pupoljci izgledaju kao da nece krenuti jer su moji koje sam usadio proletos, a nisu se smrzli, vec uveliko krenuli a smrznuti i dalje stoje i vec sam ih otpisao iako postoji sansa da krenu. Probaj da otkines jedan i da ga raseces sa ziletom ili skalpelom da vidis da li je suv unutra.
 
Pa ja cu prskati redovno,barem 2 prskanja fungicidima i 2 insekticidima,nek da bog da nam svima rodi po 10 kg po zbunu ociscenih :DD
 
Ne lici mi na zizak mada je jako slican. Jel neko zna 100% sta je ovo? (moze dobro da se zumira)



I pitanje za zbunaste posto sa njima nemam iskustva. Uglavnom su sadnice ovakve,a ima i dosta sa dve i tri grane i sve su visine oko 80-90. Da ostavim prve godine ovako pa dogodine ih rezati...kako dobijate zbun sa 4-5 grana i kad ga formirate?

 
To je pasuljev zizak. ;)

Ostavi je i nemoj nista pipati 2 godine od sadnje, i onda orezujes i ostavljas izdanke koji ti odgovaraju jer ce tada taman isterati dovoljno izdanaka da mozes da biras i oblikujes.
 
@bogi
Zbun se formira od izdanaka iz korena . U 95 % slučajeva se primarno zasadjena grana seče do zemlje kada izbiju izdanci od kojih se izabere 4-6 pravilno rasporedjenih .A dešava se da i prvo zasadjen prut zauzme takav polozaj da u odnosu na mlade može da ostane . Čak neko i praktikuje da posle jesenje sadnje ,uproleće pre početak vegetacije skrati prut na 20-30 cm od zemlje . Ja to nisam radio bilo mi žao da i ono malo pupoljaka što ima na njemu odsečem.
Kao što reče @ mujo iz doboja ne diraj ništa 2 god.
Buba koju si postavio jeste žižak .Ja sam ‚je imao u drugoj godini u zasadu ,prskao insekticidom.
Mnogo podvrsta žižka ima , evo nekih :

Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:
U jbt. Nisam video neku najezdu samo 2kom,a bacio sam pogled na nekih 20-ak nije ih bilo do sad. Dobice insekticid,a taman ce i vaske da zaustavi sad je idealno vreme i za njih.
Posto nisam imao jos ovakvih zohara u vocnjaku samo sam ih vidjao po literaturama zizak busi plod lesnika,a strzibuba busi grancicu ili je to ista buba mada mi slike na google-u nisu iste
 
Koliko treba da se ostavi pruta da se formira zbun,5-6?zasto mora da se sece primarna grana ako moze da se ostavi pored nje druge sto izbijaju?pozdrav
 
Sekao si primarnu granu (onu koju si posadio)?Moj lesnik u dvoristu visok preko 4 metra,ali prosle godine bio pun plodova,dali je sam trebao da sprecim da ode toliko u visinu?veliki pozdrav za bogija :D
 
Moje su stablasice,pa sam posle sadnje skratio vrhove da se sire,e sad negde je idealno krenulo da se grana,a negde ne pa sam posekao sve sto je bilo u sredini. Msm da je Sale pojasnio razlog zasto sredina mora da bude prazna i ne previse grana kako gde pase da bude osuncano. Recimo izrastu tri grane jedna pored druge ja vadim srednju a ove dve skratim i tako polako podizem u visinu msm da ima i slika na forumu pre i posle orezivanja.
 
Nemojte seci te posadjene, ostavite ih i nakon dve godine orezite kako vam odgovara jer u dosta slucajeva krosnja moze da se formira i sa tom srednjom granom. Nema potrebe za zurbom i ishitrenim potezima.
 
Mujo tako sam i mislio,da moze da se krosnja formira i sa srednjom granom,inace jedan moj lesnik je visine 4m dali sam trebao da ga skratim?pozdrav
 


Bilo mi zao da rezem(greska),ali posle orezivanja na jesen je bilo nacickano drvo resama i cvetovima potrazicu i sliku sa resama pa cu okaciti

Edit-nasao(vidi se i u sredini da je odsecena grana) naravno to sto i muja kaze nije kod svakog

 
@dubansr Ako krosnja izgleda normalno i ta srednja grana ne stvara problem onda nema potrebe za izbacivanjem. Grana pocinju da resaju tek kada dostignu odredjenu starost. :)
 


Bilo mi zao da rezem(greska),ali posle orezivanja na jesen je bilo nacickano drvo resama i cvetovima potrazicu i sliku sa resama pa cu okaciti

Edit-nasao(vidi se i u sredini da je odsecena grana) naravno to sto i muja kaze nije kod svakog




Kako si spajao mrezicu oko stabla?Ja sam sa heftalicom ali mnogo se potrosi municije jer se svaka cetvrta zahefta,inace mnogo je lepse kad si orezao,i kod tebe je bas morala da se isece srednja grana,u pravu si :D
 
Na kraju 2 god. sam orezao dobro napredne sadnice .I na kraju 3 god. rezanja svih, ukupan procenat posečenih prvo posadjenih prutova je oko 95 % . Svi prutevi koje sam posadio uspravno su tako i ostali .Kada su izbojci zauzeli oko njega pravilan položaj krune, logično je bilo da se odseče glavna grana . Mogao sam negde da je i ostavim ali onda bi žbun bio nakrivo .
Takva je situacija kod mene .
 
Sale, jesu li ti lesnici negde blizu asfaltiranog puta ili mora da se ide poljskim putevima do njega? Sutra idem za Beograd pa bih mogao navratiti da pogledam, naravno ako dozvoljavas. :)
 
Sale ako kupim trogodisnju zbunastu sadnicu dali cu za 3 godine od sadnje imati bar 3 kg ociscenih od zbuna?lesnici bi tad imali 6 godina :D
 
@dubansr
Mislim da ne možeš . Različite sorte imaju različit radman jezdra .Svi računaju 50:50 a i to je diskutabilno, malo više otpadne na ljusku . U tom slučaju bi ti trebao da na toj trogodišnjoj sadnici koja je posadjena 3 god. imaš minimun 6 kg u ljusci ,što je po meni nemoguće .
 
Nazad
Vrh